Kváskové tortilly ze špaldové mouky

Vyzkoušejte ty nejlepší tortilly pod sluncem.
Vždycky jsem měla doma ráda nějaký ten balíček tortil v záloze. Byl to vděčný oběd nebo svačinka a doma je měli všichni rádi. Jednou jsem se ale zamyslela a řekla si “hmm, v balíčku jsou 4 tortilly a stojí 40 korun” .. v tu chvíli jsem si i já, matematický analfabet, dokázala spočítat, že 1 tortilla stojí 10 korun! Nějak moc peněz za jednu tenkou moučnou placku, a tak začal můj hon za nejlepším receptem na tortilly.
Moje hledání bylo nakonec poměrně krátké a po pár klasických receptech, na kterých jsem si vyzkoušela, že výroba tortill je brnkačka, jsem zakotvila u tohoto mého pokladu.
Kváskové tortilly jsou ty nejlepší tortilly, jaké jsem kdy ochutnala. Nevím proč, ale ten kyselý ocásek po kvásku jim neuvěřitelně sedí, a kdykoliv jsem pak měla tortillu nekváskovou, už mi v té chuti prostě “něco” chybělo.
Proč zrovna tortilly z kvásku?
Použití kvásku při přípravě tortilly asi u nás není moc běžné, nebo aspoň já jsem se s tim ve svém okolí ještě nesetkala. Je to ale ve výsledku velmi jednoduchá věc a tortillám přidá jen samé benefity.
Kvásek pomáhá mouku v těstě učinit stravitelnější, tím pádem je pro náš trávicí trakt mnohem lehčí se s ní vypořádat. Velkou výhodou kvašení mouky taky je, že se jí snižuje glykemický index, a tak nemáte po snězení tak brzy hlad. Jen díky tomu si mohu dopřát k snídani palačinky, lívance nebo třeba tyhle tortilly, aniž bych se ještě dopoledne musela něčím dojídat.

Výhody špaldové mouky
Absolutně miluju špaldovou mouku a používám jí ve svých receptech velice často. Ani nevím proč, nějak jsem ji prostě jednou přišla na chuť až jsem ji nakonec pasovala na mojí hlavní pečící mouku. Má neodolatelnou chuť a vůni a výborně se s ní pracuje.
Co se týče nutričních hodnot, má špaldová mouka oproti klasické pšeničné mouce více tuků a bílkovin a méně sacharidů. Ten rozdíl ale není nijak markantní, takže můžete tyto mouky libovolně zaměňovat, nebo použít jejich mix. Při jakékoliv záměně mouky v receptu ale buďte opatrní a přilévejte vodu postupně, každá mouka saje vodu jinak a tak by se mohlo stát, že by bylo těsto moc řídké a s tím se pak opravdu špatně pracuje.
Jak připravit tortilly ze špaldové mouky?
Jako všechny recepty z kvásku i v tomhle musíme začít den předem.
Večer ( nebo cca 12 hodin předtim, než chceme tortilly opékat) si připravíme těsto. Smícháme mouku, kvásek, sůl a olej a uhněteme tuhé těsto. Olej používám většinou kvalitní olivový, ale můžete v podstatě jakýkoliv. Důležitá je v těstě také sůl! Bez soli by těsto překynulo a bylo by mdlé chuti, a to fakt neni dobrý.



Mísu s vypracovým těstem potom zabalíme do igelitového sáčku, aby neoschnul a necháme na lince fermentovat 12 – 24 hodin. Nebo můžeme dát těsto do vzuchotěsné krabičky a nechat v ledničce v chladu fermentovat klidně 2-4 dny.
Po fermentaci těsto rozdělíme na 8-12 dílů, podle toho jak chceme tortilly veliké. Pozor, na velké tortilly musí být také dostatečně velká pánev! Já tvořím většinou 8 až 12 dílů. Každý díl pak zformujeme do kuličky.

Rozpálíme si pánev na středně vyšší stupeň a můžeme postupně vyvalovat. Vždy jednu tortillu rozválet na co nejtenčí placku, hodit na pánev a opéct z obou stran. Mezitím si připravit druhou tortillu, vyměnit je na pánvi atd. Tortilly by se měly opékat jen krátkou chvíli aby se nevysušily, tak je potřeba je velmi bedlivě hlídat. Černé flíčky na tortille ale ničemu nevadí, naopak dodávají více chuti a zajímavou strukturu. Celá černá tortilla už zas takový odvaz není.

Videonávod:
TIPY:
– jestli nemáte špaldovou mouku lze ji zaměnit za pšeničnou mouku, ale budete si muset opravit množství vody
– do těsta lze přidat také různá drobná semínka jako třeba mletý len, mák nebo sezam
– můžete také přidat celozrnnou mouku, ale doporučuji pouze menší množství a případně přidat více vody
→ s přidanou celozrnnou moukou se těsto více trhá a je tužší, tudíž se s ním hůř pracuje
Recept

Recept na 8-12 ks tortill
Kváskové tortilly ze špaldové mouky
Ingredience:
⦁ 360 g hladké špaldové mouky
⦁ 90 g aktivního pšeničného kvásku
⦁ 40 g olivového oleje
⦁ 7 g soli
⦁ 100-130 g vody
Postup:
-
- Večer smícháme ve velké míse mouku, olej, kvásek a sůl. Pomalu přidáváme mouku a postupně mícháme. Je možné že budete potřebovat menší či větší množství vody než uvádím, protože každá mouka saje jinak a taky každý kvásek obsahuje jiné množství vody.
- Pokud chcete, můžete těsto nechat 30 minut odležet a až se na povrchu vytvoří kapičky vody, prohníst ještě jednou. Poté vrátíme zpět do mísy, přetáhneme folií a necháme přes noc cca 12 hodin fermentovat.
- Po 12ti hodinách by mělo být těsto nakynuté a měl by se zvětšit i jeho objem. Rozdělíme těsto na 8-12 dílů a uválíme z nich kuličky.
- Rozpálíme si vhodnou pánev na středně vyšší výkon a pomocí válečku vyválíme kuličku těsta na co nejtenčí placku. Tu pak můžeme ještě jemně prsty povytáhnout. Opékáme rychle na rozpálené pánvi, dokud na tortille nevidíme tmavé flíčky, otočíme na druhou stranu a ještě pár vteřin opékáme. Hotovou tortillu přendáme na talíř.
- Tímto způsobem zpracujeme všechno rozdělené těsto. Tortilly je potřeba opékat jen krátkou dobu, jinak by se nám mohly přesušit a praskat.
- Hotové tortilly můžeme použít hned nebo si je zamrazit na později. V mrazáku vydrží přibližně 2 měsíce.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Kváskování
- Přirozený domov
- Vaření od píky
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy
Ahoj, tortilly sú výborné, úžasná chuť. Robím ich už druhý krát a budem ich robiť často 🙂
Ďakujem za super recept.
Krásný den, také je milujeme! Jsem ráda, že už u vás recept zdomácněl :))