Jogurtový chlebíček s borůvkami a mandlovými lupínky

Úžasný recept na rychlý sladký chlebíček, který se vám bude hodit po celý rok.
V tomto jogurtovém chlebíčku se snoubí všechno co mám u receptů ráda – výborná chuť, blesková rychlost přípravy a univerzální použití. Vážně, když nevím co upéct, zachrání mě tenhle chlebíček.
Je to v podstatě „obyčejná“ litá buchta kypřená práškem do pečiva, ale něco nezapomenutelného z ní činí mandlové lupínky v těstě. Dodají těstu zajímavou strukturu a tak se budete mít do čeho pořádně zakousnout.
Proč se dává do těsta jogurt?
Přidání jogurtu nebo kefíru do těsta je úžasný trik jak těsto zvláčnit a zjemnit jeho strukturu. Chlebíček díky němu zůstane měkký i tři dny po upečení. Jaký jogurt je ale na pečení nejvhodnější? Ideální je řecký nebo smetanový jogurt s dostatečným množstvím tuku, klidně kolem 10%. Tuk je nositelem chuti, proto výrobky „low fat“, „0% tuku“ moc vhodné nejsou.

Postup při přípravě jogurtového chlebíčku
Příprava chlebíčku je jednoduchá a bleskurychle hotová. V jedné míse se smíchají suché ingredience – špaldová mouka, prášek do pečiva, jedlá soda, sůl a mandlové lupínky. V druhé míse se postupně smíchají mokré ingredience – vejce se vyšlehá s cukrem do pěny a postupně se přidá olej a jogurt. Pak se do vaječné směsi lehce špachtlí zamíchá moučná směs a vznikne nám takové hustší těsto.
Vymažeme si velkou chlebíčkovou formu o velikosti cca 29x12cm a vysypeme ji hrubou moukou (nebo použijeme pečící papír). Na dno formy lžící naneseme 1/3 těsta a lehce rozprostřeme, to posypeme polovinou připravených borůvek, na to naneseme lžící druhou 1/3 těsta a posypeme druhou polovinou borůvek a nakonec zase třetí 1/3 těsta. Pokud sem tam čouhá na vrchu borůvka tak to ničemu nevadí – při pečení se ovoce nespálí.
Jaké jsou výhody skládání těsta a ovoce do vrstev?
Postupné skládání těsta a ovoce je sice trochu pracnější, ale zaručí nám rovnoměrné rozprostření ovoce v chlebíčku. Ovoce tímto způsobem taky neobarví těsto jako při vmíchávání do těsta a kousky ovoce nebudou zdeformované.

Postup pečení jogurtového chlebíčku
Chlebíček se peče nejdříve na vyšší stupeň, na 180°C v horkovzdušné troubě se peče 15 minut. To nám zajistí aktivaci kypřidel a chlebíček hezky vyběhne. Poté se stáhne teplota na 150°C a dopéká se dalších 40-50 minut aby byl rovnoměrně propečený. Pak se nechá chvíli chladnout a můžete se do něj pustit – chlebíček je totiž skvělý i ještě teplý. Což z něj činí skvělého adepta na pohoštění pro nečekané návštěvy.
TIPY:
– místo borůvek lze do jogurtového chlebíčku použít jakékoliv drobné ovoce a nebo větší, nakrájené na kousky
– můžete použít i kompot.. v zimě takový chlebíček se skořicí a hruškovým kompotem dokáže prozářit den
– pokud nemáte mandlové lupínky, lze je nahradit 2PL drcených mandlí či mandlové mouky
– použitý olej by měl mít neutrální chuť – výborný je kvalitní řepkový olej nebo kokosový olej bez vůně
– chlebíček můžete ozvláštnit také různým kořením nebo kůrou z citrusů
Recept

Recept – velká chlebíčková forma cca 29x12cm
Jogurtový chlebíček s borůvkami a mandlovými lupínky
Ingredience:
⦁ 380 g špaldové hladké mouky
⦁ 1 ČL prášku do pečiva
⦁ 1/2 ČL jedlé sody
⦁ 50 g mandlových lupínků
⦁ špetka soli
⦁ 140 g oleje
⦁ 140 g cukru krupice
⦁ 2 střední vejce
⦁ 370 g bílého jogurtu
⦁ 150 g borůvek
Postup:
- Předehřejeme troubu na 200°C/180°C. Do velké mísy prosejeme mouku, přidáme prášek do pečiva, jedlou sodu, přidáme mandlové lupínky a sůl. V jiné míse vyšleháme cukr s vejci do pěny, přimícháme olej a nakonec jogurt.
- Vaječnou směs pomalu špachtlí zamícháme do moučné směsi. Těsto by mělo být jen tak tak promíchané aby nebyla vidět suchá místa mouky, ale nesmí se přemíchat, jinak by byl chlebíček příliš hutný.
- Formu vyložíme papírem na pečení nebo ji vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Do formy navrstvíme přibližně 1/3 těsta, na to navrstvíme polovinu borůvek, na to dáme druhou třetinu těsta, na to druhou polovinu těsta a na to třetí 1/3 těsta. Vzniknou tak tři vrstvy těsta a dvě vrstvy ovoce.
- Chlebíček pečeme v rozpálené troubě na 200°C/180°C 15 minut a poté snížíme na 170°C/150°C dalších 40-50 minut. Pro kontrolu do středu chlebíčku zapíchenme špejli, pokud je po vytažení suchá, je chlebíček propečený. Jestliže je na špejli nalepené syrové těsto, dopékáme dalších 5-10 minut.
- Po upečení chlebíček necháme 10 minut chladnout ve formě a poté vyndáme na mřížku, aby se boky chlebíčku nezapařily.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Kváskování
- Přirozený domov
- Vaření od píky
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy