Bylinná směs na chřipku a nachlazení

Jednoduchý čaj z bylinek, které jsou lehce dostupné! Je skvělý při nemoci i jako prevence v chřipkovém období!

Není lepšího času se připravit na budoucí nachlazení NEŽ TEĎ! Příroda myslí dopředu a tak už na jaře a v létě můžeme sbírat různé květy a nasušit si je, aby nám na podzim a v zimě pomohli s různými neduhy! Nemusíte být všeználci a rození bylinkáři, abyste si tuhle směs vytvořili. Ani já nejsem žádný odborník, neb stačí spousta chuti a nadšení a máte to hotové raz dva. 

Co miluju na “bylinkaření” je to, že vás to zpomalí. Což je v dnešním rychlém a přetechnizovaném světě doslova DAR PŘÍRODY. Vážně, takovouhle směs na čaj si totiž neuděláte během pár minut. Naopak to kolikrát trvá i měsíce!

Podívejte:

  1. Všechno začíná studováním. Nejdřív je nutné zjistit co potřebuju, kde to najdu, jak to vypadá a proč to vlastně chci?
  2. Pokračuje hledáním a mapováním terénu. Chodíte na procházky, hledáte správné bylinky a postupně se ujišťujete, že jste našli tu správnou rostlinku. 
  3. Pak čekáte. Čekáte až květy, listy či kořen se dostanou do té nejideálnější podoby ke sběru.
  4. Sbíráte a sušíte. Díky moderním sušičkám lze mít nasušeno celkem rychle. Během fáze sušení jste doma obklopeni bylinkami a všemi těmi vůněmi a navíc i pohled na suché bylinky krásně uklidňuje.
  5. Vyrábíte. Co se týče čaje, tak ten je zrovna umixovaný ihned ale takové masti, tinktury či bylinné oleje? Ty potřebují další čas na maceraci a odležení.
  6. Konečně používáte. Často je stačí užívat preventivně, nebo je můžete užívat konkrétně na bolesti, různá onemocnění či jiné problémy. Tyto doma vyrobené produkty vás při nemoci či úzkosti utěšují už jen tím, že jste si s nimi dali tu práci je vyrobit a teď vám mohou pomoci! 🙂
  7. Všechno začíná od znova. Bylinné produkty mají krátkou trvanlivost a po roce se obsah zdraví prospěšných látek snižuje a tak vám další rok začíná všechno nanovo.
Bylinkaření je tedy skvělý koníček, či hobby chcete-li, pokud se snažíte zvolnit, naučit se relaxovat, poznat přírodu kolem sebe a přitom se dozvědět spoustu zajímavých informací.

 

Co potřebujeme na výrobu bylinné směsi na chřipku a nachlazení?

Bylinkové směsi se dnes dají sehnat již namíchané a každá z nich má svoje unikátní složení. Já se ráda držím s ingrediencemi při zemi a tak tahle směs obsahuje jen to nejzákladnější. S nadšením ale můžete přisypat cokoliv vás jen napadne a máte s tím už třeba i nějaké zkušenosti!

Bylinky je nejlepší sbírat na večer za suchého slunečného dne, aby nebyly mokré a abyste se s nimi nemuseli prát se včelkami. Obecně je také známo, že by se neměly sbírat u silnice, ale naopak v co nejvíce panenské přírodě.

Proto se hodí dívat kolem sebe, kdykoliv jdete někam na procházku, protože taková lípa, bez nebo heřmánek na vás mohou vykouknout za kdejakým kamenem či kmenem. 🙂 Natrhané bylinky také nenecháváme dlouho zavřené v sáčcích a doma ihned dáváme sušit.

Tak už se jdeme společně podívat na to, jaké bylinky jsou vhodné do směsi na nachlazení a chřipku. Detailnější informace čerpám z knih Světem bylin s Romanem Pavelou.

  • Lípa květ – statný strom, který patří mezi nejdůležitější medonosné rostliny nám také může pomoci svými květy. Lípa voní krásně a sladce a to díky obsahu esenciálního oleje.

    Květy je nejlepší sbírat hned jak rozkvete první kvítek a co nejdříve začít sušit. Čaj z květu lípy srdčité je známý lék proti chřipce a při onemocnění dýchacích cest. Pomáhá snižovat horečku a má silný potopudný účinek. Pomáhá také při kašli protože má odhleňující účinky.
  • Bez černý květ – nejrozšířenější využití květů je na bezový sirup, který krásně voní a skvěle chutná, ale jeho tradiční příprava je v podobě čaje. Horký čaj z květu černého bezu má silný močopudný účinek, rozpouští hleny a podporuje pocení. 
  • Máta peprná – velmi známá bylinka svým esenciálním olejem, který zahání nevolnosti a nechutenství. Inhalace máty peprné se uplatňuje při zánětech dýchacích cest a ve formě čaje má mj. i protizánětlivé účinky.
  • Heřmánek pravý – jedna z nejznámějších a nejstarších (či nejdávněji používaných) bylinek je těměř VŠELÉK. Pěstování heřmánku je navíc velmi jednoduché a tak si ho můžete vypěstovat i u vás na zahrádce nebo v květníku. Budete tak mít doma pomocníka pro všechno.

    Heřmánek uvolňuje stavy napětí a má silný protizánětlivý účinek. Tiší bolesti a při nachlazení se využívá i jako potopudný prostředek. Používá se nejčastěji ve formě čaje či odvarů a je velmi vhodný i pro děti a miminka. 

Jaké bylinky lze ještě přidat do směsi na chřipku a nachlazení?

Smícháním výše zmíněných bylin vznikla jednoduchá směs, která v podobě čaje podporuje pocení, snižování horečky, odhleňuje, tiší záněty a zlepšuje náladu! Dle vašich preferencí ale můžete přidat třeba i následující bylinky!

  • Tymián obecný – usnadňuje vykašlávání. Nejčastěji se ale užívá při kloktání a vyplachování úst při nachlazení a respiračních onemocnění.
  • Divizna velkokvětá květ – velmi častá je kombinace spolu s lípou a bezem ve formě čaje, nebo kombinace s jitrocelem ve formě sirupu. Květ divizny má ale velmi jemné chloupky, které mohou dráždit, proto se čaj musí po vylouhování vždy procedit přes velmi jemné sítko. 
  • Jitrocel kopinatý – jedna z nejznámějších bylin na onemocnění dýchacích cest, při silném zahlenění a kašli. Pomáhá rozpouštět a uvolňovat hleny a má dezinfekční účinky (dutina ústní, jícen).
  • Šalvěj lékařská – používá se zejména pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, stejně jako tymián nejčastěji v podobě kloktadla a výplachů dutiny ústní
  • Fenykl semínko – pití fenyklového čaje podporuje odkašlávání, používá se také jako kloktadlo při zánětech a bolestech v krku, lze používat i na výplachy úst dlouhodobě (jako ústní vodu)

Jak si vyrobit čaj na chřipku a nachlazení?

Nasušené bylinky je potřeba zkontrolovat, zda jsou dokonale vysušené a poté je stačí smíchat ve velké míse. Pokud máte rádi hrubší strukturu čaje, stačí jej rozmělnit mezi prsty a popřípadě natrhat (lípa květ) na kusy. Pokud dáváte přednost jemnější struktuře, můžete směs po smíchání rozmixovat na menší kusy.

Co se týče množství použitých bylinek, řiďte se známým “přiměřeně”, tedy od každého trochu. Větší květy jako je květ lípy zůstanou i po usušení velké, zatímco květ bezu svůj objem zmenší. Proto dejte při míchání směsi na svou intuici a dejte tam množství, které uznáte za vhodné. 

Jak si udělat čaj na chřipku a nachlazení?

Čajovou lžičku bylinné směsi přelijte horkou vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté čaj přeceďte přes jemné sítko a po lehkém zchladnutí můžete přidat ještě lžičku medu.

Recept

Bylinná směs na chřipku a nachlazení

Ingredience:

  • lípa květ
  • bez černý květ
  • máta peprná
  • heřmánek pravý

Postup:

Nasušené bylinky smíchejte ve velké míse.

  • Pokud máte rádi hrubší strukturu čaje, stačí jej rozmělnit mezi prsty a popřípadě natrhat (lípa květ) na kusy.
  • Pokud dáváte přednost jemnější struktuře, můžete směs po smíchání rozmixovat na menší kusy.

Co se týče množství použitých bylinek, řiďte se známým “přiměřeně”, tedy od každého trochu.

Na přípravu 1 hrnku čaje zalijte cca 1 čajovou lžičku bylinné směsi vroucí vodou a nechte louhovat přibližně 10 minut. Poté čaj zceďte a podávejte s trochou medu.

Může se vám také líbit:

  • All Post
  • Přirozený domov
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *