Hovězí vývar s miso pastou, ječmenem a zimní zeleninou

Silný vývar se spoustou voňavého koření je jako stvořený pro podzimní plískanice!

Zdravá zeleninová polévka plná zimní zeleniny v silném vývaru z hovězích kostí vás povzbudí nejen teď na podzim. Tentokrát přidáme do vývaru voňavé koření jako je zázvor, badyán a skořice, které spolu s miso pastou vytvoří skvělý vývar, který vám připomene asijské polévky. 

Jestli chcete vyzkoušet něco nového, než je běžný hovězí vývar s nudličkami, vyzkoušejte tuhle výživnou, voňavou verzi! Tahle polévka je mimo jiné velmi jednoduchá na přípravu, zvlášť když už máte hotový vývar. Naprosto nejlínější způsob je nechat vývar přes noc táhnout v pomalém hrnci. To vám už pak jen stačí ráno naházet všechny ingredience do hrnce, uvařit a máte oběd jedna báseň.

Hovězí vývar se zeleninou a ječmenem je skvělý jen tak, ale víte s čím je úplně nejvíc dokonalý? S křupavými sendviči a ne ledajakými, ale doplněné o úžasně aromatickou zkaramelizovanou cibuli. Tyhle sendviče budete mít připravené dřív, než se vám stihne uvařit zelenina v polévce do měkka!

Co je to miso pasta?

Miso pasta je dochucovadlo, které je připraveno z fermentovaných sojových bobů nebo obilnin jako je rýže nebo ječmen. V obchodech dnes můžeme sehnat mnoho druhů miso pasty, které se liší barvou i výslednou chutí. Tyhle vlastnosti ovlivňuje nejen to, z čeho je miso pasta vyrobena, ale také délka kvašení. Ve výsledku je ale vždy slaná chuť, s výraznou chutí umami, tedy tzv. pátou chutí.

Miso pasta se tradičně používá do Japonské Miso polévky, ale dá se skvěle využít i v “běžné” kuchyni, kde vám dokáže nahradit sůl. Miso pastu využijete ve studené i v teplé kuchyni. Nejvíce zdraví prospěšných látek si ale miso pasta uchová, pokud se nebude vařit. Před použitím stačí miso pastu promíchat s trochou vody nebo vývaru a poté použít.

Jídlo vždy dosolujte až po použití miso pasty, abyste neměli jídlo přesolené. Vyzkoušejte miso pastou ochutit také různé zálivky na saláty, přidejte ji do marinády na maso a zeleninu nebo do různých omáček. Miso pasty se nebojte, po jejím použití určitě nezískáte jídlo které by mělo výrazně exotickou chuť nebo vůni! Uvažujte o něm spíše jako o univerzálním ochucovadle, které je podobné sojové omáčce.

Proč přidávat do polévky ječmen?

Ječmen jsem si oblíbila přidávat do polévek jako zavářku místo nudliček nebo kapání. Ne že bych na ně nejak zanevřela, ale když já si polévky nejčastěji dávám s nějakým toustíkem, topinkou nebo čerstvě upečeným kváskovým pečivem…

…pšenice mám tedy k jídlu už dost a tak jsem ráda, že se mi v jídle už neopakuje. Na ječmenu mám nejraději to, že zůstane i po uvaření hezky na skus! Navíc má univerzální chuť a je zdravý! Vážně, miluju ho už od mala, i  když tehdy jsem ho znala jenom v prdelačce. 

Ječmen je také velmi zdravá obilovina, obsahuje vitaminy skupiny B, křemík, který pomáhá zlepšovat pružnost chrupavek, vazů a šlach a navíc, stejně jako pohanka, prohřívá organizmus, takže do polévek IDEÁLNÍ PARŤÁK !

Proč je vhodné ječmen namáčet?

Ječmen je dobré před přípravou polévky namočit alespoň na dvě hodiny do vody a nejlépe s kapkou octa. Namáčením se zkrátí doba vaření a spolu s octem napomáhají snížení množství kyseliny fytové. Díky tomu naše tělo může přijmout více zdraví prospěšných látek nacházejících se v ječmeni.

Jak připravit hovězí vývar s miso pastou, ječmenem a zimní zeleninou?

Nejdříve si musíme připravit vývar. Do velkého hrnce dáme hovězí maso a kosti na vývar, přidáme všechno koření, zalijeme vodou a necháme táhnout cca 4-6 hodiny. Nejraději dělám vývar v pomalém hrnci na cca 16 hodin. Nebo využijte tlakový hrnec, cca na 1 hodinu. 

Na polévku si v hrnci opečeme kostičky cibule a mrkve spolu s nadrcenými stroužky česneku a opékáme přibližně 3-5 minut. 

Do hrnce přidáme scezený ječmen, nakrájenou zeleninu (kapusta, celer, brambory) a vaříme do měkka 15-20 minut. Pokud chcete použít ječmen bez namáčení, tedy v suchém stavu, povařte ho nejdříve 10 minut spolu s opečenou cibulí a mrkví a až potom přidejte zimní zeleninu.

Na konci vaření přidáme miso pastu!  Lžičku miso pasty nejdříve rozmícháme zvlášť s trochou vývaru, buď v mističce nebo v naběračce a až poté přidáme do polévky. 

Polévku dochutíme solí a pepřem podle chuti a výborná je taky s najemno nasekanými čerstvými bylinkami (petrželka, bazalka). Polévku podáváme pěkně horkou a nejlépe s křupavými sýrovými sendviči. 

Jak připravit sendviče sýrem a zkaramelizovanou cibulí?

Není snad nic lepšího než křupavý sendvič s lahodným táhnoucím se sýrem, zvlášť když je doplněný o zkaramelizovanou cibulku. Tenhle sendvič budete chtít dělat ke každému jídlu! 

Základem je zkaramelizovaná cibulka. Té si můžete udělat podle potřeby víc, skladovat ji v lednici a postupně jí dochucovat i jiná jídla, protože přidává spoustu skvělé chuti! Na zkaramelizovanou cibulku nakrájíme několik cibulí na plátky a opékáme na pánvi se lžící oleje. K cibulce přidáme špetku soli, špetku třtinového cukru a pokud chceme, tak přidáme nějaké koření. Já myslím, že k cibuli skvěle ladí tymián nebo mletý bobkový list!

Cibulku opékáme na mírném plameni přibližně 10-15 minut do zlatova, poté přidáme střik balzamikového octa, necháme odpařit a máme hotovo! 

Na sestavení sendvičů použijeme toustový chléb. Na plátek chleba přidáme lžíci zkaramelizované cibulky a poklademe plátky sýra. Ideální je použít tučnější sýr jako je eidam, gouda nebo ementál, který má cca 45% tuku v sušině. Díky tuku se vám bude sýr po upečení krásně táhnout! Sendviče opékáme v panini grilu, nebo z obou stran na pánvi s trochou másla. Podáváme ještě teplé spolu s polévkou.

TIPY:

Jakou zeleninu mohu do polévky přidat?

Tohle je opravdu skvělá polévka a je to také takový univerzální návod. Opravdu bych zde vyzdvihla samotný vývar, ten totiž je alfou a omegou téhle polévky.

Co se týče ale zeleniny, můžete být naprosto kreativní! Teď je konec podzimu a tak zůstávám věrná kapustě a kořenové zelenině! Skvělá ale bude i s na kostičky nakrájenými batáty, dýní či lilkem. Můžete také zkusit na kolečka nakrájený pórek či cuketu nebo přisypat ke konci vaření hrst kukuřice či hrášku.

Jediné, čemu bych se raději vyhla je použití červené řepy a papriky, ty by mohly voňavý vývar přeci jenom dost přehlušit!

Recept

Recept na 4-6 porcí

Hovězí vývar s miso pastou, ječmenem a zimní zeleninou

Ingredience:

na vývar:

  • 0,5 kg hovězího na polévku (kosti, maso)
  • cca 2 m kousek čerstvého zázvoru
  • ¼ čl mletého zázvoru
  • ¼ čl nahrubo mletého černého pepře
  • malý kousek skořice
  • malý kousek badyánu
  • sůl 
  • 1,7 l vody

na polévku:

  • 100 g ječmene, předem namočeného 
  • 1 cibule, na kostičky
  • 1 mrkev na kostičky
  • 2 stroužky česneku, rozdrcené
  • 0,5 kg zimní zeleniny na nudličky (kapusta, bulvový celer, brambory)
  • 1 čl miso pasty (hnědé)
  • 1 PL olivového oleje

Postup:

      1. Nejdříve si připravíme vývar. Do velkého hrnce dáme hovězí maso a kosti na vývar, přidáme všechno koření, zalijeme vodou a necháme táhnout cca 4-6 hodiny. Nejraději dělám vývar v pomalém hrnci na cca 16 hodin. Nebo využijte tlakový hrnec, cca na 1 hodinu. 
      2. Na polévku si v hrnci opečeme kostičky cibule a mrkve spolu s nadrcenými stroužky česneku a opékáme přibližně 3-5 minut. 
      3. Do hrnce přidáme scezený ječmen, nakrájenou zeleninu (kapusta, celer, brambory) a vaříme do měkka 15-20 minut. 
      4. Na konci vaření přidáme miso pastu. Lžičku miso pasty nejdříve rozmícháme zvlášť s trochou vývaru buď v mističce nebo v naběračce a až poté přidáme do polévky. 
      5. Polévku dochutíme solí a pepřem podle chuti a výborná je taky s najemno nasekanými čerstvými bylinkami (petrželka, bazalka). Podáváme se sendviči.

TIPY: Pokud chcete použít ječmen bez namáčení, tedy v suchém stavu, povařte ho nejdříve 10 minut spolu s opečenou cibulí a mrkví a až potom přidejte zimní zeleninu.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *