Tenhle vláčný perník plný melasy a voňavého koření je jeden z mých nejoblíbenějších receptů!
Mám prostě takovou slabost pro litý perník. Možná za to můžou vzpomínky na školní obědy a nebo fakt, že provoní byt Vánocemi pokaždé, když ho peču. Ať tak či tak, vždycky se na jeho pečení těším!
A že mám proč. Dlouho dlouho DLOUHO jsem totiž hledala recept, který by splňoval všechny moje podmínky pro dokonalý perník:
- extra vláčný,
- kořeněný,
- neobyčejně obyčejný,
- sladký tak akorát!
A tenhle perník splňuje tyhle moje podmínky do puntíku. Proč ho budete milovat i vy? Je velmi jednoduchý na přípravu! Na umíchání vám postačí jen jedna mísa a navíc do něj můžete upotřebit i notnou dávku kvásku, který vám třeba smutní v lednici!

Extra vláčnost přidává perníku několik ingrediencí a to kvásek – samozřejmě, bílý jogurt a třtinová melasa. Díky této trojkombinaci získáte ten nejvláčnější perník pod sluncem, který budete péct zas a znova – stejně jako já!
Co je to třtinová melasa?
Třtinová melasa je pro mě něco jako poklad. Pokaždé když s ní peču nebo vařím si připadám jako kulinární bohyně. Je něco krásného na té tekuté lesklé zlatavě hnědé melasové hmotě. A pokaždé si také říkám že bych ji měla používat víc!
Melasa vzniká jako vedlejší produkt při výrobě řepného cukru. I tak je ale melasa stále z největší části tvořena cukry. Navíc oproti běžnému cukru ale obsahuje vitamíny a minerály, zejména vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, železo a mangan. Kdekdo také považuje melasu za superpotravinu plnou antioxidantů!
Jak přidat kvásek do litého těsta?
Přidávání kvásku do litých těst je více než snadné. V podstatě jej stačí přimíchat spolu s mokrými ingrediencemi a je jedno, zda se jedná o těsto na tenhle lahodný perník, na svěží citronový chlebíček, obyčejnou bábovku, nebo třeba muffiny.
Pokud kvásek přimícháte do těsta a rovnou pečete, získá váš pekařský výrobek spoustu chuti navíc a také extra vláčnost. Jestli ale chcete dovést váš um kváskování ještě na vyšší úroveň, můžete fermentovat i tato litá těsta.

Jak fermentovat litá těsta s kváskem?
Fermentování dodá litému těstu ještě více chuti a zlepší stravitelnost pekařských výrobků. Při procesu fermentace se sníží množství kyseliny fytové v mouce a tím se zlepšuje vstřebávání živin do těla.
Na proces fermentování se smíchají všechny ingredience kromě jedlé sody. Takto připravené těsto necháme stát na lince přes noc nebo minimálně 8 hodin. Poté těsně před pečením přimícháme do těsta kypřidlo (kypřící prášek, sodu) a upečeme dle receptu.
Fermentování těsta s vejci??
Pokud budete hledat na internetu nebo v knihách různé recepty na fermentované koláče/ buchty, můžete se setkat i s tím, že vynechávají v procesu fermentace vejce a přidávají jej až těsně před pečením s jedlou sodou. To bývá většinou ze strachu z namnožní bakterií z vejce. Já osobně těsta s vejci fermentuji a nikdy jsem neměla s ničím problém. Proto v tomto případě dejte hlavně na svoji intuici – těsta tedy můžete fermentovat jak s vejci, tak bez nich.
Jak upéct litý melasový perník s kváskem?
V tomto receptu používám metodu bez fermentace, tedy kvásek přidávám spolu s mokrými ingrediencemi do těsta. To je totiž ten nejčastější způsob, jakým tento skvostný extra vláčný perník připravuji.
Připravíme si velkou mísu, do které dáme vejce, cukr, melasu a metličkou promícháme, dokud není směs jednolitá.
Někdy se může stát, že je melasa příliš tuhá (to bývá pokud už je melasa starší). V tom případě si odměřte potřebné množství do plecháčku, přidejte 1-2 ČL vody a chvilku zahřejte na sporáku. Melasa se velmi rychle zase rozpustí a můžete ji použít dál v receptu. Jen pozor, aby nebyla melasa moc horká – to by pak mohla srazit vejce.


Na mísu posadíme velký cedník a prosejeme dovnitř mouku, sůl, perníkové koření, skořici a jedlou sodu. Vše umícháme do jednolitého těsta.
Připravíme si formu na koláč (mám o průměru 28cm). Buď jej vysteleme pečícím papírem nebo vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou (miluju vysypávat formu moukou kokosovou!)
Nakonec přidáme do našeho perníku křupavý kontrast. Vrch perníku posypeme na plátky nakrájenými mandlemi a nebo jinými oříšky, ale mandle vypadají spolu s tmavým těstem prostě NÁRAMNĚ! Perník pečeme v troubě rozpálené na 180°C přibližně 35 minut. Vychladlý perník podáváme nejlépe spolu s povidly a trochou jogurtu či zakysané smetany navíc.
TIPY:
– litý perník přímo vybízí pro přidání sušeného ovoce – přidejte třeba rozinky, brusinky, sušené švestky nebo meruňky a snižte o trochu množství cukru
– pro ještě větší vláčnost se hodí přidat do těsta nastrouhané jablko
– pro čokoholiky můžete přidat do těsta i pár čokoládových peciček a nebo vrch pocákat hořkou čokoládovou polevou
Recept

Recept na 8-12 porcí
Litý melasový perník s kváskem
Ingredience:
- 250 g hladké špaldové mouky, může být celozrnná
- 100 g kvasu (pšeničný, žitný nebo pohankový)
- 2 vejce
- 90 g třtinového cukru
- 60 g melasy
- 100 ml oleje (slunečnicový, řepkový, kokosový)
- 100 g hustého bílého jogurtu
- 100 g mléka
- 2 ČL jedlé sody, zarovnané
- 2 ČL perníkového koření
- 0,5 ČL mleté skořice
- špetka soli
- hrst mandlí na ozdobu, nebo již hotových mandlových plátků
- povidla a jogurt nebo zakysaná smetana k podávání
Postup:
- Ve velké míse vyšleháme vejce s cukrem a melasou, až se směs spojí.
- Přidáme olej, jogurt, kvas a mléko a metličkou rozmícháme dohladka.
- Na mísu dáme velký cedník a dovnitř prosejeme mouku, sůl, perníkové koření, skořici a jedlou sodu. Vše umícháme do jednolitého těsta.
- Formu na koláč (o průměru cca 28 cm) vymažeme tukem, vysypeme moukou.
- Do formy nalijeme těsto a uhladíme stěrkou do rovna.
- Mandle nakrájíme podélně na plátky a posypeme jimi vršek perníku.
- Perník pečeme v troubě rozpálené na 180°C přibližně 25 minut.
- Perník je nejlepší podávaný s povidly a trochou bílého jogurtu navíc.
Pozn. Pokud máte melasu příliš hustou, rozehřejte ji nejdříve v plecháčku s troškou vody. Melasa se rychle stane tekutější.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy
Je úžasný, dělám z 1 1/2 dávky na větší plech , vláčný nadýchaný peckovní 🙂 Děkuji za recept Raduško 🙂
Krásný den, to je skvělý, že se recept ujal i u vás doma :))
Dobrý deň, chystám sa na váš perník, vyzerá vynikajúco, len mi úplne nie je jasná forma.. píšete priemer 28..to máte tortovú okrúhlu, či?
Ano, doporučuji použít kulatou formu o průměru 28 cm.
Včera som ho urobila, je výborný, no dnes je ešte lepší..asi sa potrebovali všetko prepojiť a viac cítiť tu vlačnost.
Ďakujem a určite vyskúšam aj ostatné recepty..už sa teším ❤️