Výroba přání II: Jak z obrázku vytvořit přání

Vyzkoušejte si vyrobit pro své milované originální přání z ručně malovaných obrázků.
Dnešním článkem pokračujeme v mé minisérii: Výroba přání, ve které vám chci ukázat jak si doma jednoduše vyrobit krásná originální blahopřání pro vaše blízké.
V minulém článku jsem vám podrobně ukázala, jak namalovat 2 jednoduché působivé obrázky vhodné na výrobu přání a dnes budeme s těmito obrázky pracovat. Ukážu vám, mé nejoblíbenější způsoby, jak si z namalovaných obrázků vyrobit elegantní přání – a to velmi jednoduše a bez složitého měření!
Na tyto projekty potřebujeme pouze hezké barevné, bílé, či neutrální čtvrtky. Ty mohou být hladké či s texturou. Já se ráda různými čtvrtkami zásobuju a podle typu obrázku, papíru a použitých barev poté páruji s barvou a texturou čtvrtky, která obrázek hezky orámuje. Zvolená čtvrtka by měla obrázek vkusně doplnit, ne jej úplně přebít.
Dále budeme potřebovat lepidlo v tubě, ostré nůžky, pravítko, dřevěné prkénko s ostrým nožíkem a tužku s gumou. Nejdříve vám ale ukážu, jak můžete využít již hotové neutrální základy na výrobu přání!
Co budeme potřebovat:
- hotové namalované obrázky
- hezké barevné či bílé čtvrtky
- ostré nůžky
- pravítko
- dřevěné prkénko a ostrý nožík (nebo zalamovací nůž)
- tužka a guma
- hotové neutrální základy na výrobu přání

1) Hotové neutrální základy na výrobu přání
V obchodech, hlavně na e-shopech, lze dnes sehnat kvalitní hotové neutrální základy na výrobu přání. Set se obvykle skládá z dárkové karty a papírové obálky a dají se sehnat v různých barevných variantách. Nejčastěji se setkáte s výběrem bílé a krémové barvy, které jsou také nejuniverzálnější.
Hotové základy se dají koupit samostatně nebo po vícero kusech, nejčastěji je to po 25, 50 či 100 ks v balíku. Dají se sehnat také v různých rozměrech. Já dnes použiji hotový základ na výrobu přání o rozměrech 13,5×13,5 cm.

Jelikož už jsou sety hotové a mají dané rozměry, musíme přizpůsobit i rozměry namalovaného obrázku, aby se vešel do dárkové karty. Proto jsem si v prvním díle vytvořila obrázek o velikosti 13×13 cm, kterou pak stačí na dárkovou kartu jen nalepit.
Pro mě osobně je tohle velká nevýhoda hotových setů, protože mi vždy zbyde hodně odstřižků z akvarelového papíru. Jinak je to velmi rychlé řešení výroby přáníček a pro větší originalitu můžete ještě dále dodekorovat dárkovou kartu uvnitř.

2) Zarámování
Můj nejoblíbenější způsob vyrábění blahopřání! Je velice rychlý, nenáročný a vypadá skvěle! Tento způsob je ideální na vytvoření přáníčka z obrázků malovaných na silnější čtvrtce či akvarelovém papíru s vyšší gramáží (300 g/m2)
Na zarámování obrázku si nejdříve vybereme vhodnou pevnou čtvrtku, která podtrhne námi zvolený obrázek. Já tentokrát použila barevnou čtvrtku ve velmi tmavé modré barvě s jemnou texturou.
Jak obrázek zarámovat:
Namalovaný obrázek si položíme na papír do rohu, aby od stran čtvrtky byl obrázek přibližně 5-7 mm. Já používám obrázek o rozměrech 10,5×15 cm (přibližně velikost A6). Poté pomocí pravítka a tužky si načrtneme zbylé kraje rámečku, také cca 5-7 mm od hrany obrázku. Není potřeba nic přeměřovat, vše stačí jen “zaměřit” od oka, tedy odhadem. Poté ze čtvrtky vystřihneme obdélník.
Vystřihnutý obdélník ze čtvrtky si položíme na dřevěné prkénko a pomocí nožíku uděláme malé zářezy přibližně 1 cm od každého rohu. viz. obrázek

Pravděpodobně budete muset projet nožem papír v daném místě vícekrát. Pracujte pomalu, aby jste nezajeli nožíkem moc daleko a čtvrtku si nezničili.
Pokud si netroufnete do papíru rovnou řezat bez přípravy. Nakreslete si zářezy nejdříve tužkou a zkontrolujte, jestli do nich půjdou zasunout rohy obrázku.
Když jsou zářezy hotové, zajeďte nožíkem dovnitř každého zářezu a lehce otvory rozšiřte, aby se tam papír lehce zandaval. Nakonec postupně a velice opatrně zandejte každý roh obrázku do zářezů ve čtvrtce a zarovnejte do roviny. A je to!
Velkou výhodou tohoto postupu je, že rámeček vytvoříte velice rychle a to na jakýkoliv formát obrázku. Navíc se obrázek nezničí lepením. Alternativně místo vytváření zářezů do čtvrtky můžete obrázek na rámeček přilepit, to je vhodné třeba pro děti, pro které by manipulace s nožíkem mohla být nebezpečná.

3) Nalepení obrázku na čtvrtku
Nalepení obrázku na čtvrtku je asi nejjednodušší způsob, jak si vyrobit blahopřání. Já jej nejčastěji používám, pokud mám namalovaný obrázek na akvarelovém papíru s nižší gramáží (140 g/m2).
Akvarelové papíry s nižší gramáží používám zejména na zkoušení nových designů a obrázků, kdy se mi velice často obrázek nepovede, nebo není podle mých představ. Tento papír je totiž levnější než vysokogramážní a tak se dá použít jako takový skicák na zkoušení a experimentování.
Někdy se mi ale obrázky povedou a vypadají hezky a tak je také použiji na výrobu přání. Pro takové případy je dobré, když si necháváte mezi každým zkoušeným obrázkem na papíru trochu prostoru.
Vybraný obrázek stačí pouze vystřihnout a nalepit na vámi zvolenou barevnou, bílou či neutrální silnější čtvrtku a nebo na již hotovou dárkovou kartu (viz. 1. Hotové neutrální základy na výrobu přání). Já tentokrát použila zelenou čtvrtku s výraznější texturou.
Kolem obrázku můžete dokreslit linerem další ilustrace a obrázek jimi doplnit, jako jsem to udělala např. na záložce s Jalovcem v tomto článku. Nebo můžete kolem obrázku napsat krátký text či osobní vzkaz.

Tak to byly mé 3 nejoblíbenější způsoby, jak si z namalovaných obrázků vyrobit přáníčka a pokud vás zajímá ještě více nápadů, podívejte se na můj instagram či facebook.
Doufám, že vás článek inspiroval pro vaší vlastní tvorbu a v nadcházejícím závěrečném článku vám ukážu, jak si na takto vyrobená přání či dárkové karty vyrobit obálky, které celý dojem „handmade přáníčka“ ještě podtrhnou!