Mleté vepřové maso s bylinkami (sausage)

Výborně ochucené opečené mleté maso, které je skvělé mít vždy po ruce. Vykouzlíte s ním během chvilky plnohodnotný oběd či večeři!

V zahraničí oblíbená pochoutka známá jako “pork sausage” nebo také “breakfast sausage” je zpravidla mleté vepřové maso ochucené bylinkami s přidanou solí a cukrem. U nás takřka nesehnatelné a nebo předražené upravené mleté maso si ale můžeme udělat doma! A to za zlomek času a ceny. V podstatě je to taková domácí čerstvá klobáska, bez střívka a opečená na pánvi – buď ve formě placiček (či burgerů) nebo rozdělaná na hrudky.

Takto opečené maso vždycky připravuju do zásoby! Část použiju ihned a zbytek nasáčkuju do mrazáku, kde čeká na svůj hvězdný okamžik. Mít v mrazáku hotové pečené maso je můj oblíbený trik, pro zvládnutí hektických všedních dnů. Mleté maso z mrazáku rychle rozmrzne a hodí se téměř k čemukoliv. K masu stačí už jen přidat nějakou zeleninu, najít nějaké pečivo nebo uvařit těstoviny a skvělý oběd je hotový.

Jak opečené mleté vepřové maso použít?

Hotové mleté maso s bylinkami můžete využít do různých zapékaných pokrmů, s brambory nebo k těstovinám. Můžete jej využít jako základ, přidat k němu zeleninu, konzervovaná rajčata nebo passatu a uvařit ragú či boloňskou omáčku. Výborně se hodí také do vaječné omelety na snídaňové sendviče. Nebo jej můžete opéct na pánvi s cibulí, paprikou a brokolicí na způsob stir-fry a podávat s rýží či s nudlemi. Opravdu je to pak už tak jednoduché, stačí přidat zeleninu, co máte v lednici nebo mrazáku, přidat cokoliv ze spíže a máte výborné jídlo, zpravidla již se skvěle ochuceným základem – opečeným masem.

Mých TOP 5 rychlých využití vepřového masa s bylinkami:

  1. přidání do vývaru, pokud mi nezbylo žádné vařené maso
  2. snídaňové sendviče s vaječnou omeletou
  3. přidat do základu omáček na bolognese nebo chilli místo syrového masa
  4. přidat maso do smažené rýže nebo zapékaných pokrmů
  5. přidat k zelenině s tofu ve stylu stir-fry – tofu a vepřové maso jsou léty prověřená kombinace!
 
Mohlo by se hodit…
 

Pokud by vám už v mrazáku zbývalo masa málo, použijte můj další trik. Přidejte k němu tofu! Nakrájejte jej na kostičky nebo rozdrobte a opečte spolu se zeleninou nebo rozmraženým masem. Výborně vyvažuje tučnost vepřového masa. A nebo si rovnou připravte moje oblíbené masové kuličky s tofu!

Jak mleté vepřové maso okořenit?

Koření které použijete, je vlastně úplně na vás, žádná předepsaná kombinace koření neexistuje. Dobré je to prakticky se vším. Já v receptu uvádím svojí oblíbenou kombinaci z oregana, saturejky, šalvěje, tymiánu, mletého koriandru a pepře. S touto kombinací je maso ochucené velice jemně a tím zůstává univerzální chuti. 

Přidejte koření, na jaké máte chuť, s rozmarýnem a oreganem bude maso připravené spíše do italské kuchyně. Pokud zvýšíte množství mletého koriandru, přidáte navíc římský kmín nebo rovnou směs kari koření, použijete jej spíš v indické či asijské kuchyni. Přidat můžete také sušený česnek a cibuli, sušenou petrželku, pažitku, listy koriandru.. prostě co máte po ruce a máte rádi.

Já do do této směsi koření přidávám ještě trochu třtinového cukru. Ten pomůže vytvořit na mase lesklou zkaramelizovanou kůrčičku, ale můžete jej klidně vynechat. 

Jaké mleté maso použít?

Velká výhoda mletého masa je, že je poměrně levné a zvlášť to vepřové, které obsahuje více tuku. A to zejména proto, že řezníci do něj mohou zpracovat různé odřezky, které se jinak těžko zpracovávají. Proto je velice důležité, jak kvalitní maso kupujete. Čím větší kvalita, tím máte větší jistotu, že se ve vašem mletém mase opravdu nachází hlavně maso a tuk. Pokud kupujete již maso mleté, pečlivě si zkontrolujte složení výrobku a pohlídejte si množství přidané soli, to by mělo být co nejnižší. 

Pokud chcete, můžete si koupit různé ořezy masa a namlít si ho doma na masovém mlýnku. V tom případě máte stoprocentní jistotu, že víte, co mleté maso obsahuje a můžete si pohlídat množství tuku. Na mletí se používá nejčastěji kombinace levnějších části vepříka, většinou se mele bůček a plecko (to je méně tučné).

Jak připravit mleté maso?

Rozehřejeme si velkou těžkou pánev, ideálně litinovou, protože ta dokáže výborně udržet teplotu a po přidání masa se jen tak lehce neochladí. Pokud by se pánev po přidání masa rychle ochladila, maso by pustilo šťávu a začalo by se dusit. Pokud by se vám něco takového stalo, maso nemíchejte, přidejte plamen a počkejte až se voda “vyvaří”. Teprve poté maso obraťte a opékejte. 

Když už je maso napůl opečené, přidejte všechno koření, cukr, pepř a sůl. Je velmi důležité nepřidávat sůl hned ze začátku na syrové maso, protože by se z něj mohla začít uvolňovat voda a maso by se opět začalo dusit, což nechceme. 

Maso opékáme na pánvi poměrně rychle, aby si zachovalo šťavnatost  a zbytečně se nevysušilo. Pokud máte maso hotové, nechte jej vychladnout  a použijte ve vámi vybraném receptu. A nebo jej uložte do mrazáku, na další použití. Já většinou píšu na sáčky i váhu masa, abych věděla do jakého receptu jej potom použít. Na ragú používám přibližně 400g opečeného masa. Na přidání do stir fry či smažené rýže používám přibližně 200g a na vaječnou omeletu do sendvičů je to kolem 50-100g. 

Velká výhoda mraženého opečeného mletého masa je taky v tom, že díky dostatku tuku, se jednotlivé kousky masa v sáčku lehce oddělují. Proto pak můžete ze sáčku odsypat jen tolik masa, kolik zrovna potřebujete. Podobně jako je to s mraženým hráškem či kukuřicí.

TIPY:
– pokud máte rádi pálivé, přidejte do směsi také chilli koření
– použít můžete také krůtí mleté maso, ideálně ze stehen
– budťe při opékání opravdu trpěliví a maso příliš nemíchejte, a to hlavně ze začátku, aby se vám směs nezačala dusit

Recept

Recept na cca 800 g

Mleté vepřové maso s bylinkami (sausage)

Ingredience:

  • 1 kg mletého vepřového masa 
  • 2 PL olivového oleje 
  • 2 ČL soli 
  • pepř
  • 1 a ½ ČL oregana
  • 0,5 ČL saturejky
  • 1 ČL šalvěje
  • 1 a ½ ČL tymiánu
  • 0,5 ČL mletého koriandru
  • 1 ČL třtinového cukru

Postup:

  1. Ve velké pánvi se silným dnem rozehřejeme olej.
  2. Když je olej rozpálený, vložíme do něj mleté maso a necháme opékat. Ještě nemícháme. 
  3. Když je spodek opečený, maso obrátíme a opečeme z druhé strany. Postupně vařečkou rozkrajujeme kusy masa a po částech necháme vždy opékat, aby mělo maso čas na to, vytvořit si zlatavou krustičku. 
  4. Když je maso skoro hotové, tzn. lze vidět jen trochu syrového růžového masa, tak přidáme všechno koření, sůl, pepř a cukr a opékáme, dokud není maso zkaramelizované a propečené.
  5. Hotové maso použijeme dál dle vybraného receptu a nebo po vychladnutí dáme po částech do uzavíratelného sáčku a zamrazíme.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *