Horká čokoláda se zázvorem a kořením

Horké pohlazení pro chvíle, kdy se chcete zahřát a rozmazlit.

Neobvyklá a vysoce návyková kombinace čokolády a zázvoru vás dostane. Pro mě je to asi největší překvapení tohoto roku, lehce štiplavý, voňavý zázvor dodá čokoládě grády. Spolu s voňavým kořením získáte lahodný krémový nápoj, který vás dokáže ukonejšit i pořádně nabudit!

Základem čokolády je kakao, hořká čokoláda, třtinový cukr a kukuřičný škrob ve stejném poměru. To zajistí krémovou konzistenci a výraznou chuť díky pravé čokoládě. No, i když se může dělat horká čokoláda pouze z rozpuštěné čokolády v mléce, mě vyhovuje způsob výroby s touto čokoládovou směsí. Chutná mi, není tak drahá a dá se připravit do dózičky, kde může pěkně čekat, až se v zimě vrátíme prokřehlí domů z procházky.

Proč se přidává do čokolády škrob?

Škrob v tomto receptu funguje jako zahušťovadlo. Obsahuje totiž poměrně málo “pravé čokolády”, která by mléko normálně zahustila. Proto v této směsi přidávám kakao a kukuřičný škrob, které zajistí hedvábnou konzistenci a plnou chuť čokolády.

Co když se mi na čokoládě utvoří škraloup?

Škraloup vzniká pokud se mléko začne převařovat. Vzhledem k tomu, že kvůli použití škrobu musíme čokoládu alespoň chvilku vařit, je vysoká pravděpodobnost, že se škraloup vytvoří. A škraloupy nemá nikdo rád! Nejsou však nijak škodlivé, naopak škraloup obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, které se vysrážely z mléka, jako mléčné bílkoviny nebo cukry. Akorát ta jeho konzistence, ta prostě není úplně nejpříjemnější že jo.

 Zde jsou tři tipy jak vyzrát na škraloupy!

  1. Svařte v kastrůlku pouze ⅔ mléka a zbylou třetinu dolijte až po dokončení varu a pořádně zamíchejte, nápoj se tak ochladí a můžete čokoládu rovnou pít a na škraloupy si ani nevzpomenete. (viz. recept)
  2. Pokud by se vám škraloup už vytvořil, můžete jej prolít přes sítko a škraloup vyhodit, přijdete tak ale o zdraví prospěšné látky v něm obsažené.
  3. Rozmixujte nápoj i se škraloupy tyčovým nebo stolním mixérem a nemusíte vyhazovat nic.

Já nejčastěji používám první tip, proto jsem jej rovnou zapracovala i do receptu.

Jak si čokoládu osladit?

Nejčastěji používám třtinový cukr, ale výborný je také s cukrem kokosovým. Kokosový cukr chutná jako karamel, proto dodává čokoládě další chuťový rozměr a trochu plnější chuť, sladí ale méně. Můžete vyzkoušet také nejrůznější sirupy – výborný bude javorový, kokosový nebo tmavý agávový sirup.

Experimentovat ale můžete třeba i s datlovým sirupem nebo jako extra zdravou verzi použijte pár lžic datlové pasty či pár vypeckovaných datlí. Datlovou pastu a datle nejprve rozmixujte v mléce a až poté dejte do hrnce spolu s ostatními ingrediencemi. Je dobré také vzniklou směs přecedit, abychom se zbavili větších nerozmixovaných částí datlí. 

Jak horkou čokoládu ochutit?

Přidat můžete různá koření, kromě skořice, kardamomu, hřebíčku, badyánu a zázvoru můžete přidat drcené koriandrové semínko, anýz, fenykl, kurkumu nebo pár strouhnutí muškátového oříšku.

 Lze přidat ke konci vaření i kapku (či panáka) dobrého alkoholu jako je brandy, whiskey, pomerančový likér, tmavý rum. A nebo přidat různé ovoce nebo bylinky! Strouhaná citronová kůra, květy růže, voda z pomerančových květů a nebo vyzkoušejte verzi s mátou a verzi s pomerančem, o kterých píšu na konci článku v TIPech!

Připravit můžete také nápoj z různých rostlinných nápojů! Ovesný nápoj, kokosový nebo sójový budou výborná alternativa. Jen si pohlídejte obsah přidaných cukrů v konkrétním nápoji a popřípadě již nepřidávejte tolik cukru do směsi.

Jak připravit horkou čokoládu?

Do rendlíku nalijeme 2/3 mléka (cca 0,5 litru) , přidáme po 4 čajových lžičkách kakaa, třtinového cukru, kukuřičného škrobu a nakrájené hořké čokolády (což jsou asi 3-4 kostičky). Celé koření lehce rozdrtíme v hmoždíři nebo opatrně trochu nasekáme ostrým nožem na prkénku, aby se uvolnily silice. Do rendlíku přidáme nadrcené koření, mleté koření, špetku soli a nadrobno nakrájený zázvor.

Nápoj pomalu zahříváme a pořád mícháme metličkou, aby se mléko nepřipálilo a nevzkypělo. Když se začne vařit, pomalu stáhneme oheň na minimum a za stálého míchání necháme dvě minuty povařit. Poté vypneme a přilijeme zbylou ⅓ mléka (cca 300 ml). Tím se nám horká čokoláda ochladí, zabrání tvorbě škraloupu a můžeme jej hned pít.

Jak se dá horká čokoláda skladovat? 

Horká čokoláda je nejlepší čerstvě připravená, můžete ji ale nechat vychladnout a poté dát do vzduchotěsné nádoby, kde v ledničce vydrží až 5 dnů. Pro ohřátí ji zase lehce zahřejte v rendlíku na sporáku, a někomu chutná dokonce i za studena.

TIPY:
– Je důležité smíchat všechny ingredience ve studeném mléce, jinak by se v nápoji mohly utvořit hrudky a to zejména kvůli použití kukuřičného škrobu.

 – Vyzkoušejte i jiná ochucení:

Verze s mátou a vanilkou

Místo koření a zázvoru přidejte cca 8 vrchovatých PL nasekaných mátový lístků nebo 2 čl sušené máty do studeného mléka a ke konci vaření přidejte 1 ČL vanilkového extraktu.

Verze s vůní pomeranče a skořice

Z koření přidejte pouze 0,5 čl skořice a navíc nastrouhejte kůru z 1 malého pomeranče přímo do studeného mléka a pokud si troufáte tak i špetku chilli.

Recept

Recept na 2 – 4 porce

Horká čokoláda se zázvorem a kořením

Ingredience:

  • 0,8 l mléka
  • 4 ČL kakaa
  • 4 ČL cukru (třtinový, kokosový)
  • 4 ČL hořké čokolády (na drobno nakrájené)
  • 4 ČL kukuřičného škrobu
  • špetka soli
  • kousek čerstvého zázvoru, nakrájený na drobno
  • 0,5 ČL mleté skořice nebo 1 tyčinka celé skořice
  • 6 tobolek kardamomu 
  • 6 hřebíčků
  • ¼ čl mletého zázvoru
  • půl hvězdičky badyánu

Postup:

  1. Do rendlíku nalijeme 2/3 mléka (cca 0,5 litru) , přidáme po 4 čajových lžičkách kakaa, třtinového cukru, kukuřičného škrobu a nakrájené hořké čokolády (což jsou asi 3-4 kostičky).

  2. Celé koření lehce rozdrtíme v hmoždíři nebo opatrně trochu nasekáme ostrým nožem na prkénku, aby se uvolnily silice.

  3. Do rendlíku přidáme nadrcené koření, mleté koření, nadrobno nakrájený zázvor a špetku soli.

  4. Nápoj pomalu zahříváme a pořád mícháme metličkou, aby se mléko nepřipálilo a nevzkypělo. Když se začne vařit, pomalu stáhneme oheň na minimum a za stálého míchání necháme dvě minuty povařit.

  5. Poté vypneme a přilijeme zbylou ⅓ mléka (cca 300 ml). Tím se nám horká čokoláda ochladí, zabrání tvorbě škraloupu a můžeme jej hned pít.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *