Pohanka s kapustou, mrkví a kuřecím masem

Pokrm podobný rizotu v neobvyklé kombinaci chutí si zamilujete!

Tohle je opravdu rychlé, lahodné a zdravé jídlo a skvělý způsob, jak představit pohanku rodině. Kombinace kapusty, sladké mrkve, pohanky a kořeněného kuřecího masa totiž přesvědčí každého. Navíc je to oběd či večeře, které jsou sezonní, na zimu ideální a doslova z pár ingrediencí. 

Pohanka je potravina, na kterou si většina z nás musí tzv. zvyknout, ale když už si zvyknete, tak vás nepustí! Má úžasnou “tak trochu charakteristickou chuť i vůni”, je samozřejmě nesmírně zdravá a v kuchyni univerzální zrovna tak, jako rýže. Pohanku už dnes můžete běžně koupit ve všech možných formách jako kroupy, lámanku, bulgur,  vločky, hotové kaše, těstoviny, krupici nebo i jako hotové směsi na pečení či na chleba, ale já jsem věrná té nejméně zpracované formě a to loupaným kroupám.

Když už si ale nějakou tu pohanku přineseme domu, je třeba z ní něco připravit. A nejlepším způsobem jak začít, je tahle pohanka s kapustou, mrkví a kuřecím masem. A hned vám vysvětlím proč!

  1. Pokud zařazujete jakoukoliv novou potravinu do “stálého menu” ve vaši rodině, je nejlepší pokud jídlo vypadá povědomě. A předpokládám, že nějaký způsob rizota či smažené rýže se dělá v každé rodině. 
  2. V pokrmu jako je rizoto je všechno nakrájené na malé kousky tak, abyste na lžíci měli “od všeho něco”, tím pádem nová chuť a nová struktura potraviny vyloženě nevyčnívá. 
  3. Použité koření dokáže lehce přebít charakteristickou chuť a vůni pohanky, která může být pro nové ochutnávače nezvyklá. 
  4. Díky javorovému sirupu a mrkvi je pohanka lehce nasládlá, což by mohlo vyhovovat většině malých dětí. 
  5. Přidání opečeného kuřecího masa zase může potěšit rodinné příslušníky, kteří mají v oblibě maso. (Všimněte si, jak obratně jsem se vyvarovala jakékoliv narážky to, že masem potěšíte hlavně své muže.)

Zajímají vás i další recepty z pohanky?
Vyzkoušejte nějaký z mých oblíbených receptů!

Proč jíst pohanku?

A jsme u toho, proč vlastně tu pohanku jíst a proč to s ní doma zkusit! Pohanka je přirozeně bezlepková potravina a řadí se mezi tzv. pseudoobiloviny, které se dají využívat jako běžné obiloviny. Hodí se tedy pro všechny, kteří musí, nebo chtějí, omezit lepek ve své stravě.

Pohanka je u nás také tradiční plodina a surovina v kuchyni a dříve se jedla běžně, než ji zřejmě vytlačila z našich jídelníčku rýže. Což je věčná škoda, protože pohanka obsahuje spoustu živin! Má vysoký obsah bílkovin, vlákniny a je velmi dobrým zdrojem zinku, mědi a selenu a některých vitaminů skupiny B. 

Pro co je ale pohanka nejvíce známá, je její obsah Rutinu, který má příznivý vliv na pružnost cév. Doporučuje se tedy často konzumovat lidem, kteří se potýkají s cévními potížemi jako jsou křečové žíly, popraskané žilky či sklony k silným krvácením. Co se ale ví méně je fakt, že množství rutinu je nejvyšší v nati, kterou ale jen tak v obchodě ale neseženete. 

Jakou pohanku použít?

S nákupem pohanky to není zas tak jednoduchá záležitost. Jelikož se dá koupit pohanka tmavá i světlá, a mezi nimi je jeden velký rozdíl.

  • Tmavá pohanka je loupaná termicky či tepelně chcete-li. Což znamená, že projde vysokou teplotou a tím napomůže zbavení slupky a zrno se tak zbarví do tmavě hnědé barvy. Takto upravená pohanka může taky chutnat kouřově a zvýrazňuje se tím i její typická chuť a lehká nahořklost.
  • Světle zelená či hnědá pohanka je loupaná mechanicky. Což je mnohem jemnější způsob zpracování, díky kterému si také pohanka zachová co nejvíce živin a jemnou chuť. Neprochází tepelnou úpravou a zůstává tzv. živá. Tedy je vhodná i k nakličování.

Ačkoliv do většiny receptů používám pohanku světle zelenou, na tento recept výrazně doporučuji pořídit TMAVOU POHANKU, která je loupaná tepelně. Díky tomu jdou zrna (semena) od sebe krásně oddělit a získáte jídlo, podobné českému rizotu nebo zahraničnímu pilafu. A věřte mi, stojí za to, si pořídit tmavou pohanku jenom kvůli tomuhle receptu!

Pokud chcete použít světle zelenou pohanku, postupujte následovně.

Jelikož je to živé zrno a já v receptu pohanku namáčím přes noc, tak ráno nenajdete krásně nabobtnalou pohanku. Ale spíše zrníčka obalená „slizem“. Začínají totiž klíčit. Tedy tyhle semínka pořádně propláchněte a odstraňte co nejvíce slizu. Pak je uvařte v osolené vodě 2-3 minuty a nechte cca 20 minut pod pokličkou dojít. Poté je znovu propláchněte a nakonec přidejte na prohřátí do pánve se zeleninou, stejně jako v případě použití tmavé pohanky.

S čím ladí pohanka?

Pohanku lze použít jak na slano, tak na sladko. Kromě toho, že je naprosto dokonalá v kombinaci s kapustou, mrkví a kuřecím masem, lze vymyslet i více variací, které budou pohance slušet. Chuťově ladí například s česnekem, uzeným masem či slaninou, bramborami a sýry, a to zejména těmi kozími či ovčími. 

Určitě se nemusíte bát téměř jakéhokoliv koření včetně kari směsí. V kombinaci s bílým masem jako je kuře, králík nebo ryba, špenátem, žampiony a kapkou smetany máte hned další lahodný oběd či večeři. Pohanku můžete vyzkoušet i na sladko třeba jako ovocný salát s nakrájeným jablkem, medem, sušeným ovocem a skořicí.

Jak připravit pohanku s kapustou, mrkví a kuřecím masem?

Začneme přípravou pohanky. Odměříme si hrnek pohanky do mísy a zalijeme hrnkem vodyPodle potřeby je také dobré pohanku přebrat, protože se sem tam mohou objevit nevyloupané kroupy. Ty poznáte tak, že jejich slupka je černá a tvrdá. Pohanku přikryjeme a necháme do druhého dne, nebo minimálně na 4 hodiny na chladném místě nabobtnat.

Den předem je ideální si také připravit maso. Kuřecí prsa nakrájíme na malé kostičky o hraně cca 1 cm a v misce smícháme se lžící olivového oleje a kořením (sušená bazalka, sušená cibule, mletá paprika, mletý koriandr, mletá kurkuma, špetka zázvoru, mletý pepř a sůl). Přikryjeme a necháme přes noc v ledničce marinovat.

Rozpálíme si velkou pánev s pár lžícemi oleje a opečeme marinované maso dozlatova. Poté maso vyjmeme do čisté misky. Do pánve přilijeme další lžíci oleje a přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a na proužky nakrájenou kapustu s mrkví. Vše mícháme dokud není zelenina měkká a opečená. Potom přidáme lžičku javorového sirupu a promícháme.

Do směsi přidáme opečené maso i se šťávou, kterou pustilo. Přisypeme nabobtnalou pohanku, sůl a pepř. Vše zamícháme a necháme pod pokličkou cca 3-5 minut prohřát. Ještě jednou promícháme a dochutíme dle potřeby.

 

Jak skladovat pohanku s kapustou, mrkví a kuřecím masem?

Vychladlou pohankovou směs dáme do vzduchotěsné nádoby, kde nám vydrží v ledničce zhruba 5 dnů. Výborně se i mrazí, takže je to velmi vhodné jídlo i do zásoby. Pohanku s kapustou, mrkví a kuřecím masem je ideální ohřívat na pánvi s kapkou oleje nebo vody, aby zůstala pěkně nadýchaná.

TIPY:
– pohanku můžete také uvařit podle návodu na obalu (nebo nechat 3 minuty vařit a poté 20 minut pod pokličkou dojít)
– chcete-li vegetariánskou verzi, použijte místo kuřecího masa na kostky nakrájené přírodní tofu
– pro extra křupavé tofu přidejte do marinády s kořením ještě 1-2 ČL kukuřičného škrobu
– do pohanky můžete zkusit přidat také nadrobno nakrájený česnek, pórek nebo pražená slunečnicová semínka

Recept

Recept na 4 porce

Pohanka s kapustou, mrkví a kuřecím masem

Ingredience:

  • 1 hrnek (200 g) pohankových krup, tmavých a přebraných
  • 1 hrnek (240 g) vody
  • 2 malá kuřecí prsa nebo jedno velké (200-250 g)
  • 1 střední cibule, na kostičky
  • 1 mrkev, na nudličky
  • 3 hrsti kapusty, na nudličky
  • 1 ČL  javorového sirupu
  • 0,5 ČL sušené bazalky
  • 0,5 ČL sušené granulované cibule
  • 0,5 ČL mleté sladké papriky
  • ¼ ČL mletého koriandru
  • ¼ ČL mleté kurkumy
  • špetka mletého zázvoru
  • sůl a pepř
  • olivový olej

Postup:

    1. Příprava pohanky: Odměříme si hrnek pohanky do mísy a zalijeme 1 hrnkem vody. Pohanku přikryjeme a necháme do druhého dne, nebo minimálně na 4 hodiny na chladném místě nabobtnat.
    2. Příprava masa: Kuřecí prsa nakrájíme na malé kostičky o hraně cca 1 cm a v misce smícháme se lžící olivového oleje a kořením (sušená bazalka, sušená cibule, mletá paprika, mletý koriandr, mletá kurkuma, špetka zázvoru, mletý pepř a sůl). Přikryjeme a necháme přes noc v ledničce marinovat.
    3. Rozpálíme si velkou pánev s pár lžícemi oleje a opečeme marinované maso dozlatova. Poté maso vyjmeme do čisté misky. 
    4. Do pánve přilijeme další lžíci oleje a přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a na proužky nakrájenou kapustu s mrkví. Vše mícháme dokud není zelenina měkká a opečená. Potom přidáme lžičku javorového sirupu a promícháme,
    5. Do směsi přidáme opečené maso i se šťávou, kterou pustilo. Přisypeme nabobtnalou pohanku, sůl a pepř. Vše zamícháme a necháme pod pokličkou cca 3-5 minut prohřát.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *