Hovězí guláš s opečenými žampiony a miso pastou

Jednoduchá kombinace masa, brambor a žampionů vám vytvoří to nejbáječnější jídlo pro zimní období!
Tenhle gulášek je jedno z mých nejoblíbenějších jídel! Je plné lahodné šťávy robustní chuti, jemného masa a spolu s krajícem čerstvého křupavého chleba vám vznikne jídlo plné kontrastů, které budete chtít jíst pořád! Dnes vám ukážu jak si doma uvařit ten nejlepší guláš a můj oblíbený trik, jak na žampiony!
Je to jedno z těch jednoduchých jídel, které během chvíle připravíte a dáte do trouby, kde si hezky několik hodin probublávají. Vy se mezitím můžete jít procházet do přírody načerpat energii a po příchodu domů na vás čeká voňavé a lahodné jídlo, které už stihlo provonět celý dům.
Já tento guláš nejraději servíruju s kváskovým pšeničným chlebem, který se zvlášť skvěle hodí na namáčení té skvostné masové omáčky!

Co je na tomto guláši zajímavé a proč si myslím, že by se vám recept mohl hodit, je použití žampionů. Nejen u nás doma se totiž určitě najdou tací, které houby zrovna moc nemusí. Já na ně ale občas dostanu chuť!
Jakým způsobem si tedy dopřát houby, ale zároveň nenaštvat ostatní rodinné příšlušníky?
Oblíbila jsem si je připravovat ve formě doplňku! Opečené žampiony s miso pastou mají úžasně výraznou chuť a hodí se téměř k jakémukoliv jídlu. Mohu si tak připravit houby “do zásoby” a do jídla je přidat až na talíři.
Guláš je mastrštyk hlavně mojí maminky a mám toto jídlo navždy spojené s jejím vařením a podzimními večery. Guláš byl totiž nejčastější jídlo, které nám vařila a i když se jednalo spíš o guláš krůtí, tak pro mě je tohle jídlo esencí pravého domácího vaření!
Do mamčinýho guláše patřilo vždycky hodně cibule a také do něj vždy přidávala kapku sojové omáčky – prý pro barvu. Já do tohoto receptu dávám sojovku taky a v kombinaci s hovězím masem chutná naprosto fantasticky!
Vyzkoušejte i mé další osvědčené recepty z hovězího masa!

Je vaření guláše těžké?
Tento recept je naprosto jednoduchý. I když je možné, že někdo může mít z přípravy guláše obavy, tak v podstatě neznám o mnoho jednodušší jídlo! Vše stačí smíchat v hrnci a dát dusit. Pokud ale chcete udělat TEN NEJLEPŠÍ GULÁŠ POD SLUNCEM, musíte dodržovat několik pravidel:
- Opečení – maso ať už ho pečete v celku, na kostky nebo mleté, je vždycky dobré nejdříve nechat opéct na oleji, tzv. zatáhnut. Pokud máte masa více, je nutné to dělat na etapy, jinak by se vám začalo dusit. Opékání masa totiž provádíme hlavně proto aby všechna šťáva zůstala uvnitř a maso bylo krásně křehké! Navíc hnědé přípečky na mase dodají spoustu chutě!
- Sůl a koření až po opečení – můj malý trik na guláše je solit maso, a celkově kořenit, až po opečení. Sůl vytahuje z masa vodu a tak by se z masa zase vytáhla ven šťáva a my ji chceme přece uvnitř! Někdo přidává koření hned na začátku, mě se osvědčilo ho přidat taky až po opečení, jinak se koření v oleji akorát tak spálí a chuti moc nepřidá.
- Správná volba koření – ač miluji koření jakékoliv, do guláše se ho snažím přidávat co nejméně a nechávám vyniknout chuť masa! Trochu bylinek nebo worcesteru ale nikdy neuškodí,
- Opečení cibule do tmava – naopak na česneku a cibuli rozhodně nešetřit. Cibuli opékáme po opečení masa ve stejném hrnci – pomůžou se tak odlepit přípečky z hrnce a tmavá cibule chutná nejlépe. Při dušení se pak cibule rozpustí do omáčky a dodá skvělou umami chuť.
- Dušení při nízké teplotě – když už je maso opečené a zalité, je čas na to, mu dát čas! Při dušení na nízkou teplotu (140°C) se maso bude jen rozsýpat! Skvělé je pomalé dušení v troubě a nebo v pomalém hrnci.
Jak uvařit hovězí guláš s opečenými žampiony a miso pastou?
Začneme přípravou guláše, který je potřeba pomalu táhnout v troubě, aby bylo maso měkké.
Maso nakrájíme na větší kostky. Rozpálíme si velký hrnec s olejem či sádlem a postupně opečeme maso, jen aby se zatáhlo. Maso skládáme do hrnce jen v jedné vrstvě, aby se nezačalo dusit. Opečené maso poté vyjmeme děrovanou lžící a dáme do mísy. Do hrnce přidáme další lžíci oleje a opečeme nakrájenou cibuli dozlatova (trvá to cca 5-10 minut). Pak přidáme nadrcený česnek, maso i se šťávou, kterou pustilo, tymián, sůl, pepř a sojovou omáčku. Všechno pořádně promícháme a podlijeme vodou nebo vývarem. Hrnec přiklopíme pokličkou a pečeme v troubě rozpálené na 140°C cca 4 hodiny, dokud maso nezměkne. Na posledních 10 minut vrátíme hrnec na sporák a přidáme na kostičky nakrájené brambory. Vaříme do změknutí cca 5-10 minut. K bramborám lze přidat i jakoukoliv kořenovou zeleninu – skvělá je mrkev, pastiňák, tuřín nebo bulvový celer.




Na zahuštění guláše si rozmícháme v malém hrnečku kukuřičný škrob spolu s trochou vody a za stálého míchání přidáme do guláše. Já používám pouze 2 ČL škrobu, protože chci guláš zahustit jen trochu, aby byl stále spíše jako polévka. Pokud chcete hustší guláš, přidejte škrobu o něco víc. Guláš vaříme ještě cca 2 minuty do zhoustnutí. Nakonec ještě dle chuti dosolíme.
Těsně před servírováním si připravíme žampiony. Nejdříve smícháme ingredience na marinádu. V malé misce promícháme 2 nadrcené stroužky česneku s miso pastou. Až potom přidáme sojovou omáčku a promícháme.
Žampiony opečeme na sucho v nepřilnavé pánvi a zalijeme marinádou. Chvilku opékáme a podle potřeby můžeme podlít vodou. Nakonec do směsi vmícháme najemno nakrájenou petrželku a kousek másla na zjemnění.
Opečené žampiony podáváme s gulášem a ideálně krajícem čerstvého kváskového chleba.
Videorecept:
TIPY:
– místo hovězí kližky můžete použít také jehněčí kýtu nebo tmavé krůtí maso – důležité je, aby mělo maso tukové mramorování, díky kterému bude po dušení hezky šťavnaté
– pokud nemáte tymián, můžete vyzkoušet i jinou bylinku – oregano, saturejka, sušená bazalka nebo petrželka jsou všechno skvělá volba
– místo zahuštění kukuřičným škrobem můžete vyzkoušet i zahuštění moukou, tu je ale potřeba trochu déle vařit než škrob, aby se zbavila tzv. moučné chuti
– maso lze také opéct v celku a po změknutí rozdělit dvěma vidličkami na vlákna (před přidáním brambor)
Recept

Recept na 4-6 porcí
Hovězí guláš s opečenými žampiony a miso pastou
Ingredience:
na guláš:
- 1 kg hovězího masa (kližka nebo jiné maso s mramorováním)
- 1 ČL soli
- 1 ČL sušeného tymiánu
- 1/2 ČL mletého bílého pepře
- cca 500 ml vody nebo vývaru
- 2 ČL kukuřičného škrobu na zahuštění
- 1 velká cibule, nakrájená na kostky
- 2 stroužky česneku, nadrcené
- 1 PL tmavé sojové omáčky
- olej nebo sádlo na opékání
- 2 velké brambory, nakrájené na kostky
na opečené žampiony:
- 250 g hnědých žampionů, nakrájené na větší kusy
- 2 stroužky česneku, nadrcené
- 1 ČL miso pasty
- 1 PL másla
- 2 ČL sojové omáčky
- nadrobno nakrájená petrželka
Postup:
- Maso nakrájíme na větší kostky. Rozpálíme velký hrnec s olejem či sádlem a postupně opečeme maso, jen aby se zatáhlo. Opečené maso vyjmeme děrovanou lžící do mísy.
- Do hrnce přidáme další lžíci oleje a opečeme nakrájenou cibuli dozlatova (trvá to cca 10 minut).
- Poté přidáme nadrcený česnek, maso i se šťávou, kterou pustilo, tymián, sůl, pepř a sojovou omáčku. Všechno pořádně promícháme a podlijeme vodou.
- Hrnec přiklopíme pokličkou a pečeme v troubě rozpálené na 140°C cca 4 hodiny, dokud maso nezměkne.
- Na posledních 10 minut vrátíme hrnec na sporák a přidáme na kostičky nakrájené brambory. Vaříme do změknutí cca 5-10 minut.
- Na zahuštění guláše si rozmícháme v malém hrnečku kukuřičný škrob spolu s trochou vody a za stálého míchání přidáme do guláše. Vaříme ještě cca 2 minuty než guláš zhoustne a poté ještě dosolíme, pokud je potřeba.
- Těsně před servírováním si připravíme žampiony. Nejdříve si v misce smícháme ingredience na marinádu – 2 nadrcené stroužky česneku promícháme s miso pastou, potom přilijeme sojovou omáčku a promícháme.
- Žampiony opečeme na sucho v nepřilnavé pánvi a zalijeme marinádou. Chvilku opékáme a podle potřeby můžeme podlít vodou. Nakonec do směsi vmícháme najemno nakrájenou petrželku a kousek másla na zjemnění.
- Opečené žampiony podáváme s gulášem a krajícem kváskového chleba.
Může se vám také líbit:
- All Post
- Back
- Snídaně
- Polévky
- Chléb a pečivo
- Dezerty
- Hlavní jídla
- Ostatní
- Přílohy