Zelňačka s ječmenem a uzeným tofu

Lahodná polévka plná zdraví prospěšných látek, je jen z pár ingrediencí a navíc hotová za pár minut!
Miluju vaření polévek! Příprava je většinou snadná – všechno se jenom postupně nahází do velkého hrnce a uvaří. Navíc v doprovodu křupavého toastu, malého sendviče či krajíce čerstvého kváskového chleba máte skvělý oběd, který zasytí, je zdravý a většinou také finančně úsporný.
Dnešní doba nenahrává na nákup drahých ingrediencí, proto je skvělé umět vařit rychlá a zdravá jídla i z těch levnějších. Kysané zelí, cibule, mrkev, brambory a ječmen – to jsou všechno potraviny, které lze sehnat za dobrý peníz i v BIO kvalitě. A jak náramná polévka z nich vznikne!

Zkoušela jsem už snad každou zelňačku, na kterou jsem našla recept, ale zakotvila jsem až u této verze! Splňuje všechno, co od dobré polévky očekávám. Je zdravá, plná bílkovin a zeleniny, levná a rychle hotová. Můžete jí udělat kotel a druhý den je snad ještě lepší než ten první. Nastrouhaná mrkev zde stačí k oslazení a ke zmírnění kyselosti zelí, takže není potřeba přidávat již další cukr. Brambory a ječmen dodají polévce na objemu a uzené tofu ji skvěle dochutí a přidá bílkoviny.
Jak vařit s ječmenem?
Ječmen je jedna z nejstarších zemědělských plodin a v dnešní době je neprávem dost nedoceněná. Ječné kroupy jsou naprosto delikátní drobná zrna, která jsou po uvaření měkká na skus a dokážou dodat strukturu skoro jakémukoliv jídlu. Dají se využít nejen jako zavářka do polévky, ale výborné je i krupoto, tedy jídlo podobné rizotu jako třeba “vánoční kuba”. Dá se využít i do snídaňové kaše, díky které vás skvěle zasytí a já mám ráda i její modernější pojetí! Ve formě svěžích salátů, kterým dodá na objemu nebo do různých masových či zeleninových směsí.

Jaké jsou výhody namáčení ječmene?
Ječmen je dobré před přípravou polévky namočit alespoň na dvě hodiny do vody a nejlépe s kapkou octa. Namáčením se zkrátí doba vaření a spolu s octem napomáhají snížení množství kyseliny fytové. Díky tomu naše tělo může přijmout více zdraví prospěšných látek nacházejících se v ječmeni.
Více o výhodách namáčení obilovin a luštěnin najdete u mého receptu na Kuřecí polévku se smetanou a červenou rýží.
Jen tak pro zajímavost…
Ječmen prohřívá organismus, stejně jako pohanka, a tak je to vhodná potravina zejména pro zimní období. Obsahuje vysoké množství křemíku, který nám pomáhá zlepšit pružnost chrupavek, vazů a zpevňuje cévy. Ječmen také obecně změkčuje, čímž pozitivně působí na naše trávení a peristaltiku střev.
Jaké bílkoviny můžu přidat do polévky?
Víte, my vážně máme k obědu polévku skoro každý den a abychom neměli ihned hlad, je pro mě důležité, aby ona polévka obsahovala dostatek tuků a hlavně bílkovin! V této zelňačce máme nejraději uzené tofu, ale tradičně se v ni objevuje i uzené vepřové maso, slanina a nebo fazole. Ve všech variantách bude polévka skvělá. Vyzkoušet můžete i klasické tofu natural, ochucené bylinkové tofu, na kostičky nakrájený tempeh a nebo třeba seitan!

Jak uvařit zelňačku s ječmenem a uzeným tofu?
Aby se celé jídlo vařilo v jednom hrnci a abychom zbytečně nešpinili velké množství nádobí, je potřeba dodržet přesně daný postup.
Tedy, nejdříve si v hrnci na rozpáleném oleji osmažíme na kostičky nakrájené uzené tofu do zlatova. Poté děrovanou lžící tofu vyndáme na talířek. Do hrnce přidáme další lžíci oleje a opečeme nadrobno nakrájenou cibuli a nastrouhanou mrkev přibližně 5 minut, dokud nezačne zelenina chytat barvu.
K zelenině v hrnci přidáme 1 ČL mleté sladké papriky a 1 PL rajčatového protlaku, bobkový list a pokud chceme, tak i 0,5 lžičky drceného či celého kmínu. Poté přidáme na kostičky nakrájené brambory, přes noc namočený ječmen, sůl a pepř dle chuti. Zalijeme vývarem a povaříme cca 15 minut do měkka. Brambory na polévku doporučuji použít pevnější (varného typu B) a je jen na vás, zda budete chtít brambory loupat či nikoliv.

Pokud nemáte namočený ječmen, raději ho vařte zvlášť ve vodě s trochou soli, protože se budou vařit delší dobu. Tímto způsobem si také můžete ječmene uvařit víc a používat ho pak během týdne i do jiných jídel! Třeba přihodit hrstku krupek do vaší ranní ovesné kaše. 😉
Po uvaření přidáme nakrájené okapané zelí a opečené kostičky tofu. Necháme vše prohřát ale již více nevaříme, aby si kysané zelí zachovalo co nejvíce zdraví prospěšných látek. Polévku lze servírovat se lžičkou zakysané smetany nebo smetanového jogurtu pro zjemnění.
Jak skladovat zelňačku s ječmenem a uzeným tofu?
Polévka vydrží v ledničce v nádobě s těsnícím víčkem přibližně 4 dny. Ohřívá se nejlépe na sporáku. Při ohřívání v hrnci je dobré přidat trochu vody a špetku soli navíc. Kroupy totiž neustále nasávají tekutinu a tak polévka odstátím v ledničce zhoustne.
TIPY:
– zelňačka je pro mě jedna z klasických polévek, která je plná také klasických chutí, ovšem jestli si přejete trochu zaexperimentovat, vyzkoušejte přidat uzenou papriku, pár kapek Tabasca, mletý koriandr s kurkumou a nebo rovnou žluté či červené curry ve formě pasty nebo sypkého koření!
– použít lze také římský kmín místo kmínu klasického
– ječmen můžete případně nahradit bulgurem, tmavou pohankou, pšenicí či špaldou ve formě krup
Recept

Recept na 4-6 porcí
Zelňačka s ječmenem a uzeným tofu
Ingredience:
- 100 g ječmene, přes noc namočeného ve vodě
- 2 střední brambory, na kostičky
- 1 cibule, na kostičky
- 1 mrkev, nastrouhaná
- 1,2 l zeleninového vývaru nebo vody s bujonem
- 0,5 ČL drceného kmínu (nemusí být)
- 1 vrchovatá ČL sladké papriky
- 1 bobkový list (nemusí být)
- 1 PL rajčatového pyré
- 3 hrstí kysaného zelí
- 1 balení uzeného tofu (200-250 g), na kostičky
- sůl, pepř
- olej na opékání
Postup:
- Ve velkém hrnci si na rozpáleném oleji osmažíme na kostičky nakrájené tofu do zlatova. Poté jej vybereme děrovanou lžicí a dáme stranou na talířek.
- Do hrnce přidáme další lžíci oleje, nakrájenou cibuli, nastrouhanou mrkev a opékáme přibližně 5 minut. Když začne zelenina chytat barvu, přidáme mletou papriku, protlak, drcený kmín, bobkový list, sůl, pepř a zasmahneme.
- Poté přidáme do hrnce nakrájené brambory, namočený ječmen, vývar či bujon s vodou a vaříme cca 15 minut do měkka.
- Po uvaření vložíme okapané, a podle potřeby překrájené, kysané zelí a opečené kostičky tofu. Dochutíme solí a pepřem a už jen prohřejeme.
- Můžeme podávat se lžící zakysané smetany nebo bílého jogurtu.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy