Brokolicová polévka s pohankou a parmezánem

Zdravá, hustá a krémová polévka
s neodolatelnou chutí parmezánu.

Na tuto brokolicovou polévku potřebujete jen minimum surovin a minimum práce ale uvaříte polévku maximální chuti. Brokolice se chuťově náramně snoubí s parmezánem a ten dodá polévce opravdu nezaměnitelnou chuť a aroma. Dobrá bude i bez něj, ale víte jak… o tu s parmezánem se doma budete prát.

Proč používat pohanku?

Zahuštění polévky pohankou je úžasný trik, jak do polévky přidat více nutričních látek a jak ji zdravě zahustit a zjemnit bez použití jíšky. A v tomto receptu funguje parádně! 

V tomto případě pohanka nepřidává žádnou chuť, pouze ji zjemňuje a obohacuje o živiny. Nakonec přidávám na zjemnění i smetanu ke šlehání, protože s ní je prostě všechno ještě o kousek lepší. Ale úplně klidně jí můžete vynechat. 

Pohanka je velmi doporučovanou a ceněnou potravinou ve zdravé výživě. Je vynikajícím zdrojem rutinu, který může pomáhat při problémech s cévami. Pohanka má prý také schopnost prohřívat organizmus a tak je velmi doporučována pro konzumaci v zimních měsících. Je také přirozeně bezlepková. V obchodech se dnes dají sehnat různé výrobky z pohanky. 

Na tento recept budeme potřebovat loupanou pohanku v té nejjednodušší formě – kroupách.

Jakou pohanku na polévku použít?

Pohanka má velmi tvrdou slupku, která je pro nás nestravitelná. I když, i z ní se může udělat čaj nebo se může použít jako výplň do polštářků. Tvrdá slupka se z pohanky odstraňuje buď mechanicky nebo tepelně. Já používám pohankou loupanou mechanicky, protože je to šetrnější způsob a hotové kroupy nemají žádnou pachuť. Jakým způsobem je pohanka loupaná je uvedeno vždy na obalu. Jinak ji poznáte také tak, že má velmi světle hnědou až nazelenalou barvu. 

Pohanka loupaná tepelně (termicky) má barvu středně až tmavě hnědou, kvůli zpracování také mívá nahořklou chuť. Tímto způsobem ale zase získáte krásně sypkou pohanku, která je vhodná například do rizota nebo jako příloha. V našem případě, tedy k zahuštění polévky je však vhodné použít pohanku loupanou mechanicky. Proto dávejte v obchodě při nákupu pohanky pozor a čtěte etikety. 

Láká vás vyzkoušet pohanku i v dalších receptech?
Vyzkoušejte třeba:

Jak uvařit brokolicovou polévku?

Nejdříve je potřeba si připravit zeleninu. Brokolici používejte vždy co nejčerstvější, ideálně v den, kdy jste ji pořídili. Růžičky nakrájíme na menší kousky a stonky na plátky, poté je důležité nakrájenou brokolici důkladně omýt – hlavně v růžičkách můžou být zbytky hlíny a nebo dokonce i malé breberky. Dřevnatý stonek můžeme vyhodit.

 
Mohlo by se hodit…
 

Pokud víte, že brokolici po nákupu nezděláte do dvou dnů, tak ji narychlo zblanšírujte – ve velkém hrnci přiveďte k varu vodu, přidejte omyté růžičky a nakrájené stonky brokolice, minutu až dvě vařte a poté sceďte. Rychle je ochlaďte studenou vodou a nechte okapat. Poté vám v ledničce vydrží ještě několik dnů, zachovají si krásnou barvu, texturu a chuť.

Ve velkém hrnci rozpálíme máslo nebo olej a opečeme na něm chvíli cibulku dosklovita, stačí pár minut jen aby zesvětlala. Poté přidáme nakrájenou a omytou brokolici a česnek, zalijeme vývarem, přidáme sůl a pepř a necháme vařit dokud nebude brokolice měkká. Čím kratší dobu se bude brokolice a následně pohanka vařit, tím spíš si polévka zachová svěží zelenou barvu a suroviny zdraví prospěšné látky. 

Ke konci vaření přidáme pohanku a vaříme pět minut, poté vypneme a necháme pohanku v polévce tzv. dojít, až bude měkká. 

Rozmixujeme polévku pomocí tyčového mixéru a podle potřeby ještě přidáme vývar či vodu. Přidáme nastrouhaný parmezán a necháme ho rozpustit. Můžeme ještě zjemnit smetanou ke šlehání a je hotovo. Polévku se smetanou jen prohřejeme, ale již nevaříme. Nakonec můžeme dozdobit najemno nakrájenou petrželkou nebo jinou čerstvou bylinkou

Velmi rychlá, zdravá a výživná polévka hotová do 20ti minut. Nejlepší je podávaná spolu s opečeným kváskovým chlebem a ještě s pár strouhnutími parmezánu navrch. 

Jak skladovat Brokolicovou polévku?

Brokolicová polévka se smetanou vydrží v ledničce ve vzduchotěsné nádobě přibližně 3 dny. Pokud byste chtěli polévku skladovat déle, vynechte smetanu ke šlehání a přidejte ji až při ohřívání. Tak by měla vydržet zhruba 5 dnů. Polévka bez smetany lze i poměrně dobře zamrazit.

TIPY:
– pokud vám zbylo navíc pár růžiček brokolice, nakrájejte je na menší kousky a opečte na másle do měkka, na závěr jimi polévku dozdobte –  získá tak další zajímavou strukturu
– n
akonec můžete polévku také ještě dozdobit nakrájenou křupavou slaninou a místo smetany ke šlehání přidat lžíci zakysané smetany.
přidejte BYLINKY: kromě petrželky ladí výborně také s najemno nakrájenou pažitkou, koriandrem nebo jarní cibulkou
– pohanku můžete také přes noc namočit ve vodě, zkrátí se tak doba vaření zhruba o polovinu a zvýší se účinnost některých zdraví prospěšných látek

Recept

Recept na 4-6 porcí

Brokolicová polévka s pohankou a parmezánem

Ingredience:

⦁    1 malá brokolice (po okrájení 350 g)
⦁    1 velká cibule, na kostičky
⦁    2 stroužky česneku, na plátky
⦁    1 l vývaru (kuřecí, zeleninový nebo
      vývar z kostí)
⦁    60 g loupané pohanky (kroupy)

⦁    parmezán nastrouhaný, množství 
      podle chuti
⦁    sůl a pepř
⦁    2 PL  másla nebo oleje
⦁    50-100 ml smetany ke šlehání
⦁    petrželka nebo jiná čerstvá bylinka
      na dozdobení

Postup:

    1. Nejdříve si připravíme brokolici. Ořežeme růžičky a nakrájíme je na menší kousky, stejně tak nakrájíme i stonek. Poté je důkladně omyjeme. Dřevnatý konec stonku vyhodíme. 
    2. Ve velkém hrnci rozpálíme máslo či olej a opečeme na něm chvíli cibulku dosklovita. Stačí pár minut jen aby zesvětlala. Poté přidáme nakrájenou a omytou brokolici a česnek, zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a vaříme dokud nebude brokolice měkká.
    3. Ke konci vaření přidáme pohanku a necháme vařit pět minut, poté vypneme a necháme pohanku v polévce tzv. dojít, až bude měkká. 
    4. Rozmixujeme polévku pomocí tyčového mixéru a podle potřeby ještě můžeme přidat vývar či vodu. Nakonec přidáme nastrouhaný parmezán a necháme ho rozpustit. Polévku můžeme ještě zjemnit smetanou ke šlehání. Dál jen prohřejeme a polévku již nevaříme.
    5. Nakonec dozdobíme nadrobno nakrájenou čerstvou petrželkou nebo jinou bylinkou.

Může se vám také líbit:

  • All Post
  • Kváskování
  • Přirozený domov
  • Vaření od píky
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *