Lívance z kvásku s borůvkovou omáčkou

Úžasný recept, jako dělaný pro všechny víkendové snídaně. Obdiv celé rodiny zaručen!
Kváskové lívance nemusí být náročné na čas a tak se perfektně hodí na přípravu zdravé rychlé snídaně a nebo klidně sladké večeře, když nevíte „co by“. V tomto receptu se používá jako kypřidlo jedlá soda proto není nutné čekat hodiny na to, aby byly výsledné lívanečky nadýchané, jako u kynuté verze.
Díky použití jedlé sody jsou taky lívance bez typické nakyslé chuti kvasu, takže jsou vhodné i pro “kváskové začátečníky”, kterým by jeho chuť mohla vadit. Tento recept je neuvěřitelně rychlý a potřebujete na něj jen pár surovin, které máte běžně ve spíži nebo v ledničce. V podstatě je to jen pšeničný kvásek, vajíčko, trochu másla nebo oleje, med, špetka soli, trochu jedlé sody a lahodná snídaně je na světě.

Co je to aktivní kvásek?
Aktivní kvásek, přesněji aktivní kvas, je termín pro “nakrmený kvas”, který tvoří bublinky, je to přibližně 4-12 hodin po nakrmení, tedy po přidání mouky s vodou do kvasu v poměru 1:1 (většinou). Aktivita kvásku je značně ovlivňována teplotou, ve které se kvásek nachází. Pokud je kvas v chladu (např. v lednici), vydrží “nabublaný” třeba i do druhého dne. Naopak pokud je třeba v létě na kuchyňské lince, kde paří sluníčko, může vybublat klidně během hodiny.
Podle receptu, do kterého kvásek chcete dát potom řešíte, zda je dostatečně aktivní. Například pro klasický kváskový chléb je nutné aby byla aktivita kvásku ideálně co nejvyšší, aby měl kvásek sílu vytvořit nadýchaný chléb. (aby to tzv. utáhnul). V tomto receptu ale není kvásek potřeba na dlouhé kynutí.
V podstatě jen chceme prokvasit mouku, abychom vytvořili kyselé prostředí. A aby se pro nás stala mouka lépe stravitelná a měla více prospěšných látek. Na takovýto typ receptů, kde se nadýchanost pečiva zajišťuje jedlou sodou, může být aktivita kvásku velice nízká a bude fungovat skvěle. Vždycky!
Láká vás vyzkoušet více receptů s kváskem?

Proč vyzkoušet kváskové lívance?
Tyto kváskové lívance se u nás na stole objevují pravidelně, minimálně jednou za týden a to z několika důvodů:
– jsou z KVÁSKU, a můžete na něj použít i přebytky kvásku přímo z lednice
– jejich příprava je vážně rychlá, což se hodí vždycky, nejen po ránu
– chutnají fantasticky a všichni je doma zbožňují!
– jsou variabilní – stačí přidat do těsta pár borůvek, dýňové pyré, nebo kousky čokolády, rozinky, různé druhy koření, najemno nakrájená jablka či hrušky.. fantazii se meze nekladou a pochutnáte si vždycky
– je prostě krásné sledovat, jak těsto nabublává po přidání jedlé sody při přípravě lívanců, a to se nikdy neokouká!
– navíc lze z těsta udělat nejen malé klasické lívanečky, ale i ty velké americké

Jak připravit kváskové lívance s borůvkovou omáčkou?
Příprava kvásku
Pokud plánujeme dělat lívance ráno k snídani, tak si večer připravíme kvásek a necháme jej přes noc na lince prokvasit.
- Pokud používáte “systém” vedení pšeničného kvasu jako já, tak na tento recept je lepší mít kvas trochu hustší, ale poměr 1:1 stačí. Já při dokrmování nic nevážím, a řídím se hustotou. Je důležité vědět, že při kvašení těsto hodně zřídne.
- Pokud máte už v lednici větší množství již méně aktivního kvasu a dělá to tak 240 g, použijte jej klidně ráno rovnou.
- Pokud si vedete klasicky žitný kvas v malé skleničce, odeberte si lžíci do mísy, přidejte 110 g mouky pšeničné/špaldové a 110 g vody, vymíchejte hustší těsto a přikryté nechte na lince prokvasit. V podstatě jako byste dělali rozkvas na chleba. Pšeničná mouka lze většinou žitným kvasem rozkvasit bez problému.
Příprava lívanců
- Ráno si dáme do větší mísy 240 g kvásku ( to je lepší opravdu zvážit, jelikož objemově se může množství kvasu lišit podle aktivity – prostě někdy je tam víc bublin a někdy míň).
- Do kvásku v míse přidáme 1 PL rozehřátého másla či oleje. Já většinou rozehřívám kokosový olej bez vůně v pánvičce, ve které chci lívance smažit.
- Dále přidáme 1 PL medu (cukru, sirupu,…), 1 vejce, špetku soli a 1 ČL skořice, která dodá lívancům spolu s medem úžasnou vůni. Vše metličkou promícháme a nakonec přidáme 0,5 ČL jedlé sody (ideálně přes jemné sítko a nebo rozmělněte mezi prsty “hrudky” jedlé sody, pokud je uvidíte). Těsto promícháme a sledujeme, jak těsto houstne a nabublává. Těsto pak necháme minutku odpočinout.



4. Do rozpálené pánve poté dáváme přibližně 1-3 polévkové lžíce těsta na lívanec, podle toho, jak je chceme velké. Mezi lívanci necháváme větší rozestupy, aby se nám neslily dohromady. Lívance opékáme na středním plameni. Pozor! Lívance jsou opečené většinou velice rychle!


Borůvková omáčka
Do rendlíku dáme polovinu (75 g ) mražených borůvek, 2 PL třtinového cukru a 2 PL vody. Zahříváme za stálého míchání, dokud se borůvky nerozvaří. Mezitím si v malém hrnečku rozmícháme 2 PL vody a 1 ČL kukuřičného škrobu. Poté za stálého míchání přidáme k rozvařeným borůvkám a ještě dvě minuty vaříme a mícháme. Když omáčka zhoustne, přidáme druhou polovinu (75 g) borůvek a necháme je ještě minutu rozmrznout – měly by se prohřát ale zůstat celé.
Podáváme se zakysanou smetanou rozmíchánou s trochou cukru nebo javorového sirupu.

S čím servírovat kváskové lívance?
Já v tomto receptu dělám borůvkovou omáčku z mražených borůvek. Pokud ale borůvky nemáte nebo je třeba nemáte rádi, můžete vymyslet milion jiných variací.
Pokud zůstaneme u ovocných omáček, můžete použít třeba mražené maliny nebo jahody, směs lesního ovoce nebo dokonce švestky či meruňky. Můžete taky použít třeba kakaovou nebo karamelovou polevu, rozehřátá povidla, dušená jablka s hruškou a nebo karamelizované banány (stejně jako je dělám na ovesnou kaši s pekanovými ořechy ).
Místo zakysané smetany často používám taky rozmíchaný tvaroh či smetanový jogurt, lívance lze také doplnit o nasekané oříšky. Oblíbenou variantou na léto je také podávat lívance s kefírovým koktejlem z ovoce a oříškového másla. Mléčné výrobky a oříšky jsou výborné pro přidání bílkovin do jídla, protože jinak je jídlo na bílkoviny poměrně chudé.

Jak skladovat zbylé lívance?
Tyto lívance jsou nejlepší čerstvé. Pokud ale máte přebytky, můžete je skladovat v dobře uzavíratelné nádobě v lednici přibližně 5 dní. Doporučuji poté znovu opéct/ohřát na pánvi.
TIPY:
– pokud chcete do těsta zamíchat jablko nebo hrušky, je nejlepší ovoce nakrájet na velmi jemno (při strouhání se může uvolnit do těsta moc šťávy a bylo by řídké)
– pokud jste přidali do těsta kousky ovoce, tak je lepší smažit lívance na nižším plameni, aby těsto nebylo uprostřed syrové
– Chcete přidat do těsta borůvky nebo kousky čokolády? Dejte je na lívanec zatímco se opéká na pánvi z první strany. Tedy naliji těsto na pánvičku, pokladu borůvkami nebo čokoládou a až ztuhne těsto překlopím na vteřinu nadruhou stranu, aby se borůvky nebo čokoláda nespálili.
– pro pořádně křupavé okraje lívance, jako dělávaly naše babičky, je opékejte ve větším množství oleje
Recept

Recept na cca 15 ks
Lívance z kvásku s borůvkovou omáčkou
Ingredience:
- na lívance:
- 240 g pšeničného kvásku, více či méně aktivního
- 1 PL másla nebo oleje
- 1 PL medu, sirupu či cukru
- 1 vejce
- 0,5 ČL jedlé sody
- 1 ČL skořice
- špetka soli
na borůvkovou omáčku:
- 150 g borůvek (mražených)
- 4 PL vody
- 2 PL třtinového cukru
- 1 ČL kukuřičný škrob
- zakysaná smetana k podávání
Postup:
- Ráno si dáme do větší mísy 240 g kvasu ( to je lepší opravdu zvážit, jelikož objemově se může množství kvasu lišit podle aktivity – prostě někdy je tam víc bublin a někdy míň.
- Do kvásku v míse přidáme 1 PL rozehřátého másla či oleje. Já většinou rozehřívám máslo v pánvičce, ve které chci lívance smažit.
- Dále přidáme 1 PL medu (cukru, sirupu,…), 1 vejce, špetku soli a 1 ČL skořice, která dodá lívancům spolu s medem úžasnou vůni. Vše metličkou promícháme a nakonec přidáme 0,5 ČL jedlé sody (ideálně přes jemné sítko a nebo rozmělněte mezi prsty “hrudky” jedlé sody, pokud je uvidíte). Těsto promícháme a sledujeme, jak těsto houstne a nabublává. Těsto pak necháme minutku odpočinout.
- Do rozpálené pánve poté dáváme přibližně 1-3 polévkové lžíce těsta na lívanec, podle toho, jak je chceme velké. Mezi lívanci necháváme větší rozestupy, aby se nám neslily dohromady.
- Lívance opékáme na středním plameni. Pozor! Lívance jsou opečené většinou velice rychle!
- Lívance podáváme s borůvkovou omáčkou a se zakysanou smetanou rozmíchánou s trochou cukru nebo javorového sirupu.
Borůvková omáčka
- Do rendlíku dáme polovinu (75 g ) mražených borůvek, 2 PL třtinového cukru a 2 PL vody. Zahříváme za stálého míchání, dokud se borůvky nerozvaří.
- Mezitím si v malém hrnečku rozmícháme 2 PL vody a 1 ČL kukuřičného škrobu.
- Poté za stálého míchání přidáme k rozvařeným borůvkám a ještě dvě minuty vaříme a mícháme.
- Když omáčka zhoustne, přidáme druhou polovinu (75 g) borůvek a necháme je ještě minutu rozmrznout – měly by se prohřát ale zůstat celé.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy
Není v nich mouka ?
Dobrý den, mouka je obsažena v pšeničném kvásku. 🙂
Dobrý den,
těsto smažíte hned? Nenecháváte již více kynout? Pochopila jsem to dobře?
Díky
Dobrý den, ano lívance se smaží ihned. 🙂