Základy nošení dětí v šátku

To nejdůležitější, co potřebujete vědět pro klidné a bezpečné nošení dětí v šátku.

Máte malé miminko a chtěli byste ho nosit v šátku? Nevíte ale kde začít, a z množství informací na internetu jste akorát zmatené?  Nejste samy! I já jsem nevěděla kde začít. Teď už ale po několika letech nonstop nošení vím, co je důležité a co je ten “základ” a ten bych vám v dnešním článku chtěla představit. 

Na internetu můžete najít nekonečné množství druhů šátků a mnoho úvazů, pravda ale je, že si klidně na celé nosící období vystačíte s jedním šátkem a jediným úvazem. I já jsem s ním začínala a mohu jej vřele doporučit. Jedná se o úvaz “kříž s kapsou uvnitř”. A jelikož jen málokterá z nás maminek má tu možnost se s někým tento úvaz naučit, najdete na mém Youtube kanále i podrobný postup jak si do tohoto úvazu miminko zabalit. Odkaz na video najdete na konci článku. Nejdříve si ale řekneme, proč vlastně chceme ta naše miminka nosit, proč je to pro nás i pro miminko výhodné a co si musíme ohlídat, aby nošení bylo bezpečné. 

Něco málo o historii nošení dětí

Víte, kdy se vůbec vynalezl kočárek? Prapůvodní typ kočárku pro děti se vynalezl až v 18. století, samozřejmě pro šlechtu. A kočárek jak ho známe dnes se začal vyrábět až na konci 19. století. A jak se tedy s miminky manipulovalo do té doby? Jasně, nošením. Od doby kdy opice slezly ze stromů, pračlověk začal chodit a přišel o chlupy, byl vynález šátku (hadru či vaku) na nošení dětí naprosto průlomová záležitost! Co pazourek, kolo, nebo bronz, ale vak na nošení dětí, aby si matky sběračky  mohly pohodlně sbírat bobule, bylinky a vyrejpávat kořínky. A tak je to vlastně dodnes. Velká výhoda nošení dětí je totiž v tom, že máte  HANDS FREE aneb volné ruce. A tak můžete doma stále zastat spoustu práce. Umýt nádobí? Vyžehlit? Vyndat pračku a pověsit prádlo? Žádný problém, a to přitom v láskyplném objetí vašeho sladce chrupkajícího miminka.

Výhody nošení dětí v šátku

Což mě přivádí k tomu, jaké jsou vůbec výhody nošení dětí a jaké jsou naše důvody pro to děti nosit? Miminka jsou spokojená v náručí milujícího člověka, to všichni víme, jenže nejde je držet celý den. Když si dáte miminko do šátku, je v bezpečí, spokojené a vy máte volné ruce na téměř cokoliv, co potřebujete. Pro malá miminka je totiž dotek ten nejdůležitější přenašeč informací. Podle doteků poznají dokonce i to, zda jsou s osobou, která je má ráda nebo ne. Na zvuky se teprve učí reagovat a to stejné má se zrakem. Až kolem třetího měsíce věku dokáže dítě rozeznat tvář matky. A to jsem si nevymyslela prosím, fakta čerpám ze skvělé knihy Před úsvitem, po ránu. Kterou vřele doporučuji, pokud máte trochu toho vědátorského ducha.

Ale zpět k výhodám nošení dětí. A aby nebyl tento článek až moc dlouhý, sepsala jsem to raději v bodech.

  • Bonding: Kontakt tělo na tělo pomáhá vytvářet pouto mezi miminkem (či dítětem) a tím, kdo je nosí. Při nošení se totiž uvolňuje hormon oxytocin a tak se do sebe při nošení čím dál víc zamilováváme.
  • Pomáhá překonat poporodní deprese: Za což můžeme znovu děkovat zvýšené produkci hormonu oxytocinu. 
  • Podporuje produkci mléka: Opět, díky oxytocine!
  • Nošení děti uklidňuje: Nošená miminka mají tendenci méně plakat, což je skvělé pro maminky, které nechtějí používat dudlík. Navíc je lehčí zklidněné děti v šátku uspat.
  • Podporuje rozvoj řeči: A to se vám může zdát zvláštní, ale opravdu, nošení dětí může podpořit raný vývoj řeči. Dítě je totiž blíž vašemu obličeji a tak slyší vše co říkáte, způsob jak komunikujete, pozoruje gesta a výrazy v obličeji a v podstatě je tak součástí konverzace. 

a nakonec se budu opakovat:

  • Snadněji se vám budou dělat každodenní činnosti: Domácí práce jako je mytí nádobí, praní, drobný úklid, péče o starší sourozence i klidnější odskočení si na toaletu.

Jak na bezpečné nošení dětí v šátku?

Abychom si mohly všechny výhody nošení bezpečně užívat, je zapotřebí mít na paměti několik věcí.

  • Děti by se měly vždy nosit čelem k tomu, kdo je nosí: A to protože to je jediná ergonomická vertikální poloha pro miminko. Nožičky by měly být do tvaru písmene “M” (viz. dále) a záda mohou být prověšená v látce a hlavička může přirozeně ležet na hrudníku nosícího, tedy tato poloha nevytváří na obratle páteře jakýkoliv tlak a díky tomu je bezpečná, ba dokonce i výhodná, pro vývoj miminka.
  • Nohy miminka by měly být vždy do tvaru písmene “M” : Což souvisí s ergonomickou polohou zmíněnou výše. Nožičky do písmene “M” znamenají, že kolena miminka jsou posazeny výše než kyčle a tím přispívají ke správnému vývoji kyčlí. 
  • Úvaz by měl být tak vysoko posazený, abyste miminku mohli dát pusu na hlavičku: Tím se zajistí, že vidíte a slyšíte dech miminka. Vždy byste také měli vidět na nos a pusu miminka. 
  • Úvaz by měl být těsný: Těsný tak, aby v něm dítě neplandalo, ale aby mohlo v klidu dýchat a nikde ho nic neškrtilo.

Jaký šátek do začátku pořídit?

Možná, že už teď jste přehlceni výběrem šátků a nebo jste nějaký šátek dostali a nevíte, na co je vhodný! Tímto tématem se budu zabývat v dalších článcích. Jaký je podle mě nejlepší univerzální šátek se ale dozvíte už teď, v mém videu!

A ještě mých pár tipů ze života:

  • Pokud chcete s navázaným miminkem v šátku provádět drobný úklid, ujistěte se, že jsou vaše produkty na úklid přírodní a bez chemie, aby miminko zbytečně nedýchalo toxiny. To znamená, že s navázaným miminkem prostě zrovna nebudeme  „savovat“ sprchový kout nebo lít Krtka do odpadů.

Jestli chcete svou domácnost uklidit přírodním způsobem, nakoukněte taky na články na výrobu domácích prostředků na čištění!

Výrobky jako prací prášek, čistič na povrchy nebo abrazivní písek na zaschlou špínu je velmi jednoduché si udělat doma!

Stačí vám na ně jen pár ingrediencí, které už zřejmě stejně doma máte a během několika minut si vytvoříte vlastní přírodní produkt, který funguje skvěle!

  • POZOR také při vaření a obecně při chození s navázaným miminkem v kuchyni, může tam být až moc nebezpečných věcí (hořící sporák, rozpálená pánev, bublající polévka, stříkající olej, otevřená horní dvířka od skříněk apod.), ujistěte se prosím, že jednáte CO NEJOPATRNĚJI!

  •  Zvýšenou pozornost volte také při výběru oblečení a dávejte přednost přírodním materiálům.  Co si obléct na sebe
    i na miminko v různých ročních obdobích a jak mít nošení co
    nejpříjemnější se dozvíte také někdy v budoucím článku! 🙂

VIDEONÁVODY

Základní úvaz - kříž s kapsou uvnitř

Jak nosit novorozence:

Kříž s kapsou vně - úvaz pro elastický šátek:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *