Expresní fazole na topince

Velmi rychlé, chutné bezmasé jídlo zastane roli sytého obědu, večeře a klidně i snídaně!

Fazole a jiné luštěniny si doma dopřáváme pravidelně několikrát týdně a toto je moje oblíbená verze rychlých fazolí na topince, známé jako Beans on toast. Měkké fazole Borlotti v rajčatové omáčce s bylinkami, podávané na křupavé topince z kváskového chleba a posypané parmezánem jsou ale jejich luxusnější verze! 

A přitom je to skoro stejně jednoduché jako vyklopit a prohřát konzervu fazolí v tomat. Ty si můžete nechat na výlet pod stan, kde mají své čestné místo, ale doma si udělejte něco lahodnějšího a zdravějšího! 

Jak ochutit fazolovou směs?

Fazole a rajčatová omáčka potřebují pořádně ochutit! Samy o sobě totiž nemají moc chuti. Proto je výběr dochucovadel obzvlášť důležitý ale naštěstí snesou cokoliv. Takže jakékoliv koření, bylinky, či dochucovací omáčky vás napadnou, tak to bude dobré… No vážně!

Obecně rajčatovým omáčkám prospějí dvě věci – ocet a cukr. Co se týče cukru, nejlépe se hodí tmavý třtinový a to proto, že dodá omáčce sladkost, která konzervovaným rajčatům chybí ale zároveň ji nepřebije, narozdíl od cukru bílého. A ocet zase dodá svěžest! Výborný je vinný ocet, ať už červený či bílý a nebo ocet balzamikový. Ten dodá omáčce zároveň i tmavší barvu. 

Omáčku můžete ochutit jednoduchým způsobem s italským šmrncem, jaký používám v tomto receptu. Tedy česnek, rozmarýn a směs koření. Nebo můžete vyzkoušet něco jiného podle vaší chuti a tak může omáčka vždycky chutnat jinak! 

Mých 5 oblíbených tipů, jak skvěle ochutit fazole v rajčatové omáčce:

  • s karamelizovanou cibulkou – nejdříve na oleji opečte 1 cibuli (žlutá či červená) nakrájenou na plátky, přidejte špetku cukru a bobkový list a opékejte 10-15 minut, dokud nezkaramelizuje, poté přidejte česnek, špetku tymiánu a dál postupujte podle receptu. Nakonec vyjměte bobkový list.
  • s kari kořením – do omáčky k česneku přidejte 1 nadrobno nakrájenou šalotku a rozvoňte 1 ČL směsi žlutého kari koření
  • s opečenou slaninou – na kostičky nakrájenou slaninu opečte na pánvi, poté přidejte česnek a dál postupujte podle receptu
  • s BBQ omáčkou – rajčata z plechovky z půlky doplňte dobrou BBQ omáčkou (vyzkoušejte třeba mou oblíbenou domácí BBQ omáčku, která je hotová za 15 minut!)
  • s mletou paprikou –  přidejte do směsi o stroužek česneku navíc, k tomu 1 čl sladké či uzené mleté papriky a střik Worcestershirské omáčky 

Jaký druh fazolí použít na expresní fazole na topince?

Dnes je již jednoduché sehnat ve skvělé kvalitě nejrůznější druhy fazolí. Já jsem si na tento způsob ale nejvíce oblíbila obyčejné fazole Borlotti, které vynikají jemnou chutí. Do rajčatové omáčky se hodí nejvíce malé až středně velké druhy fazolí. Výborné jsou Pinto, Červená ledvina, různé druhy malých bílých fazolek, Navy fazole a nebo jejich mixy. 

Nejrychlejší je použít fazole konzervované a v konzervách můžete koupit i různé zajímavé mixy, například i s cizrnou. Konzervované fazole ale nezapomeňte vždy velmi dobře propláchnout, pro snížení nadýmavého účinku.

Jaký chléb použít na topinky?

A to je velmi důležitá věc! Čím kvalitnější suroviny, tím lepší jídlo. Proto i na výběru chleba opravdu záleží a tím můžete toto jednoduché jídlo povýšit na opravdu gurmánský zážitek. 

Za sebe mohu doporučit dobrý kváskový pšeničný chleba s velkými oky nakrájený na silné plátky. Takový chleba se totiž skvěle opéká a má ideální poměr křupavého okraje a měkkého středu. Navíc má spoustu malých komůrek, kde se pak vytvoří úžasný malá jezírka rajčatové omáčky s fazolemi.

Pokud ale nemáte přistup k tomuto typu chleba, poslouží dobře i kvalitní toustový, či jiný pšenično-žitný chleba. Doporučuji sáhnout ale po takovém typu chleba, který má převahu pšeničné mouky, protože se lépe opéká a k fazolím se chuťově více hodí.

 
Toužíte si upéct vlastní kváskový chléb?
 

Vyzkoušejte některý z mých receptů! Jsou jednoduché a detailně popsané, abyste si byli v každém kroku jistí, že to děláte správně! Na tyto expresní fazole na topince jsem použila úžasný Pšenično-žitný kváskový chléb pečený v hrnci.

Pokud jste nadšený kváskový začátečníci, vyzkoušejte můj osvědčený chléb pro začátečníky – Semínkovou cihlu. Chléb se peče ve formě a tak vyjde vždy naprosto dokonalý.

Netroufáte si na pečení chleba nebo nemáte troubu? Rozžhavte pánev a opečte si dokonale vláčné kváskové tortilly, či rychlé kváskové anglické muffiny (recept bude již brzy na blogu). Fazolovou směs pak do tortilly jednoduše zabalte!

Jak připravit expresní fazole na topince?

Nejdříve propláchneme fazole z konzervy a připravíme si bylinky. Na prkénku společně nadrobno nasekáme čerstvý rozmarýn a stroužek česneku spolu s 0,5 ČL soli.

V pánvi necháme rozehřát olivový olej, a přihodíme k němu nasekaný rozmarýn s česnekem a solí, mícháme přibližně minutku. Česnek se nám nesmí spálit, proto často míchejte a raději stáhněte oheň na menší žár.

Poté přidáme do pánve 200 g nasekaných rajčat z konzervy a necháme 3-5 min prohřát aby se směs probublala. Můžeme přidat  směs BBQ koření a trochu pepře.

Do pánve přidáme okapané fazole, 1 ČL vinného octa a  0,5 ČL cukru a necháme prohřát dalších 3-5 minut. Dokud fazole nenasáknou chuť omáčky. Fazolím z konzervy stačí pár minut, ale u doma vařených fazolí se může tato doba protáhnout klidně na půl hodiny.

Mezitím si opečeme krajíce chleba: buď v toasteru nebo na pánvičce. Opečené topinky položíme na talíř, na ně navrstvíme fazolovou směs a můžeme posypat strouhaným sýrem, ideálně Parmezánem.

Jak skladovat expresní fazole na topince?

Fazole v rajčatové omáčce můžete uskladnit do vzduchotěsné nádoby a v ledničce pak vydrží až pět dnů. Směs můžete dát i do mrazáku, kde vám vydrží až dva měsíce.

Pro ohřátí je potřeba vařit fazole jen minimum času, aby se nerozvařily a nevznikla vám z nich kaše. Topinky si připravte vždy čerstvé!

 

TIPY:

Pokud chcete uvařit fazole sušené, nejdříve je namočte na 8 hodin do vody s trochou jablečného octa. Poté je slijte a vařte v čisté vodě doměkka. Doma vařeným fazolím bude trvat déle, než přijmou chuť omáčky.

Narozdíl od konzervovaných rajčat nejsou zalité solným roztokem, který jim dodává chuť. Proto je potřeba doma vařené fazole povařit déle v omáčce. Nebojte se tento krok protáhnout klidně na půl hodiny. Výsledkem pak budou chutnější fazole, protože budou mít dostatek času spojit se s omáčkou.

Recept

Recept na 2 porce

Expresní fazole na topince

Ingredience:

  •  400 g konzerva fazolí (240 g tuhé části, propláchnuté nebo 240 g vařených fazolí)
  • ½ běžné konzervy krájených rajčat, přibližně 200g
  • 2 PL olivového oleje
  • 1 ČL čerstvého rozmarýnu nebo špetku sušeného
  • 1 stroužek česneku
  • 0,5 ČL soli
  • 1 ČL vinného octa
  • 0,5 ČL cukru
  • 0,5 ČL BBQ koření, nemusí být
  • 2 krajíce kváskového chleba 
  • sůl a pepř na dochucení
  • sýr na posypání

Postup:

  1. Propláchneme fazole z konzervy a nasekáme bylinky společně s česnekem a 0,5 ČL soli na prkénku nadrobno.
  2. V pánvi rozehřejeme olivový olej, přidáme nasekané bylinky s česnekem a solí, mícháme přibližně minutku. Česnek se nesmí spálit, jinak by byl hořký.
  3. Poté přidáme do pánve 200 g nasekaných rajčat z konzervy, směs koření, pepř a necháme 3-5 min prohřát aby směs probublala.
  4. Do pánve přidáme okapané fazole, 1 ČL vinného octa a  0,5 ČL cukru a necháme prohřát dalších 3-5 minut, dokud fazole nenasáknou chuť omáčky.
  5. Mezitím si opečeme krajíce chleba buď v toasteru nebo na pánvičce.
  6. Opečené topinky položíme na talíř, na ně navrstvíme fazolovou směs a můžeme posypat strouhaným sýrem.
    1.  

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *