Gratinované brambory s hlívou ústřičnou

Krémové a voňavé brambory Dauphinoise chutnají jako z té nejlepší restaurace.
Tyhle gratinované brambory s hlívou ústřičnou jsou výborné jako hlavní chod nebo se z něj stane ta nejluxusnější příloha! Takto zapečené brambory nejsou ani trochu nudné! Mají jemnou chuť, a to zejména díky dlouhému pečení v troubě. Brambory tak mají čas se nasáknout bylinkovo smetanovou lahodností a provonět k dokonalosti.
Vážně! Kdo tyhle gratinované brambory ještě nezkusil tak nevěří, jak dobré jsou. I mě samotnou pokaždé překvapí, jak výborné jídlo se dá z těchto pár nenápadných ingrediencí vytvořit. Jemné brambory v krémové omáčce, voňavá hlíva ústřičná s bylinkami, završené křupavými bramborovými lupínky s parmezánem!
S čím gratinované brambory s hlívou ústřičnou podávat?
- Telecí karbanátky s pohankou
- Jednoduché pečené kuře se zeleninou
- Působivá a voňavá vepřová krkovice s kapary a sušenými rajčaty
- Jemně ochucené hovězí kuličky s tofu

Houby jsou buď milované nebo nenáviděné!
Zatímco já zastávám k houbám poměrně neutrální názor, můj manžel na mě hledí zmateně, kdykoliv v jídle objeví něco, co se jen vzdáleně houbě podobá a mě pak nezbývá nic jiného než ho uklidňovat slovy “Miláčku, to je přece slanina.” a modlit se, aby dojedl aspoň to sousto.
Ale můj táta, panečku, to je jiná pohádka. Tam vášeň pro houby a houbaření dosahuje přímo maniakálních rozměrů, kdy ho ke konci sezony při pohledu na naplněné sklenice nasušených hub z předešlých let prosíme, ať už je v tom lese nechá i pro ostatní. Marně. Prostě nejde odolat. A protože je houbařská sezona poměrně krátká, tak se můj taťka rozhodl, že si bude houby pěstovat i doma, a tady se dostáváme k úžasné hlívě ústřičné.
Hlívu ústřičnou si totiž lze poměrně jednoduše vypěstovat i v domácím prostředí a právě teď ji doma s úspěchem sklízíme. A jako první se hlásí požadavek na hlívové brambory.

Co je to hlíva ústřičná?
Hlíva ústřičná je houba, která je pro naše zdraví velmi prospěšná a to zejména obsahem vtaminů. Hlíva například příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje zanícení v těle a zvyšuje odolnost proti infekčním onemocněním.
Jedná se hlavně o velmi chutnou a v kuchyni velice všestrannou houbu! Hodí se nejen na zapékání ale třeba i do polévky nebo gulášů. Nejčastěji se využívají klobouky hlívy, ale dá se využít i třeň, která na vaření bývá moc tuhá. Nasušením a umletím třeně hlívy ústřičné vznikne prášek, který skvěle funguje jako houbové koření.
Hlívě ústřičné také často přijdou na chuť i lidé, kteří jinak houby nejedí, a to hlavně protože má jemnou chuť a pevnou strukturu, která zůstane na skus i po uvaření. A když se opeče na másle s kořením nebo třeba ogriluje s kmínem na způsob bedel, tak je neodolatelná!
Zajímají vás i jiné bramborové recepty? Vyzkoušejte třeba:

Co je to gratinování?
Gratinování je jednoduše proces, kdy se na zapékaném jídle vytvoří křupavá krusta. Křupavou krustu vytvoříme většinou zapečením pod grilem nebo pouhým opékáním bez přikrytí povrchu. Na gratinování se nejčastěji používá sýr a nebo strouhanka.
Jak na to nejlepší gratinované jídlo se strouhankou se dozvíte v tomto článku: Zapečený květák se sýrem a bylinkovou strouhankou.
U gratinování hrozí jen jeden strašák a to ten, že by se při přípravě mohlo jídlo vysušit. Proto nejčastěji gratinujeme jídla s obsahem smetany nebo bešamelu.
Jaký sýr se hodí na gratinování?
Na gratinování je ideální použít sýr, který má dostatek tuku a výraznou chuť. Obsah tuku by se měl pohybovat kolem 45% a výborně se hodí Parmezán, starší gouda, čedar, sýr Grana Padano, kvalitní Eidam nebo ementál. Jakékoliv nízkotučné sýry pod 30% tuku si schovejte do studené kuchyně. Po zapečení takového sýru s nedostatkem tuku a nedej bože ještě s přidaným škrobem byste docílili totiž úplně jiného efektu než dokonalého propojení chutí…

Jak udělat gratinované brambory s hlívou ústřičnou?
Nejdříve si připravíme hlívu. Z hlívy ořízneme klobouky a nakrájíme je na silnější proužky. V pánvi necháme rozpálit 2 PL másla (klidně může lehce zhnědnout do oříškova). Vložíme všechnu hlívu a osmažíme ji ze všech stran. Je důležité hlívu moc často nemíchat, aby se pánev zbytečně neochladila. To by se nám začala hlíva dusit a všechna chuť a šťáva by se z hlívy vyvařila do pánve.
Zatímco se hlíva smaží, tak si připravíme bramborovou směs. Brambory dobře očistíme a pokud je potřeba, tak i oloupeme. Pokud mají brambory jemnou čistou slupku, tak ji můžete ponechat. Takto připravené brambory nakrájíme na co nejtenčí plátky a dáme do velké mísy.
Nakrájíme si také cibuli na tenké plátky. Já většinou cibuli podélně rozdělím na čtvrtiny a až poté krájím na plátky. Nakrájíme si také česnek, na drobno a nebo na plátky, a přidáme ho spolu s cibulí do mísy. Zalijeme smetanou, přidáme sůl, pepř a polovinu nastrouhaného parmezánu. Všechno v míse pořádně zamícháme a to ideálně rukama. Tím se od sebe nejlépe oddělí plátky brambor a cibule.
Sestavení: Do pekáčku naskládáme do rovna polovinu bramborové směsi, na to rovnoměrně rozprostřeme smaženou hlívu, na to zbytek bramborové směsi a nakonec zalijeme všechnou smetanou z mísy. Pekáček důkladně přikryjeme alobalem a je-li třeba tak i dvěma vrstvami, aby byl pekáček dobře utěsněný a neutíkala pára ven.
Brambory pečeme v troubě rozpálené na 180°C 45 minut přiklopené alobalem a dalších 15 minut bez alobalu. Gratinované brambory by měly být na povrchu zlatavé, křupavé a uvnitř krémové. Nejlépe chutnají ještě horké a posypané nadrobno nakrájenou petrželkou.

Lze připravit gratinované brambory s hlívou ústřičnou i předem?
Gratinované brambory si můžete jednoduše připravit i v předstihu. Buď si ji můžete připravit do zapékací formy a uložit do lednice zabalené v alobalu. Nebo si je můžete předpéct půl hodiny v troubě a pak nechat vychladnout.
Zbytek gratinovaných brambor s hlívou ústřičnou se nejlépe ohřívá kupodivu na pánvi. Stačí je na pánvi přikrýt pokličkou a za pět minut je jídlo ohřáté a zachová se přitom i křupavý vršek. Ohřát je můžete i v troubě, ovšem to trvá mnohem déle kvůli času stráveným rozpalování trouby.
TIPY:
– místo hlívy ústřičné lze použít také žampiony a nejlepší jsou takové ty malé hnědé, které zůstanou na skus i po upečení
– při použití žampionů je stejně jako u hlívy důležité nakrájet je na větší kousky, osmažit v rozpáleném másle a osolit až po osmažení, jinak sůl vytáhne z žampionů vodu a ty se začnou dusit
– pokrm můžete vylepšit také opečením hub na pánvi na sucho: stačí na sucho rozpálit pánev a nakrájené žampiony či hlívu na ni položit a ideálně zatížit, po pár minutách je otočit, nechat znovu opéct a poté přidat máslo a pokračovat dle receptu
– díky suchému opečení budou mít houby výraznější chuť a vůni
Recept

Recept na 3-4 porce
Gratinované brambory s hlívou ústřičnou
Ingredience:
- 750 g brambor, ideálně varného typu B
- 500 g hlívy ústřičné
- 1 cibule
- 1-2 stroužky česneku
- 2 PL másla
- 1 ČL směsi provensálského koření
- 20 g parmezánu nebo sýru Grana Padano
- 200 ml smetany ke šlehání (31-33% tuku)
- 2 ČL soli
- pepř podle chuti
- petrželka na ozdobu
Postup:
- Hlívu očistíme a nakrájíme na silnější proužky. V pánvi rozehřejeme 2 PL másla a hlívu osmažíme ze všech stran.
- Osmaženou hlívu osolíme 0,5 ČL soli a přidáme lžičku směsi provensálského koření.
- Zatímco se hlíva smaží, si připravíme brambory. Očistíme je, a pokud je potřeba, tak i oloupeme. Brambory nakrájíme na tenké plátky a dáme do velké mísy.
- Do mísy s bramborami přidáme také na tenké plátky nakrájenou cibuli a česnek na drobno či na plátky.
- Dále do mísy přidáme 10 g najemno nastrouhaného parmezánu, 1,5 ČL soli,pepř dle chuti, smetanu a vše velmi dobře promícháme.
- Do pekáčku (velikost 20×25 cm) naskládáme do rovna polovinu bramborové směsi, na to rovnoměrně rozprostřeme smaženou hlívu, na to zbytek bramborové směsi a nakonec zalijeme všechnou smetanou z mísy.
- Uhladíme povrch do rovna a nastrouháme zbylý parmezán..
- Pekáček důkladně přikryjeme alobalem a je-li třeba tak i dvěma vrstvami, aby byl pekáček dobře utěsněný.
- Brambory pečeme v troubě rozpálené na 180°C 45 minut přiklopené alobalem a dalších 15 minut bez alobalu.
- Gratinované brambory by měly být na povrchu zlatavé, křupavé a uvnitř krémové. Nejlépe chutnají ještě horké a posypané nadrobno nakrájenou petrželkou.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy