Pečená vepřová krkovice s kapary a sušenými rajčaty

Šťavnatá krkovička s dokonale ochucenou omáčkou je výborná s jakoukoliv přílohou...

Dříve se mi často stávalo, že mi v se mi vzadu v ledničce krčely načaté skleničky s kapary a sušenými rajčaty a tak jednou, kdy už doma bylo zeleniny a vůbec čehokoliv značný nedostatek, jsem je zkusila dát pod krkovičku… A jaký že to byl dobrý nápad! Krkovička byla famózní a tak se od té doby stala takhle upravená krkovička jedním z nejoblíbenějších jídel u nás doma. A s na pánvičce opečenými noky a blanšírovanými fazolkami – tohle jídlo nemá chybu.

Hrozně ráda peču velké kusy masa, jako je tahle krkovička. I když je možná nedělám tak často, jak bych chtěla. Ale když už, tak to stojí za to a máme parádní hostinu!

Pečení velkých kusů masa má jednu velkou výhodu, a to že vám po obědě zbyde hodně masa navíc, které se dá použít do spousty lahodných pokrmů v průběhu dalších dní. Je s ním také lepší manipulace  a méně práce v porovnání s pečení plátků či menších kousků.

Postup na přípravu je navíc jako vždycky, jednoduchý! Maso se okoření, opeče na oleji, aby se zatáhlo a zůstalo šťavnaté a poté se přidají postupně ostatní ingredience a peče se tak dlouho, dokud není měkké. A pokud použijete přípravu v tlakovém hrnci, jako to dělám já, máte navíc krkovičku hotovou za „pár“ minut.

Jaké jsou výhody vaření v tlakovém hrnci?

Elektrický tlakový hrnec jsem si pořídila, až když jsem začala pravidelně vařit vývary z kostí. A od té doby ho používám i na spoustu jiných receptů, a nejčastěji právě na pečení/vaření masa či různých ragů. Tam se mi totiž snad nemůže stát, abych maso převařila a bylo „moc měkké“. Což se mi třeba u vaření fazolí stává pravidelně!

Tlakový hrnec umožňuje vařit jídlo ve vyšším tlaku, než je ten náš „běžný“ a tím se pak dosáhne vyšší teploty při vaření. Díky tomu se v tlakovém hrnci vaří pokrmy rychleji a ušetříte na elektřině. Což pokud vaříte pravidelně vývary, tak je to velká úspora.

Je lepší péct maso v celku nebo na plátky?

Jak už jsem zmínila, za mě je určitě lepší péct krkovičku v celku. Na tento recept ale můžete určitě použít i plátky krkovice. Je s tím trochu víc práce při opékání, jinak ale recept zůstává stejný. Čas vaření se také výrazně nekrátí.

mohlo by se hodit…

Pokud upečete maso v celku – krkovice, kýta bez kosti, krůtí stehno bez kosti, kuřecí prsa.., a nakrájíte jej až potom před servírováním, sníte tak méně masa, než kdyby každý dostal “svůj plátek, samostatně pečený” – pak si třeba s jídlem pro 4 osoby vystačíte s dvěma kuřecími nebo třeba kachními prsy. Což je skvělý vědět, pokud se snažíte obecně jíst méně masa.

Čím mohu nahradit vepřovou krkovičku?

Vepřová krkovička je úžasný kousek masa na pečení v celku. Je hodně prorostlá a tak se během pečení tuk vypéká dovnitř do masa. Tím pádem získáte po upečení vždy měkké a křehké maso. Pokud ale přece jen krkovičku nemáte, nebo ji z nějakého důvodu prostě nemáte rádi, uvádím vám vhodné alternativy:

    1. Vepřová pečeně (kýta, hřbet) – v tomto případě doporučuji dát si tu práci a obalit pečeni ve slanině, aby se do masa dostalo trochu tuku
    2. Telecí kýta – taky neobsahuje téměř žádný tuk, takže i zde je obalení ve slanině dobrý nápad
    3. Krůtí stehenní plátek – je to tmavé maso, dobře prorostlé a je lehčí na trávení než vepřové. Připravuje se stejným způsobem.

Jak připravit krkovičku s kapary a sušenými rajčaty?

Krkovičku nejdříve osušíme, poté polijeme 1 PL olivového oleje a hojně posypeme čerstvě namletým pepřem, a tymiánem. Maso poté na další 1 PL olivového oleje v  rozpáleném hrnci opečeme, dokud se maso nezatáhne a nebude mít krásnou zlatavou “kůrku”. Poté krkovičku vyjmeme a odložíme do mísy. Z masa se uvolní šťávy, které je potřeba v míse zachytit, proto nedoporučuji odložit maso na prkénko nebo plochý talíř. 

Poté do hrnce přihodíme nakrájenou cibuli a mícháme 3 minuty dozlatova. Mezitím se v hrnci uvolní všechny voňavé přípečky a pomohou cibuli se lépe zkaramelizovat. Po 3 minutách přidáme nadrobno nakrájená sušená rajčata, česnek a kapary a ještě 2 minuty mícháme.

Vrátíme maso do hrnce, spolu se vší vyteklou šťávou v míse. Teď maso osolíme 1 ČL soli a zalijeme 250 ml vody. Přiklopíme a necháme vařit v hrnci na sporáku, nebo péct v troubě vyhřáté na 175°C. Maso by mělo být měkké přibližně za 90 minut. Je možné že v průběhu pečení bude potřeba dolévat ještě trochu vody navíc, proto pokud se chystáte péct maso v troubě nebo vařit na sporáku maso kontrolujte a případě potřeby vodu dolijte.

Pokud děláte maso v tlakovém hrnci, pak v nastavení na vyšší tlak to bude trvat 30 minut.

Když je maso hotové, vyjmeme ho na prkénko “odpočinout”. Mezitím zahustíme omáčku. V hrnečku si rozmícháme 2 PL mouky s trochou vody do hladké kašičky, tu pak postupně lijeme do budoucí omáčky a metličkou mícháme aby se neutvořily hrudky. Necháme provařit mouku přibližně 5-10 minut, poté přimícháme 1 PL studeného másla. Dochutíme solí a pepřem a přisypeme najemno nasekanou petrželku. Odpočinutou krkovičku nakrájíme na tenké plátky a podáváme společně s omáčkou.

S čím krkovičku podávat?

Nejčastěji ji doma děláme s bramborovými noky, ale výborná bude i s rýží, těstovinami, s různě upravenými bramborami, hranolky, opečenou polentou… prostě jakoukoliv přílohou! Spolu se “zelenou zeleninou” jako jsou zelené fazolky, brokolice, špenát nebo hrášek vytvoříte dokonalou kombinaci.

Jak dlouho vepřovou krkovičku s omáčkou skladovat?

Jelikož omáčka neobsahuje smetanu, tak vám vydrží v ledničce ve vzduchotěsné nádobě až 5 dní. Maso je lepší pro uskladnění i ohřátí nakrájet na tenké plátky, lépe i pak maso nasákne chuť omáčky.

TIPY:
 – vyzkoušejte i jiné koření než tymián, výborná bude směs italských či provensálských bylinek, bazalka, oregano nebo majoránka

 – maso můžete péct i v pomalém hrnci, díky kterému bude maso křehoučké

 – do základu k cibuli můžete přidat i 2 najemno nakrájené stonky řapíkatého celeru

Recept

Recept na 6 porcí

Pečená vepřová krkovice s kapary a sušenými rajčaty

Ingredience:

⦁   1 kg vepřové krkovice
⦁   5ks sušených rajčat v oleji (okapaných)
⦁   1 velká cibule, na kostičky
⦁   2 stroužky česneku, nadrobno
⦁   2 PL olivového oleje
⦁   sůl a pepř
⦁   1 ČL tymiánu
⦁   čerstvá petrželka
⦁   250 ml vody (nebo dle potřeby)
⦁   2 PL mouky na zahuštění omáčky
⦁   1 PL másla

Postup:

  1. Krkovičku osušíme, poté polijeme 1 PL olivového oleje a hojně posypeme čerstvě namletým pepřem a tymiánem. Maso pak na další 1 PL olivového oleje v rozpáleném hrnci opečeme, dokud se maso nezatáhne a nebude mít zlatavou “kůrku”.
  2. Opečenou krkovičku vyjmeme a odložíme do mísy.
  3. Do hrnce přihodíme nakrájenou cibuli a mícháme 3 minuty dozlatova. Podle potřeby můžeme přidat olej.
  4. Po 3 minutách přidáme nadrobno nakrájená rajčata, česnek a kapary a ještě 2 minuty mícháme.
  5. Vrátíme maso do hrnce, spolu se vší vyteklou šťávou v míse. Teď maso osolíme 1 ČL soli a zalijeme 250 ml vody. Přiklopíme a necháme vařit v hrnci na sporáku, nebo péct v troubě vyhřáté na 175°C. Maso by mělo být měkké přibližně za 90 minut. Je možné že v průběhu pečení bude potřeba dolévat ještě trochu vody navíc. Pokud děláte maso v tlakovém hrnci, pak v nastavení na vyšší tlak to bude trvat 30 minut.
  6. Když je maso hotové, vyjmeme ho na prkénko “odpočinout”.
  7. Mezitím zahustíme omáčku. V hrnečku si rozmícháme 2 PL mouky s trochou vody do hladké kašičky, tu pak postupně lijeme do budoucí omáčky a metličkou mícháme aby se neutvořily hrudky. Necháme provařit mouku přibližně 5-10 minut.
  8. Poté přimícháme 1 PL studeného másla. Dochutíme solí a pepřem a přisypeme najemno nasekanou petrželku.
  9. Odpočinutou krkovičku nakrájíme na tenké plátky a podáváme společně s omáčkou.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *