Holandská omáčka & Variace na vejce Benedikt

Snadná omáčka jen z 5 ingrediencí povýší každé jídlo na kulinářský zážitek!
Tahle omáčka má tu nejkrémovější konzistenci a na její přípravu potřebujete jen 5 ingrediencí, které už stejně máte doma! Já musím přiznat, že jsem se do Holandské omáčky tak trochu zamilovala. Vážně, vždyť ona je snad skvělá úplně ke všemu! Naprosto dokonalá je v kombinaci s vejci, zelenými fazolkami, uzeným lososem nebo třeba špenátem, ale já bych byla schopná jí smíchat i s vařenými bramborami a vydávat to za bramborový salát. To by byl totiž taky vrchol lahodnosti.
Holandská omáčka byla pro mě dlouho velká neznámá. Přišlo mi to prostě moc práce, navíc se jedná o emulzifikaci s, pro mě, nejasným výsledkem. Říkala jsem si, co s tím udělám, když se mi omáčka srazí? Jestli si říkáte to stejné, tak nebojte, tahle omáčka lze totiž zachránit i po oném sražení! Navíc s touhle metodou přípravy Holandské omáčky získáte množství omáčky tak akorát pro 2-4 osoby na snídani, takže se většinou stejně hned spotřebuje.

Proč si doma připravit Holandskou omáčku?
Holandská omáčka je ideální doplněk k většině pokrmům, které znám. Potřebujete více důvodů?
- Holandská omáčka chutná naprosto dokonale a každé jídlo dotáhne k dokonalosti. Kdykoliv se setkáte s tím, že jídlu „něco chybí“ nebo „je to moc suché“, tahle omáčka vás zachrání!
- Tahle metoda přípravy Holandské omáčky je jednoduchá a rychlá a zvládne ji opravdu každý! Za dvě minuty ji můžete servírovat.
- Tento recept je na malé (ale dostatečné) množství omáčky, protože stejně chutná nejlépe když je teplá.
Čím Holandskou omáčku ochutit?
Holandskou omáčku lze brát jako takový ZÁKLAD, který si můžete dochutit podle sezóny nebo toho, s čím budete omáčku podávat. Můžete přidat různé koření, čerstvé bylinky nebo dokonce můžete vyměnit citron v receptu za pomeranč nebo grep. Množství citronové šťávy zvolte také podle chuti, já mám raději více citronovou verzi! A někdy do ní odvážně strouhnu i trochu citronové kůry pro vůni!
Jak si vyrobit domácí Holandskou omáčku?
Na přípravu omáčky nám stačí rendlík a metlička.
Do malého rendlíku dáme žloutek, špetku soli, pepře, 1-2 ČL citronové šťávy a 1 PL vody a metličkou rozmícháme.
Použít můžete kajenský pepř, nebo jiné chilli koření, ale já dávám přednost obyčejnému černému nebo bílému pepři. Koření je lepší mleté najemno, protože větší kusy pepře v omáčce nevypadají moc hezky.


Máslo nakrájíme na malé kostičky cca 0,5 cm v průměru a dáme ho do rendlíku k rozšlehaným žloutkům. Směs pomalu zahříváme a neustále mícháme metličkou, jinak by omáčka nebyla hladká a nevznikla by nám emulze. Nejdříve se máslo rozpustí, potom se začnou tvořit na povrchu směsi bublinky a pak teprve začne houstnout.
Když je omáčka hustá asi jako pudink, tak již dál omáčku nezahříváme a rovnou servírujeme.
Jak používat Holandskou omáčku?
Já omáčku nejraději používám na vejce Benedikt, jenže ne leda jaké. Na ty moje “vejce Benedikt” nejraději používám moje sýrové kváskové vafle, které skvěle křupou a voní po bylinkách! Za to vejce mám nejraději obyčejně opečené na pánvi. Kolik parády se ale s tím dá udělat!
Podívejte se na moji malou sbírku variací na toto téma, které jsou plné chuti, různých textur (miluju, když mám v jídle něco křupavé a něco nesmírně krémové!) a navíc i krásně barevné! Takhle připravené vejce Benedikt se hodí k jídlu kdykoliv během dne a nemusíte s nimi oslňovat jen u víkendového BRUNCHE!

1. Opečená šunka s vejci
Největší klasika je kombinace vejce a šunky, kterou milují všichni. Malí, dospělí a hlavně taky můj manžel! Zatímco já si libuju v méně všedních kombinacích, můj muž je věrný této klasice. Není se čemu divit, je to velká dobrota a taky rychlá. 🙂 Opečte dva plátky dobré šunky, přidejte opečené vejce a nebo to pošírované, srovnejte to hezky na vafli, zalijte notnou dávkou holandské omáčky a máte nejlepší snídani pod sluncem.
2. Uzený losos, omáčka s koprem a červená cibule
Lehce nakyslá a peprná holandská omáčka je jako stvořená pro kombinaci s uzeným lososem! Vyberte dva pěkné plátky lososa a poklaďte je na vafli. Já v tomto případě nedávala do těsta žádné bylinky, za to do omáčky je úžasné přidat trochu kopru ať čerstvého nebo sušeného! Zakápněte to všechno trochou citronu a přidejte pár najemno nakrájených proužků cibule.

3. Špenát s česnekem a sýrem feta
Kombinace sýra feta se špenátem je léty prověřená a když se k němu přidá krémová holandská omáčka, budete okouzleni! Tak trochu vám připomene Řecko a tak trochu téhle kombinace nebudete mít nikdy dost. Špenát stačí spařit a opéct na oleji s trochou česneku. Udělejte si z něj na vafli pěkné hnízdečko, do kterého se perfektně hodí opečené vajíčko. Zalijte omáčkou a zasypte fetou! Pro milovníky řeckých chutí není od věci vše posypat ještě trochou oregana.

4. Kukuřice s chilli na pánvi a opečená slanina
Verze jako z grilovačky je tahla kukuřično-slaninová vaflička. Má ale svoje pravidla. Nejdříve vyškvařte na pávni pěkné plátky slaniny. Pak ve stejné pánvi opečte kukuřici a nechte ji klidně skoro spálit ať chutná jako z grilu! Pak přidejte rozdrcený stroužek česneku a nakrájené chili, pepř a sůl a můžete zakápnout i kapkou citronu či limety. Podávejte na vafli zalité omáčkou! Máslová omáčka totiž krásně zjemní všechny ostré chutě!
5. Mačkaný hrášek a rajčátka v balzamiku
Mačkaný hrášek připomíná tak trochu guacamole. V míse smíchejte rozmražený hrášek s trochou zakysané smetany, citronovou nebo limetkovou šťávou, solí a pepřem a pořádně vidličkou rozmačkejte. Hrášková směs je chutná nejlépe čerstvá, tak je lepší si vždycky udělat menší dávku, která se hned sní. Třešňová rajčátka nařízněte do kříže, posypte solí a opečte na pánvi s trochou balzamikového octa a oleje. Podávejte na vafli s hráškem spolu s vajíčkem.

6. BBQ uzené tofu a okurkový relish
Když si chcete udělat takový VEGE otevřený sendvič, který chutná jako burger! Tofu nakrájejte na tenké plátky a prohřejte na pánvi s trochou BBQ omáčky. Už jste zkoušeli tu domácí? A k tomu okurkový relish, díky kterému bude jídlo chutnat jako hamburger, jak ho znáte a milujete! Na malé kostičky nakrájejte kyselou okurku, šalotku nebo červenou cibulku a trochu zelené petrželky. Smíchejte spolu se lžičkou octa, kokosového sirupu, oleje a špetkou soli a pepře. Relish přidejte až nahoru spolu s holandskou omáčkou a užívejte!

7. Opečené žampiony s bylinkami a omáčka se smetanou
Když mi po jídle ještě zbyde malé množství omáčky, použiji jej jako základ lahodné smetanové omáčky, která se perfekte hodí k žampionům. Plátky žampionů opečte na másle spolu se šalotkou a čerstvými či sušenými bylinkami. Skvělá je bazalka, provensálská směs, tymián nebo saturejka. Do zbylé vychladlé omáčky přilijte pár lžic smetany ke šlehání a přidejte sůl a špetku mleté papriky. Omáčku zahřejte za stálého míchání metličkou a přelijte jí žampiony s opečeným vajíčkem!

8. Rychlé fazole s rajčaty a parmezánem
Holandskou omáčkou lze vylepšit i obyčejné fazole na toustu! Toust vyměňte za skvělou kváskovou vafli, přidejte pečené fazole, vajíčko, posypte trochou sýra. Nejlepší je výraznější sýr typu parmezán, feta nebo niva.
TIPY:
– zbylou omáčku uchovávejte v lednici
– pro ohřátí stačí omáčku zahřívat v rendlíku na velmi mírném ohni a stále míchat
– při ohřívání můžete také přidat trochu smetany, stejně tak pokud se vám omáčka srazí a potřebujete ji “zachránit”
Recept

Recept na 2-4 porce
Holandská omáčka
Ingredience:
- 1 žloutek
- 50 g másla
- 1-2 ČL citronové šťávy
- 1 PL vody
- mletý pepř nebo kajenský pepř dle chuti
- špetka soli
Postup:
- Do malého rendlíku dáme žloutek, špetku soli, pepř, 1-2 ČL citronové šťávy a 1 PL vody a metličkou rozmícháme.
- Máslo nakrájíme na malé kostičky cca 0,5 cm v průměru a dáme ho do rendlíku k rozšlehaným žloutkům.
- Směs pomalu zahříváme a neustále mícháme metličkou dokud směs nezačne houstnout (cca 2 minuty).
- Když je omáčka hustá asi jako pudink, tak již dál omáčku nezahříváme a rovnou servírujeme.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy