Kefírovka z pohankové mouky s čokoládovou polevou

Voní po čokoládě a sušeném ovoci. Je přirozeně bezlepková a všechny ingredience stačí smíchat v jedné míse!

Spolu se začátkem chladnějších dnů začínáme postupně měnit i jídelníček. Čerstvých surovin ze zahrádky je již málo, a tak u nás začíná období polévek plné kořenové zeleniny, krupek, nejrůznějších vývarů, jablek a kompotů. Přirozeně se stravujeme co nejvíce sezónně a máme nejčastěji chuť na jídlo, které nás pořádně zahřeje.

Co mě ale mrzí je, že nemáme chuť na kefír! Vážně, přes léto pijeme kefír každý den, většinou jej rozmixujeme na koktejl s ovocem (kterého je v létě hafo!) a nebo jen tak, s kakaem. Zažene žízeň i hlad a dodá tělu tolik potřebná prebiotika. Jenže na podzim už se u nás kefír hromadí a teď, co s ním! Kefírové houbičky nezastavíte! 

Ještě, že jde zpomalit proces kvašení v ledničce, nebo na jiném chladném místě a tak aspoň nekončíme s hektolitry kefíru navíc, ale pouze s pár deci. A tak mám v zásobě spoustu receptů, do kterých lze kefír upotřebit. Zdravá prebiotika sice upečením zničíte, ale kefír zase dodá těstům kyprost, nadýchanost a vláčnost!

Tento podzim jsem zjistila, že opakuju hlavně dva recepty, do kterých se dá kefír ve větším  upotřebit. Prvním receptem je právě Kefírovka aneb kefírová buchta z pohankové mouky s lahodnou čokoládovou polevou.

Proč je dobré používat pohanku?

V zimním období se snažím co nejvíce zapojit do kuchyně pohanku. Je bezlepková a lehce stravitelná, je to potravina prohřívací, dodává energii a zlepšuje chuť k jídlu. Nekonečně dokola slyšíme, jak je zdraví prospěšná, ale málokdy si na ni v uspěchaných dnech vzpomeneme, no ne? Přitom připravit pohankové kroupy, lámanku nebo něco upéct z pohankové mouky je většinou rychlá záležitost.

Spoustě lidem pohanka prostě nechutná. Z mé zkušenosti, to je většinou tím, že měli tepelně loupanou pohanku, tedy pohanku tmavé barvy, která se loupe pražením. Tahle pohanka má kouřovou chuť i vůni a je velmi výrazná.

Pohanka lze ale pořídit také mechanicky loupaná, kdy zůstane pohanka stále světle zelená a má jemnou oříškovou chuť. Tahle pohanka zůstane ŽIVÁ, tedy je vhodná i k nakličování a zachovává si velké množství živin. A přesně to je ta pohanka, kterou si chcete koupit!

 

Jde z kefírovky cítit charakteristická chuť pohanky?

Pohanková mouka se v receptu kombinuje s holandským kakaem, které má výraznější chuť než samotná pohanka. Proto výsledná buchta chutná spíš jako klasická kakaová buchta nebo také trochu připomíná pečené kaštany. Pokud se ale výraznější chutě pohanky přeci jen bojíte, vyzkoušejte nejdříve polovinu množství nahradit hladkou špaldovou moukou.

Jak osladit kefírovku z pohankové mouky?

Tahle kefírovka je tedy bezlepková a díky použití pohankové mouky má také spoustu živin. Díky kefíru, sodě a tuku v těstě je krásně vláčná a díky kakau a polevě super čokoládová. Jak ale kefírovku osladit, aby stále zůstala „zdravá“?
 
Máme několik možností:
  • Do kefíru lze rozmixovat několik vypeckovaných datlí či pár lžic datlové pasty. Tím získáte do buchty i vlákninu navíc.
  • Do těsta lze přidat sušené ovoce – rozinky, nakrájené datle, hrušky, meruňky, jablka, švestky a jiné.
  • Osladit lze také menším množstvím datlovým, kokosovým, javorovým sirupem nebo třtinovým a kokosovým cukrem. 

Já mám nejraději kombinaci tmavého třtinového cukru, pro jeho karamelovou chuť a nakrájeného sušeného ovoce, které kefírovku ozvláštní a „dosladí“.

Osladit lze ale určitě i jakýmkoliv jiným sladidlem nebo klidně bílým cukrem!

Lze udělat kakaová kefírovka i bez vajíčka?

Ano, do těsta se vajíčko dávat nemusí. Lze jej úplně vynechat a nebo nahradit chia či lněným “vajíčkem”, které vám těsto lehce zpevní. 

Na jedno “vajíčko” dejte do malé misky 1 PL chia či nadrcených lněných semínek, přidejte 3 PL vody a pořádně zamíchejte. Po 5ti minutách by mělo “vajíčko” zgelovatět a můžete jej přidat do těsta.

Jak udělat kakaovou kefírovku s čokoládovou polevou?

Předehřejeme si horkovzdušnou troubu na 175°C. Do velké mísy vložíme cedník a přidáme pohankovou mouku (nebo kombinaci se špaldovou moukou), holandské kakao,, jedlou sodu a špetku soli a prosejeme do mísy.
 
Poté přidáme zbytek ingrediencí: olej (slunečnicový, řepkový či kokosový), kefír či podmáslí a sladidlo dle chuti a vše smícháme. Nakonec do těsta zamícháne nadrobno nakrájené sušené ovoce a ještě jednou promícháme.
IMG_3526_edited
Do mísy prosejte pohankovou mouku, jedlou sodu, holandské kakao a sůl
těsto_edited
Poté přidejte kefír, olej, cukr, vajíčko a promíchejte
Těsto nalejeme do vymazané a vysypané formy (nebo vystlané pečícím papírem) a pečeme v předehřáté troubě 15-20 minut. Poté necháme kefírovku vychladnout.
 

Mezitím si připravíme čokoládovou polevu. Čokoládu rozpustíme tzv. ve vodní lázni. Na sporák připravíme hrnec s trochou vody a do něj dáme misku (ideálně kovovou), tak aby se nedotýkala vody a hezky „seděla“ na hrnci. Vodu v hrnci přivedeme k varu. Do misky nalámeme čokoládu a necháme ji pomalu rozpustit. Nejlepší je, čokoládu moc nevyrušovat a promíchat, až když je skoro rozpuštěná.

Do rozpuštěné čokolády po lžičkách zašleháme zakysanou smetanu. Další lžičku přidáváme vždy až po úplném zamíchání předešlé lžičky, aby se čokoláda příliš rychle neochladila – pak by se zcela jistě srazila.

 
Mohlo by se hodit…
 

Pokud by se vám čokoláda přeci jen srazila, stačí jí dát znovu v misce nad vodní lázeň a chvilku míchat. Sražené kousky čokolády se zase velmi rychlé rozpustí, akorát už poleva nebude tak nadýchaná a lehká.

 Vychladlou kefírovku pomažeme čokoládovou polevou a ideálně ihned servírujeme.

Jak skladovat kefírovku s čokoládovou polevou? 

Kefírovka je nejlepší čerstvě upečená a ozdobená polevou. Časem se začne poleva lehce vsakovat do těsta a kefírovka je i méně nadýchaná. Lze však skladovat na chladném místě či v lednici, kde vydrží dobrá přibližně 2-3 dny.

Videorecept:

TIPY:
– pokud nemáte, nebo nechcete používat pohankovou mouku, recept bude skvěle fungovat i s jakoukoliv pšeničnou, špaldovou, či žitnou hladkou moukou.
– místo čokoládové polevy stačí buchtu ozdobně pocákat datlovým sirupem a posypat oříšky, kokosem, semínky nebo strouhanou čokoládou
– do těsta lze přidat i nakrájené čerstvé ovoce, třeba jablko či hruška a obohatit lze i nejrůznějšími ořechy a semínky

Recept

Recept na 15 ks

Kefírovka z pohankové mouky s čokoládovou polevou

Ingredience:

  • 130 g pohankové mouky (světlé)
  • 50 – 100 g třtinového cukru
  • 3 PL (35 g) kakaa holandského typu
  • 1 ČL (4 g)  jedlé sody 
  • špetka soli
  • 250 ml kefíru nebo podmáslí
  • 70 ml oleje (slunečnicový, řepkový, kokosový)
  • 1 vejce
  • hrst sušeného ovoce (hrušky, rozinky, meruňky, fíky, švestky,..)

na polevu:

  • 50 g hořké čokolády 60%
  • 200 g zakysané smetany

Postup:

    1. Předehřejeme si horkovzdušnou troubu na 175 °C. Do velké mísy prosejeme pohankovou mouku, kakao, jedlou sodu a špetku soli.
    2. Přidáme olej, kefír a cukr a zamícháme.
    3. Nakonec do těsta přidáme nadrobno nakrájené sušené ovoce a znovu promícháme.
    4. Těsto nalijeme do předem vymazané a vysypané formy a pečeme v předehřáté troubě 15-20 minut. Upečenou buchtu necháme vychladnout.
    5. Mezitím si připravíme polevu. Ve vodní lázni rozpustíme 50 g čokolády a do misky si navážíme 200 g zakysané smetany. Smetanu přidáváme do rozpuštěné čokolády postupně po lžičkách a zamícháváme, aby se čokoláda teplotním šokem nesrazila. 
    6. Hotovou polevou kefírovku pomažeme a ideálně ihned servírujeme.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

4 názory na “Kefírovka z pohankové mouky s čokoládovou polevou”

  1. Dobrý den.
    Děkuji za inspiraci. Houbičku na kefír jsem si už sehnala. Teď už jen vyzkoušet. Můžu se zeptat, kde jste zakoupila tu úžasnou keramickou mísu s rybičkami?
    Mějte se krásně
    Pavlína

    1. Dobrý den,
      Skvělé! Už jste kefír zkoušela? Někdy to může trvat déle, než si zvyknou na nové mléko. Já měla houbičky zvyklé na mléko kozí a pamatuju si, že asi prvních 10 dnů se to nedalo moc pít. 😀 Bohužel, mísu jsem podědila a není tam nikde uvedena značka, ale je skvělá že?

  2. Ladislava Souralová

    Dobrý den. jakou mouku prosím používáte? Mám hladkou pohankovou od Probio a pak pohankovou z DM a ta je celozrnná. Děkuji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *