Jáhlová kaše s medovými švestkami

Není lepší začátek podzimního dne, než s miskou horké kaše vonící po skořici!
Už se nám venku nějak ochladilo a léto je, jak se tak zdá, za námi. Ještě pořád ale můžeme sklízet plody podzimu! Jablka, hrušky, švestky teď mají právě svou sezonu. My už máme doma nadělaná švestková povidla a pomalu začínáme ukládat jablka do bedýnek. Ještě ale si musíme pořádně užít ty švestky, protože ty by nám v bedýnkách nevydržely!
Kromě různých koláčů a buchet jsem si je oblíbila dávat i na snídaňové kaše. Zkombinovala jsem je s jedním z mých nejoblíbenějších receptů na jáhlovou kaši a je to neskutečná dobrota!

Jáhlovou kaši jsem se naučila pravidelně vařit poměrně nedávno. Jako malá jsem vyrůstala na kaši krupicové a na velmi, velmi, VELMI sladké kaši ovesné, které jsme říkali “tlamolep” a jako děti jsme ji s bráchou naprosto zbožňovali. Můj syn ale nejvíc miluje právě kaši jáhlovou.
Jsou jáhly vhodné pro malé děti?
Jáhly jsou, a to nejen pro děti, velmi vhodná potravina! Jsou přirozeně bezlepkové a dobře stravitelné. Jsou velmi výživné, protože obsahují dostatek vlákniny a navíc jsou velmi dobrým zdrojem železa a fosforu.
Je jáhlová kaše složitá na přípravu?
Jáhlová kaše je trochu složitější na přípravu než ta krupičná nebo ovesná. Jáhly by se měly správně spařit vroucí vodou, aby se zbavily případné nahořklé chuti. Vaří se déle nez třeba ovesné vločky a potřebují také mnohem více tekutin na vstřebání.
Jelikož mě krok spařování jahel od přípravy často odradil, začala jsem jáhly místo spaření namáčet na několik hodin ve vodě. To mi vyhovuje, a kaše nikdy hořká nebyla. Jáhly je ale dobré vybírat vždy ty nejčerstvější a v co nejlepší kvalitě aby se opravdu předešlo případné nahořklosti.

Je výhodné jáhly namáčet?
Já ráda namáčím všechny možné obiloviny a luštěniny. Díky namáčení se odbourává kyselina fytová, což je přírodní antinutrient, který zabraňuje vstřebávání živin a jejich úplnému využití. Po snížení jejího množství v obilovinách jsou tedy pro nás všechny živiny a minerály lépe vstřebatelné. Namáčením se také redukuje čas vaření zhruba o polovinu.
Ve zkratce – zdravé potraviny jsou tak ještě zdravější a navíc se vaří kratší dobu!
Proč přidávat do jáhlové kaše tvaroh?
Tvaroh je skvělý zdroj bílkovin a tak se přidáním do kaše zvýší celkový obsah bílkovin v kaši. Jáhlová kaše díky němu lépe zasytí a navíc je krásně krémová. Kaši také ideálně ochladí, takže pokud máte malé děti, které by se na kaši nejraději vrhli ihned z hrnce, přidejte pár lžic tvarohu, aby si nespálili pusy.

Jak připravit jáhlovou kaši s medovými švestkami k snídani?
Namáčení jahel:
Jáhly namočíme ráno nebo dopoledne do vody s 2 hrnky vody a necháme minimálně 8 hodin namáčet. To dělám většinou den předem. Tento krok lze nahradit spařením jáhel. Jáhly se spařují minimálně dvakrát vroucí vodou.
Namočené či spařené jáhly velmi dobře scedíme a vaříme v hrnci s dalšími 1 a ½ hrnky čisté vody a se špetkou soli přibližně 5 minut a poté necháme pod pokličkou dojít. Tento krok je ideální dělat večer, pokud chceme kaši na ráno k snídani a můžeme je rovnou nechat pod pokličkou v hrnci přes noc. Jáhly připravuji tímto způsobem, aby byla kaše ráno k snídani do čtvrt hodinky hotová.

Vaření kaše k snídani:
Ráno přidáme do uvařených jahel 1 a ½ až 2 hrnky mléka a pokud chceme, můžeme i dosladit.
Jáhly s mlékem přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme 10-15 minut za občasného míchání, dokud není kaše krémová. Poté přiklopíme poklicí a necháme 5-10 minut dojít. Kaše mezitím zhoustne a chutě se krásně prolnou
Mezitím si připravíme švestky nakrájené na měsíčky nebo na kostičky. V pánvi rozehřejeme máslo a švestky na něm opečeme, dokud ještě drží tvar. Přidáme skořici a med a už jen prohřejeme. Stejným způsobem jako švestky lze připravit také hrušky, jablka, nektarinky nebo třeba banány.
Před podáváním zašleháme několik lžic tvarohu. Kaše se tím ještě více zjemní a trochu ochladí, takže se může ihned jíst. Kaši podáváme s medovými švestkami a ještě s kopečkem tvarohu.
Jak nejlépe skladovat nadbytek jáhlové kaše?
Velmi doporučuji si nadělat raději více vařených jáhel, ale kaši si udělat pouze v množství, které se hned sní. Hotová jáhlová kaše totiž časem v ledničce zřídne a po ohřátí není tak krémová. Uvařené jáhly vám v ledničce ve vzduchotěsné nádobě vydrží až pět dní a můžete si tak kadý den uvařit kaši čerstvou.
TIPY:
– místo kravského mléka vyzkoušejte přidat třeba kokosové mléko (z konzervy) či mléko sojové, to přidá do kaše i více bílkovin
– rovnou do kaše lze přidat také různé koření jako je mletá skořice, drcený kardamom nebo vanilkový extrakt
– kaše je také výborná posypaná nasekanou hořkou čokoládou, drcenými pistáciemi a zakáplá javorovým sirupem
Recept

Recept na 4-6 porcí
Jáhlová kaše s medovými švestkami
Ingredience:
Na jáhlovou kaši:
- 1 hrnek jáhel (cca 200 g)
- celkem 3 a ½ hrnku vody
- špetka soli
- 2 hrnky mléka
- pár lžic plnotučného tvarohu
Na medové švestky:
- švestky, nakrájené na měsíčky
- 1 ČL skořice
- 1 PL másla
- 2 PL medu
Postup:
- Jáhly namočíme ráno nebo dopoledne do vody s 2 hrnky vody a necháme minimálně 8 hodin namáčet.
- Namočené jáhly velmi dobře scedíme a vaříme v hrnci s dalšími 1 a ½ hrnky čisté vody a se špetkou soli přibližně 5 minut a poté necháme pod pokličkou dojít. Tento krok je ideální dělat večer, pokud chceme kaši na ráno k snídani a můžeme je rovnou nechat pod pokličkou v hrnci přes noc.
- Ráno přidáme do uvařených jáhel 1 a ½ až 2 hrnky mléka a pokud chceme, můžeme i dosladit.
- Jáhly s mlékem přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme 10-15 minut za občasného míchání, dokud není kaše krémová. Poté přiklopíme poklicí a necháme 5-10 minut dojít.
- Mezitím si připravíme švestky nakrájené na měsíčky nebo na kostičky. V pánvi rozehřejeme máslo a švestky na něm opečeme, dokud ještě drží tvar. Přidáme skořici a med a už jen prohřejeme.
- Před podáváním zašleháme tvaroh. Kaše se tím ještě více zjemní a trochu ochladí, takže se může ihned jíst. Kaši podáváme s medovými švestkami a ještě s kopečkem tvarohu.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy