Kostivalová mast

Nejlepší pomocník při bolestech zad, kloubů a šlach! Díky základu z olivového oleje se mast skvěle roztírá a rozmarýn ji krásně provoní!
Stačí jen pár ingrediencí a máte doma přímo zázrak! Zázrak na jakékoliv bolesti pohybového aparátu! Jestli se začínáte věnovat bylinkám, tak tuhle mast určitě vyzkoušejte jako první! Je snadná na přípravu a ačkoliv je příprava rozdělená do několika kroků, bude vám přinášet radost a úlevu od bolesti velmi dlouho, takže to za tu práci rozhodně stojí!
Kostival lékařský se používal již od nepaměti ke zmírnění bolesti pohybového aparátu a podpoře hojení. A v dnešních dnech, i když si můžeme pořídit různé druhy léků a mastí na bolest, se stejně můžeme přesvědčit, jak účinné přírodní kostivalové výrobky jsou.
Z kostivalu se dá vyrobit nejen balzám, či mast ale často se vyrábí kostivalová tinktura, chladivý gel, homeopatika a lze dokonce použít i v té nejčistější formě jako odvar či obklady z listů. Kostival se obecně ale nedoporučuje užívat vnitřně, protože může poškozovat játra. A i když se kdysi dávno kostival vnitřně hojně používal, tak dnes se to už výrazně nedoporučuje a je nejlepší se tomu vyhnout v jakékoliv dávce!

Moje mamka vždycky vyráběla z kostivalu tinkturu, která je také skvělá, ale mně více vyhovuje tento balzám. Nejčastěji jej totiž používám na rozmasírování bolavého zápěstí od “nekonečného tahání” dětí. Stačí mi je večer promazat a pořádně promasírovat a ráno jsou zase plně funkční a připraveny k mazlení!
S tinkturou ale žádné promazávání a promasírování nešlo, protože alkohol se hned vypaří. I tak mám ale tinkturu stále v zásobě a to na zejména na obklady na oteklé klouby. Díky obsaženému alkoholu totiž oteklé místo dokáže pěkně zchladit. O tom ale snad zase někdy příště!
Je výroba kostivalové masti těžká?
Výroba kostivalové masti rozhodně není složitá a těžká a nepotřebujete na to ani žádné speciální vybavení. Stačí nařezat listy kostivalu a nechat je usušit. Usušené listy naložit na pár týdnů oleje a pak už olej jen ve vodní lázni zahustit včelím voskem a máte mast či balzám, který nejen, že je 100°% přírodní, ale také skvěle funkční!
Já tuto mast ještě vylepšuji bambuckým máslem, které hloubkově vyživí pokožku, léčí drobné oděrky a vylepšuje strukturu balzámu a navíc ještě přírodní aromaterapeutický rozmarýnový olej.

Kde najdu kostival a jak ho sbírat?
Kostival hojně roste na okrajích lesa nebo poblíž potoků nebo jiné vody. Běžně jej ale vídám i ve městě, kde se rozrůstá ze zahrádek. Kostival totiž roste rychle a množí se jako plevel. Což není úplně na škodu, protože je skvělý i nařezaný jako mulč nebo na kompost.
Listy kostivalu sbíráme ideálně ještě před výkvětem, kdy listy obsahují nejvíce účinných látek. Běžně to bývá během konce dubna a začátkem května. Pokud ale poznáte kostival až podle jeho květů, tak určitě stojí za to si listy nařezat i za včasu po rozkvetení.
Jak kostival vypadá?
Kostival lze jen těžko přehlédnout! Jedná se totiž o rostlinu, která běžně dorůstá výšky 1 metru. Má střídavě umístěné listy, které u země mohou být opravdu veliké. Listy a stonek jsou pokryté drobnými chloupky. Kostival také krásně kvete v barvách od světle fialové, přes modro-fialovou, tmavě fialovou a ojediněle se objevují i bílé květy.


Co budeme potřebovat na kostivalovou mast?
kostivalové listy – nasbírané na čistém místě a usušené, nebo koupené již usušené ve speciálních obchodech
extra panenský olivový olej – nosný olej může být v podstatě cokoliv, co je vhodné na pokožku, od jednodruhových olejů, přes různé namíchané mixy olejů – hotové základy až po sádlo. Já jsem si konkrétně na tuto mast oblíbila používat extra panenský olivový olej, protože má silně promašťující a prokrvující efekt, který je vhodný pro rozmasírování zatuhlých svalů!
včelí vosk – dnes lze běžně koupit ve formě peciček klasicky žlutý anebo bílý. Mast je díky němu pevná a stabilní, přitom se však skvěle roztírá. Včelí vosk má také antioxidační účinky a zjemňuje pokožku.
bambucké máslo – pokožku hydratuje vyživuje a má protizánětlivé účinky. Na tuto mast doporučuji použít bambucké máslo rafinované nebo dezodorizované, jinak má bambucké máslo výraznou vůni, která ne uplně všem sedí.
éterický olej Rozmarýn – dodá balzámu nejen neodolatelnou vůni ale navíc zlepšuje prokrvení a ulevuje při svalových a nervových bolestech.

Jak sušit kostivalové listy?
Výroba kostivalového oleje je velmi snadná! Nejdříve je potřeba sesbírat mladé listy kostivalu, ideálně během května (před výkvětem nebo na začátku květu) kdy mají největší množství látek. Sbíráme listy, které jsou nepoškozené, jasně zelené a bez broučků, mšic a ostatní divé zvěře. Listy kostivalu potom nařežeme na několika centimetrové kusy a necháme sušit. Výborně se suší v sušičce nebo pokojové teplotě na roštu. V domácím prostředí nebo venku na roštu ale pozor na vlhko a chladno, protože listy jsou docela houževnaté a mají tendenci zčernat.
Jak vyrobit kostivalovou mast?
Sušené listy kostivalu dáme do skleněné nádoby a zalijeme olejem, tak aby byly všechny listy ponořené. Nádobu utěsníme víčkem a uložíme na stinné místo na 4-6 týdnů, kde se bude olej macerovat. Pokud spěcháte, tak vám 4 týdny postačí, ale čím déle se budou listy macerovat, tím více účinných látek bude olej mít.
Po této době olej přecedíme přes velmi jemné sítko a nalijeme do ohnivzdorné misky. Přidáme bambucké máslo, včelí vosk a necháme rozehřát ve vodní lázni. Směs je potřeba zahřívat co nejméně, jen tak, aby se vše rozpustilo. Poté přidáme éterický olej a pokud máme, tak i kapku vitaminu E, který prodlužuje životnost. Poté přelijeme do připravených vyčištěných nádobek na krémy, necháme zatuhnout a až poté zavíčkujeme.
Jak uchovávat kostivalovou mast?
Kostivalovou mast skladujeme ideálně v nádobě s tmavou barvou (často lze koupit skleněné nádoby v barvě hnědé, černé, tmavě modré i zelené. Mast je dobré příliš nezahřívat a doporučuji ji uchovávat v chladu.
Návod

cca 250 ml
Kostivalová mast
Ingredience:
- 20 PL kostivalového oleje (tj. olej, ve kterém se macerovaly sušené listy kostivalu)
- 2 PL včelího vosku
- 2 PL bambuckého másla
- 5 kapek EO Rozmarýn
Postup:
- Sušené listy kostivalu dáme do skleněné nádoby a zalijeme olejem, tak aby byly všechny listy ponořené. Nádobu utěsníme víčkem a uložíme na stinné místo na 4-6 týdnů, kde se bude olej macerovat. Pokud spěcháte, tak vám 4 týdny postačí, ale čím déle se budou listy macerovat, tím více účinných látek bude olej mít.
- Po této době olej přecedíme přes velmi jemné sítko a nalijeme do ohnivzdorné misky. Podle množství oleje lze snadno zvýšit či navýšit množství ostatních ingrediencí.
- Do misky přidáme bambucké máslo, včelí vosk a necháme rozehřát ve vodní lázni.
- Poté vmícháme éterický olej a přelijeme do připravených vyčištěných nádobek na krémy, necháme zatuhnout a až poté zavíčkujeme.
Pozn.: Pro prodloužení životnosti lze do masti spolu s EO přidat i kapku vitaminu E.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Přirozený domov