Univerzální prášek na praní

Prášek na praní pouze ze dvou surovin, které jednoduše smícháte za pár vteřin ale radost vám bude dělat několik měsíců… než si vyrobíte další.
Výroba pracího prášku je daleko jednodušší než si myslíte a funguje skvěle. Jestli jste už někdy nad něčím takovém přemýšleli, určitě jej vyzkoušejte.
Už je to nějaká doba, co se z prášku na praní a různých aviváží stal velký trend a výrobci se předhánějí, který výrobek je ten nejlepší, nejjemnější a nejvoňavější. Nejen, že je z toho člověk kolikrát zmatený a neví, co má vlastně jak použít, ale tyto přípravky mohou způsobit i nepříjemné podráždění pokožky. Zvlášť, pokud se používají ve větším množství, než jak uvádějí výrobci na obalu.
Podráždění pokožky byl i můj případ, proč jsem se začala více zajímat o prací prášky. Neustále jsem měla kůži napjatou a svědivou a furt jsem pátrala čím by to mohlo být. Mám velmi citlivou pokožku a bylo mi opravdu nepříjemně. Výměna prášků, aviváží nebo změkčovačů nepomáhala a tak jsem si nakonec vyzkoušela vyrobit domácí prášek doma. Proč ne, říkala jsem si, za zkoušku nic nedám. A k mému udivení se pokožka uklidnila a já byla po dlouhé době zase spokojená!

Z čeho se prášek vyrábí?
Na výrobu prášku na praní potřebujeme jen dvě základní ingredience: sodu na praní a mýdlo.
Soda na praní, neboli uhličitan sodný (neplést s jedlou sodou), je bílý prášek bez vůně. Skvěle odstraňuje nečistoty a pachy, prádlo dezinfikuje a zlepšuje vlastnosti mýdla. Uhličitan sodný se dá levně koupit i ve velkém balení na internetu a při správném skladování vám vydrží roky.
Druhou účinnou složkou je mýdlo, ideálně čisté rostlinné mýdlo (nejčastěji se používá olivové či kokosové). Může být v kostce, které nastrouháte na jemném struhadle a nebo jsou dnes lehce k sehnání přímo mýdlové vločky určené na praní prádla.

Mohou používat tento prášek i alergici?
Ano, tento prášek mohou používat i alergici. Záleží ovšem, jakým způsobem daný alergik snáší prací sodu, která pro někoho může být agresivní. Já osobně jsem atopik a tento prášek snáším absolutně bez podráždění. Pokud váháte, doporučuji prášek vyzkoušet v menším množství.
Je tento prášek vhodný i na oblečení pro miminka a na pleny?
Když jsem se stala maminkou, začala jsem mimo jiné řešit i jaké výrobky v domácnosti používat. A tím jsem se dostala i k vyrábění domácích čistících přípravků. Než jsem ale všechny produkty otestovala, tak jsem se trochu bála. Zvlášť u pracího prášku. Věděla jsem, že je vhodný pro mě a pro manžela. Ale co pro to malé miminko? A co na látkové pleny? Všude se doporučovalo, používat již hotové prací gely!
Tak jsem si různé gely nakoupila a začala znovu zkoušet, a k mému překvapení jsem opět skončila u tohoto mého domácího prášku! Miminko žádné nežádoucí reakce nemělo a pleny se mi také nezničily. Takže od té doby už jsem věrná pouze jemu.

Má domácí prášek i nějaké nevýhody?
Tento domácí prášek má spoustu výhod jako je nízká pořizovací cena, nižší ekologická zátěž nebo, že je vhodný právě na citlivou pokožku. Jako nevýhodu bych však mohla uvést, že nebělí. Bílá barva prostě časem trochu zajde. U nás doma to ale vůbec neřešíme, protože tolik bílých věcí nemáme. Pokud si ale na bílé zakládáte šatník, můžete to brát jako určitou nevýhodu.
Jak prášek dávkovat?
Dávkování se může lišit dle množství a znečištění prádla. Na 1 střední buben středně znečištěného prádla dávkujeme 1 zarovnanou polévkovou lžíci. Prášku ale stačí poměrně malé množství pro skvělý účinek. Určitě doporučuji začít s menším množstvím prášku a postupně můžete podle potřeby navyšovat.
Lze používat prášek i v tvrdé vodě?
Ano, ale prášek se může v tvrdé vodě hůř rozpouštět, v tu chvíli pak zůstává na oblečení a může dráždit. Pokud máte tvrdou vodu, tak je lepší si vyrobit mýdlový sliz na praní, kde už je soda s mýdlem rovnou rozpuštěná.

na cca 2 kg pracího prášku
Univerzální prášek na praní
Ingredience:
- 2 kg prací sody
200 g mýdlových vloček nebo jemně nastrouhaného mýdla
Postup:
Sodu s mýdlem smíchejte a vložte do vzduchotěsné nádoby. Použijte 1-2 PL prášku na jednu plnou pračku (6 kg).
POZOR! soda může při míchání dráždit dýchací cesty. Preventivně je vhodné chránit ústa a nos rouškou nebo kapesníkem.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Přirozený domov