Pečený květák s čočkou a rajčatovo - smetanovou omáčkou

Květák inspirovaný indickým curry - v jemné podobě, kterou milují i děti.
Pečený květák .. zní vám to divně? Tak to jste ho asi ještě nikdy nezkoušeli! Jak jednou tenhle skvost ochutnáte, budete ho chtít dělat pořád. Skvělé rychlé jídlo z květáku a čočky chutná všem a budete jej chtít dělat kdykoliv se u vás v kuchyni nějaký ten květák objeví.
Proč péct květák v troubě?
Jemný bílý květák se díky opečení v troubě, s trochou oleje a koření, dostává na úplně jiný level lahodnosti. Opečené kousky hezky křupou a stávají se nejen výbornou přílohou nebo předkrmem, ale díky své jedinečné struktuře se hodí do různých omáček nebo curry chcete-li. Narozdíl od vařeného květáku, který se lehce rozvaří, má ten pečený pevnou strukturu a tak se v omáčce jen tak neztratí.
Já jsem ho v tomto receptu spojila s mojí oblíbenou drobnou zelenou čočkou, rajčatovou omáčkou s indickým kořením a smetanou na zjemnění. Tato kombinace se parádně doplňuje a u nás doma platí za nejblíbenější květákové jídlo (promiň smažený květáku).

Proč je důležité zařazovat do jídelníčku luštěniny?
Luštěniny jsou velmi zdravé a měli bychom si je dopřávat pravidelně každý týden, ne-li každý den. Je to výborný zdroj rostlinných bílkovin, jsou poměrně levné a hlavně velmi chutné. Jen je důležité vědět, jak s kterou luštěninou zacházet a zdá se mi, že v české kuchyni zůstávají často přehlížené. Většinou totiž nejdou v receptech různě zaměňovat a tak stejně, jako je pro mě důležité umět vařit s různými druhy masa, tak je pro mě stejně důležité i umět vařit s různými druhy luštěnin.
Proč používám drobnou zelenou čočku?
Drobná zelená čočka je oproti běžné zelené nebo hnědé čočce menší a po uvaření se nerozvaří! Tudíž zůstane po uvaření pěkně na skus a hodí se tak výborně do salátů nebo kdekoliv chcete dodat strukturu a bílkoviny, jako v této omáčce. Zůstává jí také její krásná zelená barva, ačkoliv se po uvaření trochu změní do olivova. Má také velmi jemnou chuť, vysoký obsah vlákniny, hořčíku, železa a vápníku.

Výhody namáčení luštěnin
I když je zelená čočka velmi drobná a uvaří se poměrně rychle, i tak je dobré tuto čočku předem namáčet. Velkou výhodou namáčení luštěnin je snížení množství kyseliny fytové, kterou luštěniny obsahují. To je pro nás v podstatě nestravitelná látka, která však funguje jako antinutrient – zamezuje vstřebávání živin obsažených v luštěninách. Tudíž pokud luštěninu namočíme na 8 hodin dopředu, kyselina fytová se uvolní a my pak můžeme živiny lépe vstřebávat. Namáčení pomáhá také zkrátit dobu vaření na polovinu a zároveň může také snížit nadýmavost luštěnin.
Jaké mohu použít koření?
V tomto receptu používám větší množství koření, což by se dalo zaškatulkovat pod kategorii “curry”. Jenže tento recept funguje skvěle s jakýmkoliv kořením. Pokud nemáte chuť na římský kmín nebo kurkumu, prostě je vynechejte a přidejte třeba Italské koření, oregano nebo saturejku. Přidejte chilli podle chuti a nebo třeba špetku skořice. K výbornému ochucení stačí i obyčejná sůl a třeba citronový pepř a tymián.

Jak připravit pečený květák s čočkou v rajčatovo-smetanové omáčce?
Začneme ideálně večer předtím než chceme vařit a to namočením zelené čočky. Do nekovové misky nasypeme čočku a zalijeme vodou spolu s trochou octa nebo citronové šťávy. Zamícháme a necháme přes noc namáčet.
Poté je potřeba připravit pečený květák. Malou hlavu květáku rozebereme na menší růžičky a vyskládáme na plech s pečícím papírem, pokapeme přibližně 2 PL olivového oleje a posypeme solí a pepřem, pořádně promícháme a pečeme v troubě na 180°C přibližně 20 -30 minut. Pečený květák by měl mít hnědé okraje a měl by být stále pevný na skus. Mezitím v malém hrnci s osolenou vodou uvaříme čočku. Pokud byla přes noc namočená, bude se vařit přibližně o polovinu času méně, než je uvedeno na obalu.

Připravíme také omáčku. Ve velkém hrnci necháme na oleji zesklovatět cibuli, pak přidáme nadrobno nakrájený česnek, po 0,5 čl celého římského kmínu, mletého koriandru, celého hořčičného semínka, kurkumy, mleté sladké či pálivé papriky a pepř a necháme ještě minutu opékat. Musíme koření bedlivě hlídat a zvláště to mleté neustále míchat, aby se nepřipálilo, jinak by byl celý pokrm hořký. Pokud by se vám stalo, že je koření spálené – vyhoďte obsah hrnce a udělejte cibulový základ s kořením nový.
K opečenému základu přidáme celou konzervu rajčat (celá rajčata předem nakrájíme nebo rozboucháme vařečkou), rajčatový protlak a 200 ml vody a vaříme cca 5 minut. Poté přidáme pečený květák, uvařenou čočku a smetanu a necháme prohřát. Nakonec přidáme nakrájený listový špenát a zamícháme. Špenát může být čerstvý a nebo mražený. Je skvělé mít mražený listový špenát v záloze v mrazáku. Je oproti čerstvému levnější a je vždy po ruce.

Hotovou omáčku s čočkou a pečeným květákem můžeme servírovat s vařenou rýží a nebo s chlebem naan či jinou oblíbenou přílohou.
Jak uchovávat pečený květák s čočkou v rajčatovo-smetanové omáčce?
Hotovou omáčku můžeme uchovávat ve vzduchotěsné krabičce v lednici po dobu 3 dnů. Pokud bychom chtěli pokrm zmrazit, oddělíme si potřebné množství ještě před vlitím smetany. Poté vydrží v mrazničce přibližně 2 měsíce. Omáčku se smetanou nezamrazujte.
TIPY:
– pokud máte doma zbytek vařených nebo pečených brambor – vyzkoušejte je přidat spolu s pečeným květákem do omáčky
– ke konci vaření spolu se špenátem můžete přidat i hrst mraženého hrášku
– použijte koření jaké máte rádi, klidně i směsi jako je garam masala nebo kari směs budou v tomto receptu výborné
– pokud chcete uvařit spíše indickou verzi, přidejte do základu k cibuli i nadrobno nakrájený kousek zázvoru a špetku skořice
Recept

Recept na 6 porcí
Pečený květák s čočkou a rajčatovo-smetanovou omáčkou
Ingredience:
- 1 malý květák rozebraný na růžičky (cca 750 g)
- 120 g drobné zelené čočky, v suchém stavu
- 1 velká cibule, na kostičky
- 2-4 stroužky česneku, na drobno
- 200 g konzerva rajčat (celá rajčata, nakrájená nebo cherry)
- 2 PL rajčatového protlaku
- 100-150 ml smetany ke šlehání
- 200 ml vody
- olivový olej nebo ghee na opékání
- sůl a pepř
- po 0,5 ČL celého římského kmínu, mletého koriandru, celého hořčičného semínka, kurkumy, mleté sladké či pálivé papriky
- dvě hrsti špenátu (čerstvý nebo mražený)
- rýže nebo chléb naan k servírování
Postup:
- Pečený květák: Rozpálíme si troubu na 180°C, velký plech si vyložíme pečícím papírem a rozprostřeme na něj omytý květák, rozebraný na větší růžičky. Pokapeme přibližně 1 PL olivového oleje, přidáme sůl a pepř a pořádně promícháme. Pečeme v troubě cca 30 minut, v půlce promícháme. Pečený květák by měl mít hnědé okraje a měl by být stále pevný.
- Čočka: V malém hrnci uvaříme čočku podle návodu na obalu.
- Omáčka: Ve velkém hrnci rozehřejeme olej, přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a mícháme, dokud nezesklovatí. Pak přidáme nadrobno nakrájený česnek, všechno koření a pepř a mícháme ještě minutu. Je potřeba koření opékat na nízkém plameni, aby se nepřipálilo!
- Do hrnce přidáme celou konzervu rajčat (celá rajčata předem nakrájíme nebo rozboucháme vařečkou), rajčatový protlak, 200 ml vody a vaříme cca 5 minut.
- Poté přidáme pečený květák, čočku a smetanu a necháme prohřát. Nakonec přidáme i nakrájený listový špenát.
- Servírujeme s vařenou rýží nebo s chlebem naan.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy