Voňavý prášek na praní

Luxusnější a svěže vonící verze mého univerzálního pracího prášku.

Na domácí prací prášek nedám dopustit! Už léta dělám svůj klasický univerzální prací prášek. A i když občas vyzkouším nějaké hotové produkty, vždycky se vrátím k tomu svému domácímu. Nedávno jsem však zkusila upgradovat i svůj domácí prášek a vznikla tahle luxusní verze.

Tenhle domácí prací prášek zanechá prádlo čisté, měkké a vyjde na zlomek ceny prášku kupovaného. A to se v rodině s dětmi, kde se pere i několikrát denně, počítá! 

Základní verze pracího prášku obsahuje prací mýdlo a prací sodu, toť vše. Tahle luxusní verze obsahuje navíc ještě jedlou sodu a esenciální olejíčky, které si můžete namíchat podle svého uvážení a nálady. 😉

Vyzkoušejte si vyrobit i jiné výrobky pro šetrnou domácnost:

Z čeho se voňavý prací prášek vyrábí?

Tenhle voňavý prací prášek je tedy tvořen jen ze 4 ingrediencí, které se navíc skvělé kupují do zásoby! Takže si svůj prášek na praní můžete vyrobit kdykoliv vám dojde a navíc ho můžete pokaždé ozvláštnit jinou vůní.

Na výrobu budete potřebovat:

  • Prací sodu – neboli uhličitan sodný. Je to silně zásaditá anorganická sloučenina ve formě bílého prášku a bez vůně. Skvěle odstraňuje nečistoty a pachy, prádlo dezinfikuje a zlepšuje vlastnosti mýdla. Prací soda je velmi účinná při hloubkovém čištění prádla, odstraňování mastnoty a odolných skvrn.
  • Jedlou sodu – neboli hydrogenuhličitan sodný. Používá se k neutralizaci zápachu a jako odstraňovač skvrn. Pomáhá také změkčovat vodu, aby prací prostředek fungoval účinněji.

    Prací soda s jedlou sodou se dají velmi levně pořídit i ve velkém balení na internetu a při správném skladování vám vydrží roky.

  • Rostlinné mýdlo na praní – Mýdla na praní se nejčastěji vyrábějí z kokosového nebo z olivového oleje. Já nejraději používám rostlinné mýdlo z kokosového oleje, protože má jemnou vůni která nepřebíjí esenciální olejíčky, příjemnou strukturu a také bílou či krémovou barvu.

    Mýdlo z olivového oleje má oproti tomu velmi charakteristickou vůni, která esenciální olejíčky výrazně přebiíjí. Má také olivově zelenou barvu, která se v pracím prášku vzhledově moc hezky nevyjímá. Funguje ale výborně a je vhodné i na tu nejcitlivější pokožku. Doporučila bych jej však do jednoduššího pracího prášku, kde se nepřidávají esenciální olejíčky. 

  • Esenciální olejíčky – Esenciální oleje výborně dezodorují a provoní nejen prací prášek ale jemně i prádlo. Dle druhu použitého olejíčku mohou působit i antimikrobiálně, antimykoticky a antibakteriálně.

    Moje nejoblíbenější kombinace na prádlo je kombinace Citronu, Levandule a Tea Tree. Vyzkoušet můžete ale také jiné kombinace, jednodruhové olejíčky a nebo již hotové namíchané směsi esenciálních olejů.

 

Další nápady na vhodné kombinace esenciálních olejů:

Rozmarýn + Pomeranč

Máta peprná + Grep

Rozmarýn + Máta peprná

Pomeranč + Mandarinka + Bergamot

Citron + Grep + Pomeranč

Tea Tree + Pomeranč + Levandule

Zůstane prádlo voňavé i po uschnutí?

Díky esenciálním olejíčkům prášek krásně voní a svěží vůni zanechá i na mokrém prádle. Po uschnutí ale vůně postupně vymizí. Je to přeci jen přírodní produkt a nejlepší je, se smířit s tím, že prostě prádlo déle vonět nevydrží. Není totiž vhodné přidávat do pracího prášku příliš mnoho esenciálního olejíčku, protože by mohlo zanechávat na oblečení fleky.

Je domácí prací prášek vhodný pro alergiky a  ekzematiky?

Ano, tento prací prášek mohou používat i alergici. Důležité však je, jakým způsobem daný alergik reaguje na prací sodu a jedlou sodu. Tyto látky jsou zásadité a někdo na ně může být citlivější. Zvýšenou pozornost bych také věnovala volbě esenciálních olejíčků, kde záleží nejen na kvalitě, ale také na použitém druhu olejíčku. 

Já osobně mám atopický ekzém od dětství a tento prášek snáším velmi dobře. Byl to také důvod, proč jsem si začala prášek před lety vyrábět – nemohla jsem najít žádný hotový produkt, který by mě nedráždil. Tento prací prášek používám i na oblečení pro děti a na pleny a funguje mi skvěle. Pokud váháte, zda prášek použít, doporučuji jej nejdříve vyzkoušet v menším množství.

Jak prášek dávkovat?

Dávkování se může lišit dle množství a znečištění prádla. Na 1 střední buben středně znečištěného prádla dávkujeme 1 zarovnanou polévkovou lžíci. Prášku ale stačí poměrně malé množství pro skvělý účinek. Určitě doporučuji začít s menším množstvím prášku a postupně můžete podle potřeby navyšovat.

Videonávod:

Návod

2 a ¾ kg prášku na praní

Voňavý prášek na praní

Ingredience:

  • 2 kg prací sody
  • 500 g jedlé sody
  • 250 g rostlinného mýdla na praní
  • 20-30 kapek esenciálního olejíčku (použila jsem po 10 kapkách EO citron, levandule a Tea Tree

 

Postup:

  1. Mýdlo nastrouháme na struhadle na jemno a nebo použijeme již hotové mýdlové vločky či “nudličky”. 
  2. Ve velké míse smícháme nastrouhané mýdlo s prací sodou a jedlou sodou a opatrně promícháme.  
  3. Po promíchání přidáme zvolené esenciální olejíčky a znovu opatrně promícháme aby se olejíčky rovnoměrně rozprostřely.
  4. Prací prášek uskladníme do vzduchotěsné nádoby. Na jednu plnou pračku (6 kg) použijte 1-2 PL prášku.

 POZOR! Prací soda a jedlá soda mohou při míchání dráždit dýchací cesty. Preventivně je vhodné chránit ústa a nos rouškou nebo kapesníkem.

Může se vám také líbit:

3 názory na “Voňavý prášek na praní”

  1. Marek Pejchal

    Dobrý den,

    váš prací prášek je úžasný a stejně tak tento článek se všemi informacemi.

    Viděl jsem také recept, kde vyrobili prací prášek smícháním sody a kyseliny citronové. Tak se chci zeptat na váš názor, jestli je to výhodné přidat do receptu kyselinu citronovou.

    Děkuji

    Marek Pejchal

    1. Dobrý den, Moc děkuji za milý komentář. Také mám tento prášek velmi ráda 🙂 . Kyselinu citronovou jsem do prášku nikdy nezkoušela, každopádně měla by mít jen benefity, i když nedokážu říct, jak moc asi ty benefity budou ve výsledku vidět. Mě se osvědčilo pro neutralizaci zásadité vody po prášku použít 2 lžíce čistého lihového octa místo aviváže, myslím že by to mohlo mít podobný efekt. 🙂

      1. No zneutralizuje cast te sody, takze snizi ucinnost. Naopak do machadla bude super,protoze zneutralizuje to,co zbyde v latce po vyprání a mohlo by drazdit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *