Máslový toustový chléb z kvásku

Nadýchaný a vláčný toustový chléb vonící po másle! Perfektní základ každého sendviče!
Z kvásku lze upéct nejen báječný rustikální pšenično-žitný chléb či moji oblíbenou semínkovou cihlu, kde je poměrně velké množství celozrnné mouky. Zvládnete s ním ale také upéct voňavé nadýchané chleby či pečivo z “bílé” mouky.
Když jsem začala chodit s mým “nyní již manželem”, pohostil mě večer vždycky toustem se šunkou a se sýrem. Z toho jsem se domnívala, že toustový chléb miluje a když jsme spolu začali žít, snažila jsem se najít ten nejlepší recept na toustový chléb.
To jsem ale netušila, jak dlouho mi tahle cesta zabere! V té době, ještě neznalá kvásku, jsem zkoušela všechny chleby z droždí, jak jen to šlo. S malým množstvím droždí a dlouhým kynutím, s normálním množství droždí a s přídavky zakysané smetany, mléka či smetany ke šlehání, s vajíčkem i bez, ale s výsledky jsem nebyla nikdy úplně spokojená. Chleby vypadaly skvěle a byly velmi chutné, ale prostě neměly předpoklady pro dokonalý toustový chléb.

Ten můj dokonalý toustový chléb totiž musí splňovat několik podmínek. Kromě výborné chuti a lehké střídky se musí dobře krájet a opékat! A na tom všechny chleby pohořely! Opékaly se nerovnoměrně, v tousteru i na pánvi se drobily a lámaly na kousky. A hotové sendviče “škrábaly” na patře. Byla jsem z toho teda docela nešťastná (já vím, ty priority v životě!) ale když jsem zjistila, že mé domněnky byly nesprávné a že manžel dává přednost jinému pečivu, teprve pak jsem objevila kváskový tousťák.
No, pokud máte podobné strasti jako já, představuji vám ten můj DOKONALÝ toustový chléb z kvásku! Ten je totiž nejen chuťové výborný čerstvý, ale když ho opečete, získáte přesně to, co od toustu chcete: křupavý okraj a vláčnou měkkou střídku uprostřed! Mňam!

Jaká mouka je na přípravu nadýchaného toustového chleba z kvásku ideální?
Pokud chcete opravdu nadýchaný toustový máslový chléb, tak to je možné jedině s bílou moukou. Ideální je pšeničná mouka, ale nadýchaný chléb je i z mouky špaldové. Já však málokdy odolám a vždy přimíchám alespoň 50 g celozrnné mouky. Miluju totiž svůj nový mlýnek na obilí! A tak teď obohacuji skoro všechno pečivo o zdravé celozrnné čerstvě namleté mouky, ať už z pšenice, dvouzrnky, jednozrnky, špaldy, kamutu, pohanky apod.
Můžu přidat do máslového toustového chleba i celozrnnou mouku a semínka?
Pokud není vaší prioritou krásně nadýchaný chléb, ale dáváte přednost zdravějšímu sendvičovému chlebu, není nic jednoduššího než prostě přihodit hrstku semínek. Výborné jsou s drcenými lněnými semínky, konopnými či chia semínky a nebo drobnými slunečnicovými semínky.
U celozrnné mouky už to bývá složitější, chcete-li přidat více celozrnné mouky než jen 50g, budete muset lehce upravit i množství vody a výrazně doporučuji přidat i více medu, aby vyvážil těžkost a někdy i nahořklost celozrnné mouky. Počítejte i s delší dobou kynutí a také se těsto při překládání více trhá.

Jak dlouho vydrží máslový toustový chléb z kvásku čerstvý?
Toustový máslový chléb vydrží čerstvý klidně týden, pokud je v ideálních podmínkách. Já většinou nechám chléb tři dny na lince a pokud se do té doby nesní, přesunu ho do ledničky, kde vydrží ještě dlouho. Je skvělý mít kousek chleba v ledničce v záloze, protože je perfektní na použití na čerstvou strouhanku, na krutony do polévky nebo nakrájený na drobno do sekané či masových kuliček. Prostě žádný kousek chleba nepřijde nazmar.
Chutná kváskový toustový chléb stejně jako hotový toustový chléb z obchodu?
Tento máslový toustový chléb z kvásku má lehce odlišnou chuť než předkrájený toustový chléb z obchodu. Kdy je čerstvý je krásně vláčný, voní po másle a má jen lehce nasládlou chuť. Pokud je chléb starší (druhý třetí den), začíná být postupně kyselejší a také začíná být IDEÁLNÍ na opékání! Po opečení se kyselá chuť téměř ztratí a získáte perfektně opečený toust s křupavým okrajem a vláčným středem. Dovolím si tvrdit, že se opéká stejně dobře jako ten z obchodu.
Je složité upéct toustový máslový chléb z kvásku?
Velmi doporučuji vyzkoušet tento chléb, pokud právě začínáte s kváskem, protože je vlastně velmi jednoduchý. I když zapomenete na jakékoliv překládání, vždy vyjde skvělý. Těsto se nemusí dlouho hníst, prostě se jen zamíchá a pak párkrát popřekládá (pokud máte čas), nakonec se vyválí do obdélníku, zaroluje a peče se přímo ve formě, takže nemusíte mít strach ani o závěrečný tvar chleba.

Jak upéct máslový toustový chléb z kvásku?
1. den: Ráno nebo odpoledne zkontrolujeme kvásek, jestli je aktivní (tvoří bublinky) a případně jej dokrmíme moukou a vodou. Popřípadě lze založit klasicky na rozkvas z 1 ČL kvasu, 20 g mouky a 20 g vody.
Večer zaděláme těsto. Ideální je začít kolem sedmé večer. Ve velké míse smícháme 380 g prosáté hladké špaldové mouky, 1 ČL soli, 2 ČL medu, 50 g rozpuštěného másla 40 g aktivního pšeničného kvásku a 200 g vlažné vody.



Pomocí vařečky vše promícháme, aby nám nezbylo žádné suché místečko a necháme 30 minut odpočinout. Po uplynulé půl hodince provedeme 2-4 sady překládání. Kousek těsta vždy vytáhneme a přehneme přes těsto. Pootočíme mísou, zase vytáhneme kousek těsta a přehneme. Takto provedeme přibližně 4x-7x. Přikryjeme igelitovým sáčkem aby těsto neoschlo a necháme odpočinout dalších 30-45 minut. Poté provede další set, necháme odpočinout a vše zopakujeme.
Detailnější popis překládání najdete v mém článku na Pšenično-žitný kváskový chléb pečený v hrnci.


Po dokončení všech setů překládání necháme přikrytou mísu s těstem fermentovat přes noc přibližně 10-12 hodin (tzv. první kynutí).
2. den: Ráno poznáme nafermentované těsto tak, že zvětšilo svůj objem a na povrchu bývají různě velké bublinky.
Těsto vyndáme na pomoučený vál a zabalíme do obálky, aby na povrchu nebylo lepivé těsto. Opatrně vyválíme obdélník a zarolujeme. Zarolované těsto potom přendáme do připravené vymazané formy s pečícím papírem (velikost cca 8x18x8 cm). Zakryjeme sáčkem a necháme proběhnout druhé kynutí. To může v létě v teple trvat 2 hodiny ale v zimě když je chladno klidně 6 hodin.

Vykynuté těsto poznáme tak, že zvětšilo svůj objem přibližně na dvojnásobek a když do něj lehce zatlačíme prstem těsto se již nevrací zpět anebo jen trošku.
Poté potřeme povrch chleba mlékem a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 45 minut. Po upečení necháme chléb vychladnout na mřížce a krájíme až po vychladnutí.

Přibližný harmonogram přípravy a pečení máslového toustového chleba z kvásku
- 1. den ráno či odpoledne: zkontroluju kvásek, jestli je aktivní (tvoří bublinky) a případně jej dokrmím moukou a vodou
- večer: kolem 19:00 zadělám těsto
- překládání: mezi 20:00 – 22:00 provedu několik setů překládání a dám těsto přes noc fermentovat
- 2. den ráno: kolem 7:00 těsto vyválím, zaroluju a přendám do formy, přikryju a nechám po druhé nakynout
- kolem poledne: mezi 11:00 a 12:00 bývá již těsto nakynuté, pomažu povrch mlékem a dám péct do trouby
- kolem 15:00 bývá chléb dostatečně vychladlý, aby se mohl krájet a jíst
Jak upéct kváskový máslový toustový chléb - video:
TIPY:
– místo másla lze použít také rozpuštěný kokosový tuk bez vůně a nebo „obyčejný“ slunečnicový či řepkový olej, nebude však už tak nádherně vonět po másle
– místo toustového chleba lze těsto také rozdělit na několik dílů (8-10), vyválet z nich kuličky a ve vymazaném pekáči upéct houstičky ve stylu „dinner rolls„
– pokud preferujete sladší toustový chléb, přidejte více medu
– výborný bude také s různými ochuceními: vyzkoušejte nadrcená dýňová semínka a lžíci dýňového pyré, nasekané vlašské ořechy a sušená rajčata v oleji, nasekaný mix oliv s čerstvou bazalkou nebo třeba nasekané pekanové ořechy a kousky sladkých datlí
Recept

Recept na 1 chléb
Máslový toustový chléb z kvásku
Ingredience:
- 380 g hladké špaldové nebo pšeničné mouky
- 1 ČL (7 g) soli
- 2 ČL (15 g) medu
- 50 g rozpuštěného másla
- 40 g aktivního pšeničného kvásku
- 200 g vlažné vody
Postup:
- 1. den: Ráno nebo odpoledne zkontrolujeme kvásek, jestli je aktivní (tvoří bublinky) a případně jej dokrmíme moukou a vodou. Popřípadě lze založit klasicky na rozkvas z 1 ČL kvasu, 20 g mouky a 20 g vody.
- Večer zaděláme těsto. Ve velké míse smícháme prosátou mouku, sůl, med a rozpuštěné máslo, aktivní pšeničný kvásek a vlažnou vodu.
- Vařečkou těsto promícháme, aby nám nezbylo žádné suché místečko a necháme 30 minut odpočinout. Po uplynulé půl hodince provedeme 2-4 sady překládání. Kousek těsta vždy vytáhneme a přehneme přes těsto. Pootočíme mísou, zase vytáhneme kousek těsta a přehneme. Takto provedeme přibližně 4x-7x.
- Přikryjeme igelitovým sáčkem, aby těsto neoschlo a necháme odpočinout dalších 30-45 minut. Poté provede další set, necháme odpočinout a vše zopakujeme.Po dokončení všech setů překládání necháme přikrytou mísu s těstem fermentovat přes noc přibližně 10-12 hodin (tzv. první kynutí).
- 2. den: Ráno vyndáme těsto na pomoučený vál a zabalíme do obálky, aby na povrchu nebylo lepivé těsto. Opatrně vyválíme obdélník a zarolujeme.
- Zarolované těsto přendáme do připravené vymazané formy s pečícím papírem (velikost cca 8x18x8 cm). Zakryjeme sáčkem a necháme proběhnout druhé kynutí.
- Vykynuté těsto potřeme mlékem a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C
přibližně 45 minut. Po upečení necháme chléb vychladnout na mřížce a
krájíme až po vychladnutí.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy
Zdravím paní Radko! Toustový chléb se mi hned napoprvé podařil a dnes patří v naší kuchyni mezi stálice. Hlavně u návštěv má velký ohlas. Nejčastěji však peču kváskový celozrnný chléb z žitné, špaldové a ovesných vloček. V obchodě už chléb nekupuji, protože mi přestal chutnat. Vaše stránky jsou pro mě velkou inspirací. Díky za ně! Akorát mám dotaz, troubu uvádíte horkovzdušnou nebo horní/dolní ohřev?
Krásný den paní Vlasto, jsem moc ráda, že se vám chléb daří a že má takový úspěch! Děkuji za hezký komentář. 🙂 V troubě peču většinou na horkovzduch, ale pokud není uvedeno jinak, lze použít i horní-dolní ohřev. Ono je to s těma troubama takové nejasné, každá peče jinak! Tak se hlavně řiďte vašimi zkušenostmi s troubou a poprvé recepty raději pořádně hlídejte.