Rajčatovo-cibulový džem

Zatočte s úrodou rajčat a vyrobte si tenhle skvostný rajčatovo-cibulový džem. Je jednoduchý na přípravu a má naprosto univerzální použití. Takový kečup deluxe.
Jako každý rok jsme měli na zahradě velkou úrodu rajčat a jako každý rok před námi stála zapeklitá otázka “co s nimi?”. Už jsme zkoušeli všemožné kečupy, passaty, loupaná rajčata, sušená i polosušená rajčata, rajčatové pesto, omáčky na těstoviny ale víte co? Žádný z těch receptů jsme nikdy nezopakovali.
Až letos jsme našli TEN recept, recept hodný opakování! A že jenom za tohle léto, jsme ho dělali asi pětkrát. Rajčatovo-cibulový džem (nebo chutney, chcete-li) je ten nejlepší způsob na zpracování rajčatové úrody.
Proč vyzkoušet rajčatovo-cibulový džem?
Pokud máte nadúrodu rajčat, je každý nový recept vítán, a tento obzvlášť. Vydrží totiž v ledničce bez zavaření až 6 týdnů, tudíž usnadní práci s vymýváním a sterilizací skleniček a zavařováním. Můžete si z ledničky odebrat 2-3 lžíce podle potřeby a zbytek tam bude čekat hezky dál na další použití.

Jakou zeleninu můžu použít?
Na tento recept lze použít jakákoliv rajčata – malá, velká, žlutá, červená, popraskaná.. se všemi je to výborné. Rajčata se do džemu neloupají, tak je potřeba je jen dobře omýt a špatné části odkrojit. Cibule se hodí také jakákoliv, ale nejraději mám červenou, dodá džemu hezkou barvu. Se žlutou cibulí je zase džem pikantnější. Můžete přidat i česnek dle chuti nakrájený na tenké plátky nebo hranolky.
Jaké koření můžu do džemu přidat?
V této základní verzi dávám do džemu jen sůl a špetku chilli pro zvýraznění chuti. Fantazii se ale meze nekladou a můžete použít koření podle nálady a chuti. Můžete vyzkoušet italské koření, hřebíček, kousek skořice, bobkový list, tymián, bazalku, dokonce střik Worcesteru nebo notnou dávku chilli pro pikantní verzi. Všechny možnosti jsou výborné!
Jak můžu rajčatovo-cibulový džem využít v kuchyni?
Rajčatovo-cibulový džem lze využívat v kuchyni podobně jako kečup. Můžete jej také ještě rozmixovat nebo nakrájet a tak opravdu zastane i funkci kečupu. Výborně funguje jako dochucovadlo k rajčatovým základům třeba u BBQ fazolí, omáček na špagety a nebo polévek. Zkuste džem zapéct v quesadille se sýrem a grilovanou cuketou, potřete jím masovou pečínku nebo sekanou před koncem pečení a nebo si jej užijte jako doplněk k sýrovému prkénku.
Jak připravit rajčatovo-cibulový džem?
Na sporák si připravíme velký hrnec ideálně se silným dnem. V receptu je hodně cukru a ten se rád připaluje stejně jako rajčata, proto je lepší použít opravdu bytelný hrnec. Na prkénku nakrájíme rajčata a cibuli na kostky a dáme do hrnce. K zelenině přidáme ocet, cukr, sůl a koření dle chuti. Všechno promícháme a necháme přijít k varu.

Poté necháme na středním plameni vařit, až začne džem probublávat, nakonec džem zhoustne, rajčatové slupky budou jakoby kandované a vše to bude připomínat konzistencí džem. Trvá to přibližně 30-40 minut, ale může to trvat i déle, tak je důležité hlídat konzistenci. Na závěr se může džem ještě rozmixovat tyčovým mixérem, ale je dobré jej rozmixovat jen napůl, aby si zachoval nějaké kousky zeleniny.

Hotový džem můžeme vkládat do čistých sklenic, necháme vychladnout a poté uložíme do lednice, kde vydrží až 6 týdnů. Sklenice s džemem můžeme také zavařit a nebo uložit do mrazáku.
TIPY:
– přidejte spolu s chilli do směsi kousek zázvoru (nastrouhaný nebo nakrájený na kousky), po čtvrt lžičce celého římského kmínu a semínek koriandru a máte indické chutney
– ocet můžete použít vinný červený, bílý, jablečný nebo dokonce kombinaci s balzamikovým octem, který dodá džemu také tmavší barvu
Recept

Recept
Rajčatovo-cibulový džem
Ingredience:
⦁ 750 g rajčat, na kostičky
⦁ 300 g cibule, na kostičky
⦁ špetka chilli
⦁ 2 ČL soli nebo podle chuti
⦁ 100 g vinného octa (bílý nebo
červený)
⦁ 180 g třtinového cukru
Postup:
- Všechny ingredience vložíme do hrnce, zamícháme a necháme vařit 30-40 minut do požadované konzistence.
- Dle chuti můžeme džem i rozmixovat buď celý nebo jen půlku, takže zůstanou stále i kousky zeleniny.
- Hotový džem necháme vychladnout a nebo můžeme plnit do sterilovaných skleniček. Bez sterilizace vydrží džem v lednici přibližně 4 – 6 týdnů
Může se vám také líbit:
- All Post
- Kváskování
- Přirozený domov
- Vaření od píky
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy