Sádlové rohlíky z droždí

Křupavé a neodolatelně voňavé rohlíky se hodí téměř ke všemu!

Myslím, že každý z nás má svoje oblíbené sváteční pečivo, pro nás to jsou tyhle sádlové rohlíky.

Pokud milujete rohlíky, ale ještě jste si netroufli na jejich přípravu doma, tak je tu právě pro vás tento článek a dnešní recept! Naučím vás mé oblíbené sádlové rohlíky, které jsou jen z pár ingrediencí. S mým návodem, kde vám krok za krokem popíšu a ukážu, jak zadělat těsto, jak zamotat rohlíky a jak je správně upéct se vám povedou hned na poprvé.

Vaší kuchyň již po pár hodinách provoní křupavé sádlové rohlíky, které jen čekají na obložení něčím dobrým!

My doma milujeme domácí pečivo kynuté na kvásku, ať už to je klasický pšenično-žitný chléb pečený v hrnci, celožitná cihla nebo skvělé kváskové máslové žemličky. Za ty roky, co peču s kváskem už jsem si vytvořila docela pěkný repertoár pečiva (a spoustu z nich jsem s vámi ještě stále nestihla sdílet!) a tak je většinou pečení z kvásku moje číslo jedna, a to hlavně na každodenní pečení.

Je něco naprosto úžasného na kvásku, jednak jeho zdravotní benefity, díky kterým je pečivo stravitelnější, vydatnější a s naprosto úžasnou nakyslou chutí. A já na něm zároveň oceňuji jeho časovou flexibilitu. Většinou totiž nemám čas celé dopoledne na pečení pečiva a tak mi kvásek vyhovuje tím, že si jednotlivé úkony mohu rozdělit klidně i do několika dnů – díky teplu kynutí zrychlím, díky lednici zase zpomalím. A když už zjistím, že vůbec nestíhám z těsta něco udělat, naprosto bez problému na mě zvládne počkat i v mrazáku.

Kvásek je prostě pro mě už neodmyslitelný pomocník v kuchyni. Pro můj styl vaření, kdy se snažím vařit poctivá jídla ze sezónních surovin, která jsou jednoduchá na přípravu a moje hladovce pořádně zasytí, je už kvásek nepostradatelný.

Jednou za čas ale ráda upeču i něco z droždí a tak se s vámi dělím i o moje oblíbené recepty z droždí. Není jich sice moc, ale pár jich peču pořád dokola! Už dříve jsem s vámi sdílela recepty na Rychlou pizzu z droždí nebo na voňavé podzimní Celozrnné skořicové šneky s mandlemi, které spoléhají na kynutí pomocí čerstvého droždí a ani v dnešním receptu na sádlové rohlíky to nebude jinak. 

Na co si dát při pečení rohlíků pozor?

Těsto na rohlíky je v podstatě základní tukové těsto a hrozně důležité jsou tu podle mě 4 věci:

  • VÝBĚR MOUKY – jelikož jsou rohlíky hlavně z mouky, je dobré výběru mouky věnovat trochu pozornosti. Já ráda používám hladkou špaldovou mouku a nejraději ji kombinuji i s moukou celozrnnou. Nedávám ji do těsta moc, jen tak 10-15% ale zjistila jsem, že právě v tomto poměru, jsou rohlíky nejlepší – mají skvělou strukturu a úžasnou chuť!
  • KVALITNÍ SÁDLO – sádlo se přidává do těsta jako hlavní tuk a tuk je nositelem chuti, takže vůně i chuť těchto rohlíků samozřejmě stojí a padá s kvalitou sádla, proto nešetřete na sádle a použijte to nejlepší, jaké seženete.
  • MOTÁNÍ ROHLÍKŮ – za naprosto klíčové považuji, aby rohlíky správně držely tvar. Po zkoušení několika technik motání rohlíků jsem zakotvila u toho nejlepšího a nejjednoduššího. A aby se vám zamotání povedlo hned na poprvé, vyfotila jsem vám postup krok za krokem (viz. dále v receptu)
  • PEČENÍ NA VYSOKÝ STUPEŇ – křupavých rohlíků docílíte jedině pečením v troubě na vysoký stupeň, něco mezi 210-220°C je na rohlíky ideální, Získáte tak rohlíčky uvnitř nadýchané a zvenku pěkně křupavé. Nebojte, že by se vám spálily a pěkně je tam pečte bez přerušení 12-15 minut!

Jak udělat sádlové rohlíky z droždí?

Nejdříve si dáme roztopit sádlo, aby nám před smícháním do těsta stihlo zchladnout.

Do velké mísy prosejeme hladkou a celozrnnou mouku a sůl. Celozrnnou mouku přidávám do těsta pro zlepšení struktury a chuti rohlíků. V mouce uděláme vidličkou důlek a nelijeme do něj trochu vlažného mléka. K mléku přidáme nadrobené čerstvé droždí, vidličkou přidáme trochu mouky a promícháme tak, aby nám vzniklo těstíčko konzistencí podobné jako na lívance. Mísu s připraveným omládkem přikryjeme čistou utěrkou a necháme 15 minut nakynout

Po 15ti minutách by měl být omládek krásně nabublaný. Do mísy k omládku přidáme zbytek mléka, všechnu vodu a rozpuštěné zchladlé sádlo. Vařečkou vypracujeme mírně lepivé těsto a přeneseme na pracovní plochu.

Na pracovní ploše ručně hněteme těsto přibližně 5 minut a podle potřeby můžeme podsypat. Většinou ale není mouka navíc potřeba. Když už těsto při hnětení nelepí, je propracované tak akorát. Z těsta utvoříme kouli a dáme ho zpět do mísy. Přikryjeme opět čistou utěrkou a necháme nakynout přibližně 45-60 minut. 

Když těsto zdvojnásobilo svůj objem, přendáme ho opět na pracovní plochu.

Pokud chceme mít rohlíky stejnoměrné, hezky jeden jako druhý, doporučuji následující postup. Na váze si zvážíme, kolik nám váží těsto a poté ho vydělíme 10ti na 10 rohlíků. Dělit můžeme samozřejmě libovolným číslem, podle toho, jak velké rohlíky chceme mít. 

Vydělené číslo by nám mělo vyjít něco kolem 80-90 g, podle toho si navážíme jednotlivé díly těsta na rohlíky. Z každého dílu utvoříme kuličku – bochánek a přikryjeme je utěrkou, aby neoschly. 

testo pred
Vypracované těsto
testo_po
Nakynuté těsto
postup_1
Z každého dílu vytvarujeme kuličku

Pro tvarování rohlíků si vždy vezmeme jeden bochánek a je lepší těsto vůbec nepodsypávat, rohlíky pak lépe drží tvar. Pomocí válečku vyválíme z bochánku tvar trojúhelníku. Nejdříve válečkem vyválíme od sebe dlouhou špičku, poté jeden spodní cíp, poté druhý spodní cíp. Poté začneme těsto rolovat směrem od sebe (od cípů) ke špičce. Těsto by mělo být dostatečně utažené aby drželo tvar. Poté zarolovaný rohlík přeneseme na plech. Je dobré nechat mezi rohlíky dostatek místa. Já používám vždy 2 plechy a na každý pokládám 5 rohlíků. Postupně zpracujeme všechny bochánky.

JAK ZAMOTAT ROHLÍKY
postup_2
Nejdříve vyválíme špičku
postup_3
Poté jeden spodní cíp
postup_4
A nakonec druhý spodní cíp
postup_5
Rolujeme směrem ke špičce
postup_6
Zamotaný rohlík ještě lehce poválíme
postup_7
Rohlíky přeneseme na plech

Plechy s připravenými rohlíky přikryjeme čistými utěrkami a necháme po druhé nakynout cca 45-60 minut. Je dobré na těsto nespěchat a nechat jej opravdu dostatečně vykynout, jinak se nám rohlíky při pečení mohou rozmotat. Čas kynutí vždy závisí na teplotě prostředí a na čerstvosti droždí, proto může kynutí trvat i déle než hodinu.

Přibližně půl hodiny před pečením si rozpálíme troubu. Používám horkovzduch na  210°C. Pokud víte, že vám trouba peče trochu méně, rozpalte ji raději na 220°C – rohlíky se potřebují péct poměrně zprudka. 

Nakynuté rohlíky potřeme mlékem a pokud chceme, posypeme celým mákem. Mě se osvědčilo vždy natřít dva rohlíky mlékem a co nejrychleji je posypat. Tímto způsobem mák na rohlíkách hezky drží i po upečení. 

Pokud pečete na horkovzduch, tak můžete dát oba plechy rovnou péct do trouby na 12-15 minut, dle velikosti rohlíků. V polovině pečení je dobré plechy ještě prohodit a otočit, aby se pekly stejnoměrně, není to ale podmínkou. 

Upečené rohlíky přendejte co nejdříve na mřížku a servírujte vychladlé. 

TIPY:
– místo sádla lze použít do těsta i jiný tuk, třeba rozpuštěné máslo ve stejném množství nebo slunečnicový olej bez vůně, v tom případě použijte jen 50 g oleje
– rohlíky můžete posypat i jinými semínky – skvěle chutnají drobnější zrníčka jako len, sezam nebo konopná semínka

Recept

Recept na 10-12 ks

Sádlové rohlíky z droždí

Ingredience:

  • 450 g hladké špaldové nebo pšeničné mouky
  • 50 g celozrnné špaldové nebo pšeničné mouky (nebo další hladké)
  • 140 g vlažného mléka
  • 140 g vody
  • 60 g sádla
  • 11 g soli
  • 12 g čerstvého droždí
  • mléko na potření
  • celý mák na posypání

Postup:

    1. Nejdříve si dáme roztopit sádlo, aby nám před smícháním do těsta stihlo zchladnout.
    2. Do velké mísy prosejeme hladkou a celozrnnou mouku a sůl. V mouce uděláme vidličkou nebo lžící důlek a nelijeme do něj trochu vlažného mléka. 
    3. K mléku přidáme nadrobené čerstvé droždí, vidličkou přidáme trochu mouky a promícháme aby nám vzniklo těstíčko konzistencí podobné jako na lívance. 
    4. Mísu přikryjeme čistou utěrkou a necháme 15 minut nakynout. 
    5. Do mísy k nakynutému omládku přidáme zbytek mléka, všechnu vodu a rozpuštěné zchladlé sádlo. Vařečkou vypracujeme mírně lepivé těsto a přeneseme na pracovní plochu.
    6. Na pracovní ploše ručně hněteme těsto přibližně 5 minut, dokud nepřestane lepit.
    7. Uhnětené těsto dáme do mísy, přikryjeme opět čistou utěrkou a necháme nakynout přibližně 45-60 minut. 
    8. Když těsto zdvojnásobilo svůj objem, přendáme ho opět na pracovní plochu a navážíme si 10-12 stejných dílů těsta. Většinou je mám po 80-90 g.
    9. Z každého dílu utvoříme kuličku – bochánek a přikryjeme je utěrkou. 
    10. Pomocí válečku vyválíme postupně z bochánků tvar trojúhelníku. Poté začneme těsto rolovat směrem od sebe ke špičce. Rohlíky ještě trochu poválíme, aby se těsto utáhlo a přeneseme na plech vyložený pečícím papírem. Já používám vždy 2 plechy a na každý pokládám 5 rohlíků.
    11. Plechy s připravenými rohlíky přikryjeme čistými utěrkami a necháme po druhé nakynout cca 45-60 minut. 
    12. Přibližně půl hodiny před pečením si rozpálíme troubu na horkovzduch cca 210-220°C.
    13. Nakynuté rohlíky potřeme mlékem a pokud chceme, posypeme celým mákem. 
    14. Do trouby můžeme dát rovnou oba plechy a pečeme 12-15 minut, dle velikosti rohlíků. V polovině pečení je dobré plechy ještě prohodit a otočit.
    15. Upečené rohlíky přendáme co nejdříve na mřížku a servírujeme vychladlé.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *