Pšeničný kváskový chléb s ovesnými vločkami

Velmi rychlý a chutný chléb s krásně zbarevnou kůrkou!

Když přijde na pečení nějakého hodně rychlého kváskového chleba, tak většinou padne volba na mou oblíbenou Semínkovou cihlu, ale ejhle! Zrovna jsem neměla žádná semínka, za to ze špajzu na mě koukalo načaté balení ovesných vloček. A že vznikl naprosto dokonalý chléb, to se pojďte se mnou přesvědčit!

Tenhle chléb má nádhernou hnědou barvu, která s vločkami prostě hezky hraje! Za tohle krásné zbarvení vděčíme oné nenápadné lžičce medu, kterou přidávám do těsta. Na chuti se téměř neprojeví, ale za to pomáhá k tmavému zbarvení kůrky. Chléb je díky ovesným vločkám překvapivě sytý a je naprosto skvělý nejen čerstvý, ale i o několik dnů později opečený v toustovači. Uděláte z něj skvělé sendviče, bruschetty nebo si ho ukrojte klidně k dobrému guláši.

Přidání ovesných vloček do kváskového chleba je skvělý tip, pokud se snažíte přidat trochu více zdravých surovin do vašich chlebů. Zapéct se dá téměř cokoliv, ale musíte vědět jak! Ovesné vločky totiž není radno jen tak přidat. Sají totiž hodně vody a tak s přidáním vloček musíte navýšit také množství vody. To je ta nejjednodušší metoda, jak vločky přidat. 

My jsme se doma do chleba s ovesnými vločkami zamilovali a věřím, že se pro jeho jemnou oříškovou chuť a návykově měkkou střídku zamilujete i vy.

Jaké ovesné vločky přidat do kváskového chleba?

Do těsta na chléb lze použít jak celé „velké“ ovesné vločky a nebo jemné či nahrubo nasekané. Ovesné vločky se při přípravě těsta pouze smíchají se suchými ingrediencemi a až během kynutí se nasáknou vodou a změknou. Po upečení se vločky krásně zapečou do těsta a nejde vůbec poznat, kde jsou. Změní se akorát struktura střídky, která je více žvýkavá a pevnější a má menší bublinky – to protože ovesné vločky jsou těžší než mouka. 

Je příprava kváskového chleba s ovesnými vločkami těžká?

Příprava těsta na tento kváskový chléb s ovesnými vločkami patří mezi ty nejjednodušší. Všechny ingredience stačí smíchat v jedné míse, těsto se nechá projít první fermentací, přendá se do formy, nechá se nakynout a už se může péct. Těsto je na míchání tekuté, takže není potřeba žádné překládání těsta nebo tvarování ba nakonec ani zdlouhavé rozpalování trouby, stačí ji jen pár minut roztopit. 

Musím na kváskový chléb připravovat rozkvas?

Tento chléb lze připravit rovnou z aktivního kvásku, který si vedete v lednici

Jednoduchý způsob na vedení kvásku, tak jak to dělám já najdete ZDE.

Ideální je, pokud je rozkvas pokojové teploty a čerstvě nabublaný, tedy v aktivní fázi, která je přibližně 4-8 hodin po nakrmení. 

Jak si připravit rozkvas?

Pokud chcete, můžete si připravit i rozkvas večer před přípravou těsta. V míse smícháte 75 g mouky (celozrnné pšeničné nebo bílé) přidáte 1 PL pšeničného či žitného kvasu a 75 g vody. Zamícháte a necháte přikryté fermentovat do rána cca 8-12 hodin. Hotový rozkvas poznáte podle toho, že zvětšil svůj objem a jdou na něm vidět bublinky.

Jak upéct jednoduchý kváskový chléb s ovesnými vločkami?

Jako vždy při pečení kváskového chleba, si musíme přípravu rozdělit do dvou dnů.

První den večer si zaděláme na rozkvas. Ve velké míse smícháme pšeničnou celozrnnou mouku, vodu a kvásek a vymícháme v husté těsto. Mísu přikryjeme igelitovým sáčkem nebo folií a necháme kvasit na lince přes noc 8-12 hodin. Hotový nakynutý rozkvas je plný bublinek. Pokud používáte metodu vedení pšeničného kvasu jako já, stačí vám den předem zkontrolovat množství  kvasu v nádobce a přikrmit ho dle potřeby aby byl ráno hezky aktivní a nabublaný.

Druhý den ráno ve velké míse smícháme 150 g pšeničné chlebové mouky, 200 g hladké mouky, 60 g  ovesných vloček a 10 g soli a zamícháme. Přidáme rozkvas nebo 175 g aktivního pšeničného kvasu a přibližně 330 g vody a zamícháme do řidšího těsta. Vločky a mouka postupně hodně vody absorbují a tak těsto při kynutí zhoustne. 

Umíchané těsto v míse přikryjeme igelitovým sáčkem nebo folií a necháme na teplém místě kynout přibližně 2-3 hodiny bez rušení. Za tuhle dobu těsto nakyne přibližně o ⅓ objemu.

postup1
Všechny ingredience zamícháme v míse
postup2
Těsto je po zamíchání poměrně řídké
postup3
Těsto před druhým kynutím
postup4
Nakynutý chléb před pečením
Pokud chceme mít hotový chléb rychle na stole můžeme tuto první fázi kynutí přeskočit a těsto dát rovnou kynout do formy na cca 4-6 hodin.
 

Těsto přijde do formy o velikosti 8x18x8 cm. Formu můžeme vyložit papírem na pečení a nebo vytřít olejem.

Nakynuté těsto opatrně přesuneme do formy a namočenou stěrkou vršek uhladíme do roviny. Ihned posypeme ovesnými vločkami na ozdobu, dokud je vršek ještě vlhký, aby vločky k těstu dobře přilnuly. Mě se nejvíce líbí posypané velkými vločkami! Necháme dokynout ve formě přibližně 3-4 hodiny. Správně dokynuté těsto by mělo sahat těsně pod okraj formy. 

Chléb pečeme v rozpálené troubě na 210°C přibližně 45 minut. Po upečení chléb opatrně vyjmeme z formy a přendáme na mřížku vychladnout. Pokud jste použili papír na pečení, sundejte z chleba papír co nejdříve, aby se boky chleba nezapařily. 

Chléb necháme vychladnout na mřížce minimálně 1 hodinu, než do něj zakrojíte.

Jak si naplánovat přípravu a pečení kváskového chleba?

 
  • 1. den večer: 20:00 zadělám rozkvas, nechám kynout přes noc na lince
  • 2. den ráno: 7:00 zadělám na těsto
  • první kynutí: 7:30-10:00 – poté přendám těsto do formy
  • druhé kynutí: 13:30 – dám rozpálit troubu 
  • kolem 14:00: těsto je nakynuté a dávám péct chléb do trouby
  • 14:45: chléb je upečen a dám jej chladit na mřížku

TIPY:
– s pšeničnou moukou, ovesnými moukami a medem si skvěle rozumí sušené ovoce – pokud se tedy nebojíte experimentovat, přidejte do těsta i pár nadrobno nakrájených sušených meruněk, datlí, švestek nebo rozinek
– používáte-li rádi do chlebů chlebové koření, tak v tomto případě buďte s kořením raději opatrní a přidejte jen špetku mletého koriandru nebo fenyklu
– místo části vody můžete přidat také vlažné mléko

Recept

Recept na 1 menší bochník

Pšeničný kváskový chléb s ovesnými vločkami

Ingredience:

na rozkvas:

  • 75 g pšeničné celozrnné mouky
  • 75 g vody
  • 1 PL (25g) kvásku

na těsto:

  • celý rozkvas
  • 150 g pšeničné chlebové mouky
  • 200 g hladké špaldové nebo pšeničné mouky
  • 60 g ovesných vloček (velké nebo jemné)
  • 10 g soli
  • 330 g vody

Postup:

Přípravu chleba si rozdělíme do dvou dnů.

  1. První den večer si zaděláme na rozkvas. Ve velké míse smícháme pšeničnou celozrnnou mouku, vodu a kvásek a vymícháme v husté těsto. Mísu přikryjeme igelitovým sáčkem nebo folií a necháme kvasit na lince přes noc 8-12 hodin. Hotový nakynutý rozkvas je plný bublinek. 
  2. Druhý den ráno ve velké míse smícháme 150 g pšeničné chlebové mouky, 200 g hladké mouky, 60 g  ovesných vloček a 10 g soli a zamícháme. Přidáme rozkvas a přibližně 330 g vody a zamícháme. Rozkvas lze také nahradit 175 g aktivního kvasu.
  3. Umíchané těsto v míse přikryjeme znovu igelitovým sáčkem nebo folií a necháme na teplém místě kynout přibližně 2-3 hodiny bez rušení. Za tuhle dobu těsto nakyne přibližně o ⅓ objemu. Umíchané těsto můžete dát také rovnou kynout do formy na cca 4-6 hodin.
  4. Poté si připravíme formu o velikosti 8x18x8 cm. Formu můžeme vyložit papírem na pečení a nebo vytřít olejem.
  5. Nakynuté těsto opatrně přesuneme do formy a namočenou stěrkou vršek uhladíme do roviny. Ihned posypeme ovesnými vločkami na ozdobu, dokud je vršek ještě vlhký, aby vločky k těstu dobře přilnuly. Necháme dokynout ve formě přibližně 3-4 hodiny. Správně dokynuté těsto by mělo sahat těsně pod okraj formy. 
  6. Chléb pečeme v rozpálené troubě na 210°C přibližně 45 minut. Po upečení chléb opatrně vyjmeme z formy a přendáme na mřížku vychladnout. Pokud jste použili papír na pečení, sundejte z chleba papír co nejdříve, aby se boky chleba nezapařily. 
  7. Chléb necháme vychladnout na mřížce minimálně 1 hodinu, než do něj zakrojíte.

4 názory na “Pšeničný kváskový chléb s ovesnými vločkami”

  1. Dobrý den. Pekla jsem ho včera a je opravdu výborný. A to jsem neměla pšeničnou chlebovou a použila jsem místo ní pš. celozrnnou. Doteď jsem pekla jen žitnou cihlu, tak jsem ráda, že se první pšeničný povedl. Děkuji!

  2. Dobrý den, chlebík jsem pekla dnes a opravdu je vynikající! Krásně se povedl, tak mám velkou radost. Děkuji za super recept 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *