Makaróny s dýňovou omáčkou

Na skvělou omáčku potřebujete jen pár ingrediencí a do 15 minut máte jídlo na stole!

Tohle jídlo ve stylu slavného Mac and cheese budete chtít vařit zas a znovu. Je nesmírně jednoduché, rychle hotové a navíc lze udělat i v bezlaktózové verzi! Díky dýňovému pyré má omáčka tu nejkrémovější konzistenci!

Dnes je už běžné přidávat dýňové pyré do bábovky nebo muffinů, které úžasně zvláční a nebo do ranní snídaňové kaše. Mimochodem, už jste zkoušeli mojí zapečenou verzi?

Do popředí se také pomalu dostávají dýňové omáčky. A není se co divit! Pokud máte připravené dýňové pyré, tak jste jen pár kroků od zdravé a lahodné dýňové omáčky.

Možná si říkáte, že jsou to jen obyčejná kolínka s omáčkou, ale nenechte se zmást. Řeknu vám několik důvodů, proč si budete chtít tyhle makaróny s dýňovou omáčkou co nejdříve připravit!

  • JE PLNÁ ZELENINY – dýňová omáčka je skvělý způsob, jak propašovat do jídelníčku (a to nejen dětí) trochu více zeleniny – rozmixovaná dýně v omáčce nejde skoro vůbec poznat, protože se v ní tváří jako sýr a tak vám nebude připadat, že jíte vlastně zeleninu
  • NEODOLATELNĚ VONÍ – díky šalvěji, která se nejdříve opeče na másle, omáčka úžasně voní a pórek s česnekem jí dodávají na pikantnosti
  • BLESKOVĚ NA STOLE – tohle jídlo můžete mít do 15 minut na stole, a to i s úklidem nádobí!
  • JE NAPROSTO UNIVERZÁLNÍ – těstoviny s omáčkou vydají za samostatný oběd, ale můžete je podávat také jako přílohu k různě upraveným masům. My je milujeme doplněné o masové kuličky nebo opečené mleté maso!

Já jsem si tuhle dýňovou omáčku naprosto zamilovala a to zejména na konci podzimu, kdy už na zahradě moc bylinek nezbývá. Takže je čas na to, konečně využít šalvěj! Šalvěj totiž není jedna z mých nejvyužívanějších bylinek. Přes léto ji ráda sbírám a suším na čaje nebo z nich vyrábím různé směsi, ale že bych si jen tak vzala pár lístků, že s ní něco ukuchtim? To ne, to mě prostě nenapadne. Začnu si na ni vzpomínat zase až takhle na podzim… a přitom je tolik způsobů, jak ji v kuchyni využít!

Jak udělat bezlaktózovou verzi dýňové omáčky?

Musím říct, že mám ráda tuhle dýňovou omáčku opravdu hodně krémovou. Je něco velmi konejšivého v té krémové textuře omáčky společně s makaróny! Pokud ale máte s laktózou tak trochu problémy, tak se hned nemusíte téhle božské krémové textury vzdávat! Dnes je už k sehnání spoustu alternativ, které jsou stejně lahodné! 

Já obecně dávám přednost přírodním alternativám ke smetaně podle toho, v jakém receptu jí potřebuji. Ráda také sáhnu v obchodě po sojové smetaně nebo kokosovém mléce. V tomto případě na zahuštění a zjemnění omáčky se mi ale nejvíce osvědčila domácí kešu smetana

Pokud jste o téhle alternativě ještě neslyšeli, v podstatě se jedná o rozmixované kešu ořechy s vodou, které vytvoří úžasně krémový nápoj podobný smetaně. Tuhle kešu smetanu pak můžete používat do omáček nebo polévek ve stejném poměru jako smetanu ke šlehání s velmi podobnými výsledky! 

Jak udělat makaróny s dýňovou omáčkou?

Nejdříve si připravíme omáčku. Na másle zpěníme nadrobno nakrájenou šalvěj spolu s pórkem a nadrceným česnekem. Opékáme za stálého míchání jen pár minut, dokud se pórek lehce neopeče.

Nový rastrový obrázek_edited
Na pánvi zpěníme šalvěj s trochou másla
Nový rastrový obrázek2_edited_edited_edited
Přidáme nakrájený pórek a česnek

Mezitím v hrnci ohřejeme dýňové pyré a smetanu. Do horké směsi potom přidáme všechen opečený pórek se šalvějí a tyčovým mixérem promixujeme. Vznikne tak hustá omáčka. Barva omáčky se může lišit dle použité odrůdy dýně. Nejvíce oranžovou omáčku získáte použitím dýňového pyré z dýně Hokkaido! 

Když je omáčka hotová, tak si uvaříme makaróny nebo jiný tvar těstovin, který se nám líbí. Tahle omáčka skvěle ladí jak s krátkými těstovinami tak i s dlouhými! Po uvaření si necháme stranou hrnek vody z vaření těstovin.

Nový rastrový obrázek3_edited
V hrnci prohřejeme dýňové pyré se smetanou
Nový rastrový obrázek4_edited
Vzniklá omáčka je hustá
Uvařené makaróny smícháme s omáčkou. Přidáme část vody z vaření těstovin a mícháme dokud nedosáhneme požadované konzistence. Dle potřeby můžeme přidat další vodu z vaření těstovin. Hotové jídlo by mělo být krémové a vláčné.

Pro ještě větší zdokonalení textury jsem se navíc naučila jeden trik! Stačí si ponechat trochu bílé části pórku a nakrájet jej na velmi drobno spolu s petrželkou. Vzniklou směsí poté jídlo dozdobíme. Syrový pórek má totiž jemně štiplavou chuť, která se s krémovou omáčkou dokonale doplňuje!

Jak makaróny s dýňovou omáčkou uchovávat?

Hotové makaróny s dýňovou omáčkou můžeme uchovávat smíchané a nebo oddělené v kontejneru s těsnícím víčkem. V lednici nám vydrží přibližně 5 dnů. 

Těstoviny s omáčkou jsou skvělé i ohřáté, takže tohle jídlo doporučuji i v rámci meal prepu. Pro ohřátí stačí přidat k těstovinám trochu vody a prohřát pod pokličkou v na plotně. Omáčka tak zůstane krásně krémová.

TIPY:
– do omáčky můžete přidat i jiné koření, do Mac and cheese se často používá sladká paprika a mleté hořčičné semínko
– jídlo lze také dozdobit na sucho opraženými slunečnicovými semínky, které přidají to „něco křupavého“
– pokud zrovna nemáte po ruce pórek, můžete použít nakrájenou střední cibuli nebo jarní cibulku

Recept

Recept na 4-6 porcí

Makaróny s dýňovou omáčkou

Ingredience:

  • 1 hrnek (250-300 g) dýňového pyré
  • 1 hrnek (200 ml) smetany ke šlehání nebo bezlaktózové alternativy
  • 10 cm bílá část velkého pórku, nakrájená
  • cca 5 velkých lístků šalvěje, nadrobno nakrájených
  • 1 PL másla
  • sůl a pepř podle potřeby
  • 500 g těstovin (makaróny, kolínka, tagliatelle)
  • na ozdobu kousek pórku a petrželka

 

Postup:

    1. Nejdříve si připravíme omáčku. Na másle zpěníme nadrobno nakrájenou šalvěj spolu s pórkem a nadrceným česnekem. Opékáme za stálého míchání jen pár minut, dokud se pórek lehce neopeče. 
    2. Mezitím v hrnci ohřejeme dýňové pyré a smetanu. 
    3. Do horké směsi potom přidáme opečený pórek se šalvějí a tyčovým mixérem rozmixujeme. 
    4. Těstoviny uvaříme podle návodu na obalu a po uvaření si necháme stranou hrnek vody z vaření těstovin. 
    5. Uvařené těstoviny smícháme s omáčkou. Přidáme část vody z vaření těstovin a mícháme dokud nedosáhneme požadované konzistence. Dle potřeby můžeme přidat další vodu z vaření těstovin. 
    6. Těstoviny s omáčkou posypeme nadrobno nakrájeným pórkem a petrželkou.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *