Telecí karbanátky s pohankou

Zkuste někdy přidat do karbanátků i vařenou pohanku, je to skvělý způsob jak obohatit jídelníček a chutná fantasticky!
Asi není nikdo, kdo by neznal klasické karbanátky. Na pánvi osmažené placky ze směsi mletého masa, bylinek a namočené housky jsou nedílnou součástí snad každé rodiny. I v naší rodině se dělávaly velmi často a to většinou ze směsi vepřového a hovězího masa.
Tohle je moje oblíbená verze téhle rodinné klasiky, ve které používám maso telecí a přidávám vařenou pohanku, to zní zajímavě že?
Jaké maso můžu na karbanátky použít?
Karbanátky jdou udělat prakticky z čehokoliv, ať už je to maso, zelenina či obilovina – základem je vytvořit kompaktní směs, která se po opečení na pánvi nerozpadne, udělá pěknou krustičku a drží hezky tvar.
Když zůstaneme u karbanátků masových. Lze použít buď pouze jednodruhové maso nebo různé kombinace druhů masa či kombinace masa se zeleninou a obilovinou. Já nejčastěji používám právě kombinaci masa a zeleniny či obiloviny. V tomto případě pohanky.

Proč přidávat pohanku do karbanátkové směsi?
Vmícháním pohanky do směsi získáme v jídle další množství živin a zdraví prospěšných látek jako jsou lehce stravitelné bílkoviny nebo rutin, který má pozitivní vliv na pružnost cév a žilních stěn. Abych ale byla upřímná, mým hlavním důvodem nejsou zdraví prospěšné látky nacházející se v pohance, ale to, že pohanka přidá objem do karbanátkové směsi a přitom nenaruší chuť ani strukturu masa.
Jak kvalitní maso použít?
Pro mě osobně je velmi důležité, abych kupovala pro svou rodinu maso vysoké kvality. Kvalitní maso z farmy samozřejmě stojí trochu víc peněz a tak ho u nás doma nekupujeme velké množství. Proto jsem se naučila, jak nejlépe zpracovávat všechny kousky masa či kostí a jakými způsoby maso nahrazovat. Jedním z nich je právě přidání vařené pohanky do masové směsi. Pohanka lámanka má po uvaření jemnou konzistenci a výborně se s ní tímto způsobem pracuje.
Kolik pohanky do směsi přidat?
Vařená pohanka funguje skvěle u směsí z mletého masa vepřového, jehněčího, telecího nebo těchto druhů mas ve směsi s hovězím 1:1. Nedoporučuju ji používat s masem kuřecím, krůtím, rybím nebo čistým hovězím, pokud nechcete “rozbít” jeho strukturu a chuť. Do tohoto receptu dávám vařenou pohankou s mletým masem v poměru 1:2, což je poměrně dost, ale určitě se toho nebojte. Funguje to skvěle!
Jakou pohanku koupit?
Pokud kupujeme kvalitní maso, je důležité abychom koupili i kvalitní pohanku. A co se týče chuti, je to snad ještě důležitější! Rozdíly v kupované pohance jsou totiž poměrně velké. V obchodech můžeme koupit pohanku loupanou mechanicky a loupanou chemicky. Pohanka loupaná tepelně má tmavé zbarvení a může chutnat nahořkle Zato pohanka loupaná mechanicky, je krásně světlá a dozelena zbarvená a její chuť je velmi jemná. Při nákupu tak dávejte pozor nejen na to, zda je pohanka loupaná, ale všímejte si také barvy pohanky a čtěte etikety.

Jak připravit karbanátky z telecího masa s pohankou?
Nejdříve je potřeba uvařit pohanku, Ideální je řídit se návodem na obalu. Já většinou dám vařit vodu se špetkou soli, vsypu pohanku a nechám 5 minut vařit, poté vypnu, nechám pohanku dojít a pokud je potřeba, tak přebytečnou vodu vyliju. Vše dělám od oka, pak si odvážím potřebné množství a zbytek dám do lednice nebo do mrazáku na jiné použití. Uvařenou pohanku pak necháme vychladnout alespoň na pokojovou teplotu.
Mezitím si připravíme 500 g mletého masa do větší mísy, přidáme 1 vejce, nadrobno nakrájenou cibulku, koření, 2 rozdrcené stroužky česneku, 2 hrsti strouhanky, 1 ČL soli a pepř podle chuti. My doma strouhanku většinou nemíváme, tak přidávám nadrobno nakrájené pečivo, které mám k tomuto účelu vždy připravené v mrazničce.

K masové směsi nakonec přidáme 250 g vařené pohanky a umícháme (ideálně rukou) kompaktní směs. Tu pak dáme do ledničky minimálně na půl hodiny odpočívat, ale klidně celou noc. Směs za tu dobu lépe ztuhne a chutě všech ingrediencí se propojí. Poté tvarujeme placičky a smažíme na rozpálené pánvi s olejem z každé strany přibližně 5 minut. Ale to se může lišit, takže dejte hlavně na svůj úsudek a až bude karbanátek z venku krásně zlatavý a uvnitř propečený je hotový.

S čím podávat karbanátky?
Přílohu můžete zvolit takovou, jako k jakýmkoliv jiným karbanátkům. Oblíbená je bramborová kaše, kváskový chléb s hořčicí, vařené brambory nebo z nich můžete udělat vynikající hamburgery. My je tentokrát měli s pečenými brambory a mrkví s koriandrem a k tomu hrášek. Doporučuji karbanátky odlehčit nějakou zeleninou, salátem nebo kysaným zelím.
TIPY:
– karbanátky můžete připravit také z masa vepřového nebo jehněčího, nebo směsi těchto mas s masem hovězím
– vyzkoušejte do směsi přidat různá koření např. oregano, tymián, kmín, bazalku, saturejku, římský kmín nebo klidně vaší oblíbenou směs kari koření
– pokud se bojíte použít uvedené množství pohanky, nebo si nejste jistí, jak její chuť ovlivní maso a konzistenci, klidně jí dejte méně
Recept

Recept – 6 porcí
Telecí karbanátky s pohankou
Ingredience:
⦁ 500 g telecího mletého masa
⦁ 250 g vařené pohanky
⦁ 1 malá cibule
⦁ 2 stroužky česneku
⦁ hrst petrželky
⦁ 50 g (2 hrsti) strouhanky nebo nadrobno
nakrájeného pečiva
⦁ 1 vejce
⦁ 1 ČL soli a špetku pepře
⦁ 0,5 ČL oregána nebo jiné bylinky
Postup:
-
- Nejdříve uvařte pohanku podle návodu na obalu a nechte zchladnout na pokojovou teplotu.
- Ve velké míse smíchejte mleté maso, vejce, nadrobno nakrájenou cibulku, 2 rozdrcené stroužky česneku, strouhanku sůl a pepř podle chuti. Nakonec přidejte vařenou pohanku a umíchejte kompaktní těsto. Nejlépe to jde rukou.
- Hotovou směs přikryjte a dejte do lednice alespoň na 30 minut nebo ideálně celou noc.
- Poté vytvarujte placičky a opékejte na rozpálené pánvi s olejem přibližně 5 minut z každé strany. Čas se může lišit, proto karbanátky kontrolujte. Hotový karbanátek má zvenku křupavou kůrčičku a uvnitř je propečený (když píchnete špejlí do jeho středu, tak vytéká čirá šťáva).
- Karbanátky servírujte teplé či studené s vaší oblíbenou přílohou.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Kváskování
- Přirozený domov
- Vaření od píky
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy