Gulášová polévka s celerovými nudličkami

Tradiční obědová polévka, která skvěle zahřeje a posílí. Zejména na podzim a v zimě se na našem stole objevuje pravidelně.

Gulášová polévka je jedna z nejlepších polévek jaké znám – silná, vydatná, výborné chuti, z pár surovin a s dobrým čerstvým pečivem vydá za celý oběd či večeři. Přidání celerových nudliček je skvělý trik jak dodat do polévky více zeleniny a jak ji také ozvláštnit.

Jaké vybrat maso na gulášovou polévku?

Maso na gulášovou polévku se používá zpravidla hovězí. A vývar se většinou také používá hovězí ale často se setkávám v receptech i s použitím vývaru zeleninového, nebo bujónu z kostky. Co mi ale přijde nejlogičtější a nejchutnější, je koupit si kus masa s kostí, kost a odřezky vyvařit na vývar do polévky a maso si nakrájet na kostky nebo pomlít v mlýnku. Je to sice více práce a je potřeba si přípravu polévky více naplánovat, ale odměnou vám bude neuvěřitelně dobrá chuť výsledné polévky, kterou budete chtít dělat zas a znovu.

Já používám na gulášovou polévku tedy kus hovězího masa s kostí a to konkrétně hovězí žebra a nebo hovězí hrudí s kostí. A to zejména proto, že si na polévku chci vařit vlastní vývar. Dále taky proto, že nakupuji hovězí maso pouze v BIO kvalitě, které je prostě trochu dražší. A hovězí žebra nebo hovězí hrudí jsou z těch levnějších masitých částí.

Pokud ale tyto části masa nemáte nebo nechcete maso s kostí, použijte 0,5 kg mletého hovězího masa nebo na kostky nakrájený kus předního hovězího masa (krk, plec). Použít můžete nějaký kvalitní hovězí vývar z obchodu nebo vývar zeleninový. Dá se použít také čistá voda, ale polévka pak nemá tu správnou sílu a bývá mdlé chuti.

Čím obohatit gulášovou polévku?

Gulášová polévka se dá doplnit různými druhy zeleniny. Kromě obohacení o celerové nudličky, které v tomto receptu přidávám já, můžete vyzkoušet nespočet variací! Do základu můžete dát spolu s česnekem opéct také nadrobno nakrájenou červenou papriku, rajče nebo třeba lilek. Místo části brambor lze vyzkoušet také oloupanou pevnější cuketu, batát či dýni. Nebo je za brambory klidně úplně vyměňte. Pokud nemáte rádi celer, tak vyzkoušejte na nudličky nakrájenou petržel, kedlubnu nebo žlutou řepu.Primární chuť polévky vždy zůstane stejná, ale lze doplnit dle stavu ledničky a špajzky.

Pozadu se také nemusíte držet ani s kořením! Přidejte do základu pálivou papriku, bílý pepř, drcený kmín, bobkový list s novým kořením, nebo pár hřebíčků. Na závěr lze dochutit voňavou majoránkou, nebo utřeným stroužkem česneku se solí. Všechny varianty jsou výtečné, hlavně když se podávají s čerstvým křupavým pečivem!

Jak připravit gulášovou polévku?

Nejdříve si připravíme maso a vývar. Na zpracování žeber si vezměte velmi ostrý nůž, ořežte kosti na vývar, tukové části odstraňte a maso nakrájejte na kostky cca 0,5-1cm velké.

Kosti pak dáme vyvařit na vývar. Zalijeme je vodou (můžeme přidat i lžičku jablečného octa) a necháme v tlakovém hrnci vařit minimálně 3 hodiny. Nejlepší je tento krok začít ráno a nebo den předem. 

Poté si připravíme základ polévky. Ve velkém hrnci necháme roztopit sádlo a opečeme na něm kostky masa, aby se zatáhly. Kostky vyjmeme stranou do misky. Do sádla s přípečky pak dáme najemno nakrájenou cibuli a opečeme ji dozlatova. trvá to přibližně 15-20 minut, Často jí mícháme aby se nepřipálila.

K cibulce pak přidáme 3 rozdrcené stroužky česneku a opečené maso i se všechnou šťávou, kterou v míse pustilo. Zamícháme a nakonec přidáme lžíci rajčatového protlaku, 2 čajové lžičky mleté papriky, sůl a pepř a mícháme půl minuty. Pozor, aby se paprika při opékání nespálila, jinak by byla polévka nahořklá. 

IMG_0721
Dozlatova opečená cibulka
IMG_0724
Opečená cibulka s masem a česnekem
IMG_0728
Hotový opečený základ polévky s kořením

Vše zalijeme přibližně 1,2 l připraveného vývaru (pokud máme vývaru méně, dolijeme vodou). Vaříme 2 hodiny na mírném ohni a občas promícháme. Po dvou hodinách přidáme nakrájené brambory a necháme vařit do měkka přibližně 10-15 minut, poté je lehce rozšťoucháme třeba vařečkou a nebo šťouchadlem na brambory. 

Pak už můžeme přidat na tenké proužky nakrájený celer a necháme ještě pár minut povařit, aby celer změkl ale stále si zachoval tvar nudliček. Polévku dochutíme solí a pepřem a na talíři posypeme petrželkou. Polévka chutná nejlépe horká a s čerstvým pečivem.

Jak skladovat gulášovou polévku?

Gulášovka, stejně jako guláš, chutnají nejlépe 1-2 dny odleželé. Polévku nechejte nejdříve vychladnout v pokojové teplotě, a potom skladujte v dobře utěsněné nádobě v lednici.

TIPY:
– pro větší pikantnost přidejte do základu spolu se sladkou paprikou také papriku pálivou
– pokud najdete v lednici rajče a nebo červenou papriku, přidejte je najemno nákrajené do základu k cibulce – chuť polévky se tím nezmění, ale zvýrazní se její chuť
– místo klasické žluté cibule můžete vyzkoušet také cibuli červenou
– na závěr lze polévku posypat také jemně nasekanou bazalkou, pažitkou nebou jarní cibulku

Recept

Recept na 4-6 porcí

Gulášová polévka s celerovými nudličkami

Ingredience:

⦁    1 kg hovězích žeber (nebo cca 0,5 kg
      hovězího masa na kostky)
⦁    1,2 l vývaru z hovězích kostí
⦁    2 PL sádla
⦁    0,5 kg cibule, na kostky (cca 2 velké)
⦁    3 stroužky česneku, drcené
⦁    1 PL rajčatového protlaku
⦁    2 ČL mleté papriky
⦁    2 brambory na kostky (cca 250 g)
⦁    50 g kousek celeru, na nudličky
⦁    sůl a pepř
⦁    nakrájená hladkolistá petrželka

Postup:

    1. Nejdříve si připravíme maso a vývar. Na zpracování žeber si vezměte velmi ostrý nůž, ořežte kosti na vývar, tukové části odstraňte a maso nakrájejte na kostky cca 0,5-1cm velké. 
    2. Kosti pak dáme vyvařit na vývar. Zalijeme vodou s trochou octa a necháme v tlakovém hrnci vařit minimálně 3 hodiny. Nejlepší je tento krok začít ráno a nebo den předem. 
    3. Ve velkém hrnci necháme roztopit sádlo a opečeme na něm kostky masa, aby se zatáhly. Kostky vyjmeme stranou do misky. 
    4. Do sádla s přípečky pak dáme najemno nakrájenou cibuli a opečeme ji dozlatova. Trvá to přibližně 15-20 minut. Často jí mícháme. 
    5. Přidáme k tomu 3 rozdrcené stroužky česneku a opečené maso i se všechnou šťávou, kterou pustilo.
    6. Do základu nakonec přidáme lžíci rajčatového protlaku, 2 čajové lžičky mleté papriky, sůl a pepř a mícháme půl minuty.
    7. Vše zalijeme přibližně 1,2 l připraveného vývaru (pokud máme vývaru méně, dolijeme vodou). Vaříme 2 hodiny na mírném ohni a občas promícháme. 
    8. Po dvou hodinách přidáme nakrájené brambory a necháme vařit do měkka přibližně 10-15 minut, poté je lehce rozšťoucháme třeba vařečkou a nebo šťouchadlem na brambory. 
    9. Pak přidáme na tenké proužky nakrájený celer a necháme ještě pár minut povařit, aby celer změkl ale stále si zachoval tvar nudliček. 
    10. Polévku dochutíme solí a pepřem a na talíři posypeme petrželkou a podáváme s čerstvým pečivem.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *