Ovesná kaše s karamelizovanými banány a pekanovými ořechy

Ideální snídaně na zahřátí v podzimních plískanicích s omamnou vůní skořice, kardamomu a medu.
Ovesná kaše je vcelku rychlá, jednoduchá a vydatná snídaně, která vám zaručeně vylepší každé ráno! My si ji doma dopřáváme pravidelně v různých obměnách a tahle je jedna z našich nejoblíbenějších. Kaše provoněná kardamomem spolu se sladkými zkaramelizovanými banány, medem a k tomu křupavé pekanové oříšky – to je prostě dokonalá kombinace!
“Ovesná kaše jako ideální začátek dne”

Proč snídat ovesnou kaši?
Miluju teplé jídlo a teplé snídaně obzvlášť. Kdybych si měla ráno vybrat mezi miskou s kouřící se kaší a namazaným chlebem, jednoznačně u mě vyhraje kaše… a to prosím i v létě. Teplá snídaně obecně mi prostě dělá dobře a zde je pár důvodů, proč by mohla dělat dobře i vám.
- ⦁ Teplá snídaně má podobnou teplotu jako lidské tělo a proto je pro tělo snazší jej zpracovat.
⦁ Některé živiny obsažené v jídle jsou lépe vstřebatelné pokud mají teplotu lidského těla.
⦁ Teplé jídlo, které obsahuje vlákninu a bílkoviny, vás zasytí na delší dobu.
⦁ Teplá snídaně prohřívá tělo zevnitř a tím pomáhá posílit imunitní systém – především v období podzimu a zimy.
To je poměrně dost zdravotních benefitů za těch pár minut v kuchyni navíc. Navíc, vytvořit teplou snídani zdaleka netrvá tak dlouho, jak byste si možná mohli myslet. Popravdě, já mám na stole mnohem rychleji něco teplého, než “studeného”. Už mám totiž vyzkoušené skvělé recepty na rychlé teplé snídaně, které dokážu vykouzlit doslova během pár minut. Vyzkoušejte také i mé další recepty na zdravé teplé snídaně.

Zdravotní benefity ovesných vloček
Ovesné vločky mají ze všech obilovin jedno z nejlepších nutričních složení. Obsahují komplexní sacharidy, které se uvolňují postupně, takže nám dodají energii na dlouhou dobu. Na obilovinu mají tím pádem taky poměrně nízký glykemický index.
Jsou také přirozeně celozrnnou potravinou s vysokým obsahem vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci střev. Obsahuje i spoustu vitaminů jako B1, kyselinu listovou a důležitých látek jako draslík, hořčík, zinek či železo.

Výhody namáčení ovesných vloček předem
Jak už tedy víme, ovesné vločky nám mají mnoho, co nabídnout Ale víte, jak z nich dostat co nejvíce nutričních látek? Namáčením! Pokud namočíme vločky přes noc do vody, sníží se ve vločkách množství kyseliny fytové, která jako antinutrient snižuje vstřebávání zdraví prospěšných látek. Ideální je v tomto případě namočit vločky do kyselého prostředí – můžeme přidat do vody jogurt nebo trochu citronové šťávy. Takto namočené vločky však trochu změní chuť. S jogurtem je ten rozdíl nejméně patrný.
Další výhodou namáčení vloček přes noc je, že se tím zkrátí ráno čas vaření vloček na polovinu! A to je pro mě docela zásadní, protože milujeme celé ovesné vločky (takové ty velké) a taky chceme ráno trávit přípravou snídaně co nejméně času.
Proč nedoslazovat ovesnou kaši cukrem?
Já jsem vyrostla na kaši slazené cukrem a dlouho jsem si nedokázala kaši jinak představit, než jako sladkou lepkavou hmotu. Když jsem si ale začala sama vařit, tak jsem zjistila že to množství cukru pořád snižuju a snižuju, až jsem ho úplně vynechala.
Ovesná kaše bez cukru má totiž tu nejlahodnější chuť! Jen vločky, voda, trochu mléka a velice důležitá špetka soli, vám vytvoří ten nejlepší základ vaší kaše. Ten si pak můžete obohatit ovocem, kořením, ořechy a nebo na závěr pokapat medem.

Jak připravit ovesnou kaši?
Pokud chceme, můžeme přes noc namočit v hrnci 1 hrnek vloček a 2 hrnky vody se špetkou soli, to nám pomůže zkrátit ráno čas vaření zhruba na polovinu a zajistí nám lepší vstřebatelnost živin. Ráno (nebo kdykoliv během dne) dáme vařit vločky s vodou a solí, přidáme 0,5 čl skořice a 2 nařízlé tobolky kardamomu (nebo špetku mletého kardamomu) a vaříme dokud kaše nezhoustne. Kardamom a skořici přidávám pro jejich výbornou chuť a vůni, která vám provoní při přípravě snídaně celý byt. Pokud ale žádné z těchto koření nemáte, můžete je vynechat.
Když je kaše zhoustlá, tak přidáme mléko (může být i rostlinné, pokud ho preferujete) a vaříme dalších 5 minut dokud nebude kaše hustá tak akorát a vločky nebudou měkké. Poté přimícháme kousek másla pro zjemnění. Po uvaření nalijeme kaši do misek a necháme jej 10 minut „chladnout“. Můžete také už vylovit použité koření. Mezitím si připravíme karamelizované banány s pekanovými ořechy.

V nepřilnavé pánvi orestujeme pekanové ořechy aby se rozvoněly, tento krok není nutný, ale maximálně ho doporučuji! . Často je promícháváme, aby se nespálily a poté přendáme na prkénko. Nakrájíme si banán na silnější plátky (ideální je trochu tvrdší banán, přezrálý raději nepoužívejte). Ve stejné pánvi, co jsme restovali ořechy, si rozehřejeme máslo a do horkého másla vložíme banány, necháme opéct a poté opatrně překlopíme na druhou stranu. Pokapeme medem a necháme zkaramelizovat i z druhé strany. Hotové banány rozdělíme na kaši do misek.
Nakrájíme si opražené pekanové ořechy a posypeme jimi karamelizované banány. Můžeme ještě posypat skořicí a pokud by se nám kaše zdála málo sladká, přidejte si med.

Můžu si připravit ovesnou kaši den předem?
Ovesnou kaši lze připravit i den předem a ráno ji lze jen ohřát v rendlíku spolu s trochou mléka nebo vody. Může vás trochu mást konzistence kaše za studena, která je velmi tuhá. Odolejte však a nedolévejte tekutiny příliš, jinak je pak kaše vodnatá a ztratí svojí lahodnou krémovitost.
TIPY:
– můžete přidat ještě 1 ČL mletého lněného semínka nebo chia semínek.
– vyzkoušejte také verzi “jahody se šlehačkou” – do kaše místo kardamomu a skořice přidejte 0,5 ČL vanilkové esence nebo vanilkový lusk, poté na kaši přidejte nakrájené jahody (nebo v zimě svařené jahody s medem) a přelijte pár lžícemi 30% smetany. Mňam!
– můžete také experimentovat a do kaše místo klasického másla přidat lžíci mandlového či arašídového másla
Recept

Recept na 2-3 porce
Ovesná kaše s karamelizovanými banány a pekanovými ořechy
Ingredience:
⦁ 1 hrnek ovesných vloček v celku
⦁ 2 hrnky vody
⦁ 0,5-1 hrnek mléka
⦁ 2 celé kardamomy, naříznuté
nebo špetku mletého kardamomu
⦁ skořice
⦁ špetka soli
⦁ 1 středně velký banán
⦁ pekanové oříšky
⦁ med, javorový či kokosový sirup
⦁ máslo
Postup:
- Večer namočíme v hrnci 1 hrnek vloček a 2 hrnky vody se špetkou soli.
- Ráno dáme vařit vločky s vodou a solí, přidáme 0,5 čl skořice a 2 nařízlé tobolky kardamomu a vaříme dokud kaše nezhoustne. Poté přidáme 1 hrnek mléka a vaříme dalších 5 minut dokud nebude kaše hustá tak akorát a vločky nebudou měkké.
- Poté přimícháme kousek másla pro zjemnění. Po uvaření nalijeme kaši do misek a necháme 10 minut odpočívat. Můžete teď také vyndat použité koření. Mezitím připravíme banány a pekany.
- V nepřilnavé pánvi orestujeme pekanové ořechy aby se rozvoněly. Často je promícháváme, aby se nespálily a pak přendáme na prkénko.
- Nakrájíme banán na silnější plátky a ve stejné pánvi, kde jsme restovali ořechy, si rozehřejeme máslo. Do horkého másla vložíme banány, necháme opéct a poté opatrně překlopíme na druhou stranu.
- Banány pokapeme medem a necháme zkaramelizovat i z druhé strany. Hotové banány rozdělíme na kaši do misek a posypeme nakrájenými pekanovými ořechy.
- Můžeme ještě posypat skořicí a pokud by se nám kaše zdála málo sladká, přidáme si med.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Kváskování
- Přirozený domov
- Vaření od píky
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy
Dobry den. Varite vlocky v namaceci vode? Ja proplachuji a davam novou (obzvlaste kdyz macim s jablecnym octem). Nekdo proplachuje, nekdo ne, jine obiloviny vzdycky…mam v tom zmatek :))
Dobrý den, zajímavý dotaz! 🙂 Kdžy máčím vločky s kyselou složkou (ocet, soda, jogurt), tak je dobré je propláchnout. Mě ale přijde že ztratí i spoustu škrobu a kaše pak není tak krémová, takže kaši z kupovaných vloček máčim jen ve vodě se špetkou soli a neproplachuji. Myslím, že ovesné vločky už stejně prošly jistou úpravou, při které se z nich spousta živin odstranila, tak jsem nad tím nikdy nepřemýšlela. Pokud ale dělám kaši z čerstvě připravených vloček z ovsa, tak vodu proplachuji. Kaše ale je krásně hustá i potom, protože škrob zůstane v zrnu. Je to tedy asi spíš na vás, jak vám to vyhovuje a jak se po té kaši i cítíte. 🙂