Domácí ovesná smetana do kávy

Ta nejlepší rostlinná alternativa mléka do kávy! Je jen z pár ingrediencí a svou jemnou chutí doplní jakýkoliv nápoj!

Tak toto rostlinné mléko či smetana chcete-li, je skvost na kterém poslední dobou vážně ujíždím! Krásně krémový a jemný nápoj je skvělý na přípravu cappuccina, caffe latte nebo jen tak, třeba do černého čaje. A co je na něm nejlepší? Po zahřátí lze skvěle napěnit a pěna dokonce krásně udrží i poprašek skořice, či mého voňavého kořeněného cukru!

A tak si můžete i u vás doma vytvořit úžasné teplé nápoje jako z kavárny.

Obecně mám velmi ráda mléčné výrobky, ale do své kávy a nebo čaje nedám dopustit na rostlinné alternativy. Když si dávám “kafe či čaj s mlékem”, tak chci aby můj nápoj byl krémový a ideálně s jemnou pěnou. Chci aby chutnal skvěle, byl lehce nasládlý a aby byl lehce stravitelný a toho všeho dosáhnu díky této domácí alternativě. 

Mám pocit, že rostlinné alternativy mléka jsou pro mnohé z nás zafixované jako náhrada za mléko pro vegany a pro lidi s laktózovou intolerancí či alergií na mléko. Ehm… vždyť je to i v názvu „rostlinná alternativa mléka“.

Rostlinné nápoje ale zdaleka nejsou jen výkřik moderní doby! A ačkoliv zrovna první ovesné mléko spatřilo světlo světa až na konci 20. století, tak mandlové, sojové či kokosové mléko jsou v mnoha zemích tradičním nápojem. I když jeho použití se od našeho klasického mléka lehce liší. Proto nezůstaňte zaslepeni nálepkami a podívejte se na svět rostlinných mlék a nápojů jako na svět nových příležitostí a nových chutí! <3

Jak chutná ovesná smetana do kávy?

V této ovesné smetaně lze nejvíce cítit právě oves, nebo tedy ovesné vločky. Chuťově s ním skvěle ladí kokos a sladkost datlí. Mandle nebo kešu oříšky mají chuť trochu upozaděnou, ale zase zjemňují chuť kokosu. Díky tomu vám nebude připadat, jako byste pili kokosové mléko, které by navíc mohlo přehlušit chuť kávy či vámi vybraného čaje.

Znáte ovesné nápoje s názvem „Barista“?

Jedná se o klasické ovesné mléko, které je obohaceno o olej, většinou řepkový, aby se dosáhlo vyššího obsahu tuku a mléko pak šlo lehce vyšlehat a mělo podobné vlastnosti jako mléko.

Já neznám žádný trik, jak do ovesného mléka perfektně namixovat jakýkoliv olej, vím ale, jak jej v ovesném mléce nahradit a jak docílit stejného efektu, díky kterému získáte hebké mléko a krémový napěněný nápoj! My tentokrát přidáme dostatečné množství tuků z přírodních a minimálně zpracovaných zdrojů, tedy z ořechů!

Jaký je rozdíl mezi rostlinnou smetanou a rostlinným mlékem?

Rostlinná smetana bývá zpravidla hustší než mléko. V našem receptu se smetanové konzistence dosáhne použitím nižšího množství vody. Pokud byste chtěli udělat řidší konzistenci, není nic jednoduššího, než zvýšit množství vody při přípravě!

Já si ale nejraději vytvářím právě tuhle hustou smetanu. Nemusíte ji totiž používat jenom do kávy nebo horkých nápojů! Například na pečení nebo zjemnění polévek či zahuštění omáček je tahle smetana naprosto dokonalá! 

Proč si vyrábět domácí variantu rostlinné smetany?

Je otázka, jestli se vůbec vyplatí vyrábět si doma rostlinnou smetanu, když se dá již lehce sehnat v obchodech! Ačkoliv koupit krabičku rostlinného mléka či smetany v obchodě je jednoduché a sama si je nakupuju „do zásoby“, abych měla v nouzi po čem sáhnout, přeci jen je výhodné si připravovat i tuhle domácí variantu! Zde vám uvádím několik důvodů:

  1. Víte, co jíte – na přípravu rostlinné smetany potřebujete jen pár ingrediencí, které již stejně s největší pravděpodobností máte doma. Kupované varianty často obsahují přidané látky jako je guarová guma, škroby, cukr, olej, aromata a emulgátory. Zatímco u domácí varianty používáte pouze minimálně zpracované ingredience.
  2. Jednoduchá příprava – vážně příprava ovesné smetany je stejně jednoduchá jako příprava vašeho oblíbeného koktejlu nebo smoothie.
  3. Ušetříte! – můžete si sami zvolit kvalitu vstupních ingrediencí a tím vytvořit rostlinnou smetanu doslova za pár korun.
  4. Za pár minut hotové – když máte všechny ingredience připravené, můžete mít smetanu připravenou raz dva!
  5. Pobavíte se – sledovat, jak se z těchto pár ingrediencí stává mléko, je zvláštně uspokojující zážitek!
  6. Vytvoříte lahodný nápoj – každá ingredience má svou specifickou chuť, a dohromady tvoří harmonický celek, který je vhodný téměř do čehokoliv.
  7. Nezatěžuje trávení – v kombinaci s kávou nebo s pravými čaji je rostlinné mléko lehké na trávení,  a věřte mi, že se po něm nebudete cítit těžko ani když ho vypijete celý hrnek!
  8. Má univerzální použití – smetanu nemusíte striktně používat jen do kávy nebo do nápojů, skvěle poslouží i při pečení a vaření!

Co budeme potřebovat na přípravu ovesné smetany?

Příprava ovesné smetany do kávy je velice jednoduchá! Budeme potřebovat pouze 6 základních ingrediencí, které už nejspíš stejně máte ve špajzu nebo se vám krčí v kuchyni na poličce!

  • ovesné vločky – ovesné vločky budeme potřebovat ideálně ty velké (JUMBO), z nich je mléko nejkrémovější a nejchutnější
  • mandle – používám mandle se slupkou, díky které obsahují více nutričních látek a nebojte se, mléko i tak zůstane krásně bílé. Místo mandlí se slupkou lze použít také blanšírované mandle a nebo kešu oříšky.
  • kokosové plátky – můžete použít plátky nebo nahrubo strouhaný kokos neproslazovaný. Kokos dodá mléku potřebný tuk pro krásné našlehání, jemnou chuť a také krásnou bílou barvu.
  • datle – vyzkoušejte ty nejsladší datle Medjool a bez pecky, to radši zkontrolujte alespoň dvakrát, aby tam opravdu nebyl ani kousek! Datle dodají do mléka hlavně sladkou chuť.
  • špetka soli – sůl zvýrazňuje chuť a tak nesmí chybět ani v tomto nápoji!

Jak připravit ovesné mléko do kávy?

Den předem si namočíme celé mandle, díky tomu mandle změknou a půjdou dobře rozmixovat. Namočené by měly být minimálně 8 hodin. Pokud nemáte tolik času, můžete použít ořechy kešu, které stačí mít namočené pouze 30 minut.

Druhý den do mixéru/blenderu dáme ovesné vločky, scezené mandle či kešu, kokosové plátky, datle, sůl a spolu s vodou rozmixujeme najemno. Pokud máte malý mixér, budete tohle množství mixovat na dvakrát. 

Do velké mísy si připravíme síto a do něj vložíme plátno a nebo speciální pytlík na výrobu ořechového mléka. Směs přecedíme přes plátno a poté vymačkáme co nejvíce “mléka”.

Hotovou ovesnou smetanu nalijeme do čisté vzduchotěsné nádoby. V lednici vydrží při správném skladování přibližně 5 dnů.

TIPY:
– z ovesné smetany se časem oddělí voda od ostatních ingrediencí. Proto před každým použitím smetanu pořádně zamíchejte nebo protřepejte, aby se všechno spojilo zase dohromady

– pro přípravu cappuccina smetanu lehce zahřejte v rendlíčku či plecháčku a poté napěňte šlehačem či tyčovým mixérem. Směs by neměla projít varem, jinak se změní konzistence a vlastnosti smetany

– ovesnou smetanu si také můžete dochutit podle svých představ také mletou vanilkou nebo extraktem, mletou skořicí, perníkovým nebo chai kořením, kardamomem či obarvit kurkumou.

– skvělá je i varianta s kakaem –  v tom případě přidejte více datlí nebo ještě trochu javorového sirupu!

– javorovým sirupem můžete i kompletně nahradit datle, použít můžete i med, agávový sirup, kokosový sirup nebo běžný cukr

Recept

Recept na 500 ml

Domácí ovesná smetana do kávy

Ingredience:

  • 1 hrnek (100 g) ovesných vloček (velkých)
  • ½ (75 g) hrnku mandlí (i se slupkou), popř. kešu ořechů
  • ½ (30 g) hrnku kokosových plátků
  • 2 datle bez pecky
  • špetka soli
  • 3 hrnky studené převařené vody nebo filtrované vody

Postup:

    1. Den předem si namočíme celé mandle, nebo minimálně na 8 hodin, aby změkly. Pokud používáme kešu, lze je namočit pouze na 30 minut.
    2. Druhý den do mixéru/blenderu dáme ovesné vločky, scezené mandle či kešu, kokosové plátky, datle, sůl a spolu s vodou rozmixujeme najemno. Pokud máte malý mixér, budete tohle množství mixovat na dvakrát. 
    3. Do velké mísy si připravíme síto a do něj vložíme plátno a nebo speciální pytlík na výrobu ořechového mléka. Směs přecedíme přes plátno a poté vymačkáme co nejvíce “mléka”.
    4. Hotovou ovesnou smetanu nalijeme do čisté vzduchotěsné nádoby. V lednici vydrží při správném skladování přibližně 5 dnů.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *