Jak si založit pšeničný kvas

Založte si kvásek bez zbytečného vyhazování, vážení a naprosto bez stresu.

Založení kvásku nemusí být vůbec nic náročného! Jestli jste se zatím nesetkali s metodou, která by vás přesvědčila, že založení kvásku je hračka, tak čtěte dál! V tomto článku vám ukážu tu nejjednodušší metodu na přípravu kvásku! Potřebujete jen kvalitní mouku, vodu a za pár dnů budete mít plnou sklenici aktivního bublajícího kvásku připraveného k vašemu kváskovému pečení! Tato metoda je více než univerzální, ale dnes si jej založíme z mouky pšeničné.

Kvásek se dá použít na mnoho způsobu a možná na víc, než byste čekali!

Kvásek totiž nemusíte používat jen na pečení chleba! Je to naprosto univerzální a pro mě již v mé domácí kuchyni NEPOSTRADATELNÝ pomocník! Používám ho téměř na jakékoliv pečení a do všech možných těst. Kvásek lze báječně využít všude, kde používáte mouku – pomůže vám docílit těch nejlepších koláčů, buchet, kynutého pečiva s droždím, ale třeba i domácích těstovin nebo vám rychle pomůže zahustit polévku! Založte si kvásek a pojďte spolu se mnou objevovat, co všechno lze s kváskem vytvořit!

Co je to kvásek?

Kvásek je v podstatě fermentovaná mouka, která se vyrábí smícháním mouky a vody. V této směsi se po čase začnou zachycovat bakterie a kvasinky ze vzduchu a tím se z kvásku stává takový malý živý organismus. Tyhle bakterie a kvasinky se moukou živí a produkují CO2, který v kvásku vytváří jeho pověstné bublinky. Nenechte se ale zmást, kvásek toho umí mnohem víc než jenom hezky bublat! Čtěte dál!

Proč si zakládat kvásek?

Dříve než se objevilo droždí a kynuté pečení začalo být jednodušší, rychlejší a spolehlivější, tak se spoléhalo pouze na přirozenou fermentaci. A jednou z nich je právě kvásek z mouky. Kromě toho, že kvásek těsto nakypří – tedy probublá, tak hlavně, a to je důležité, pomáhá odstranit ze zrna kyselinu fytovou.

Kyselina fytová je antinutrient, který blokuje vstřebávání některých zdraví prospěšných látek v zrnu. Rozumějme, že zrnem se v přírodě rostlina rozmnožuje a tak potřebuje mít co nejvíce živin, aby nová rostlinka mohla vzklíčit. Kyselina fytová není jen v zrnu pšenice, žita a ostatních obilovin. Najdeme ji také v luštěninách, ořeších a některém ovoci. 

Fermentovaná mouka má tedy nižší obsah (ne-li žádný) kyseliny fytové a díky tomu je naše tělo schopno přijmout co nejvíce živin, co nám zrno nabízí. To ale ještě není všechno!

Fermentovaná mouka má nižší glykemický index, tedy nestoupá po něm glukóza tak rychle a máme tedy delší pocit zasycení. 

V neposlední řadě kváskové pečivo má naprosto úžasnou chuť a je poměrně odolné proti plísním. Takže lze skladovat mnohem déle než výrobky z droždí. Správně upečený kváskový chléb vám v ideálním prostředí vydrží klidně týden, pouze časem vysychá. 

V posledních letech ale vzniká nový důvod proč lidé chtějí péct s kváskem.

V dnešním rychlém světě spousu lidí hledá způsob, jak zpomalit a jak relaxovat a tak se dají na kváskování. Je to logické, kvásek totiž nezrychlíte! A tak se musíte naladit na jeho pomalé tempo.  Navíc práce s těstem může být pro kdekoho neuvěřitelný relax! Proto pokud se také snažíte zvolnit a vnést trochu nostalgického ducha do vašeho domova, tak kváskování by pro vás mohlo být také to pravé ořechové!

První den nám na založení kvásku stačí jen 1 lžíce mouky a 1 lžíce vody

Co potřebujeme na založení kvásku? 

Tato metoda je naprosto jednoduchá a nenáročná. Potřebujeme jen moukuvodu a to klidně kohoutkovou, velkou čistou sklenici o objemu min. 1,1 l a lžíci

Jakou mouku použít na založení pšeničného kvásku? 

Na založení kvásku můžete použít v podstatě jakoukoliv pšeničnou mouku. Pojďme si ale ukázat, jaké druhy jsou nejvhodnější. 

  1. čerstvě namletá mouka – namletá pšenice ozimá a nebo špalda jsou obě skvělé varianty! Čerstvě namleté zrno má největší pravděpodobnost pro vznik kvasu, protože lépe zachycuje bakterie a kvasinky z okolí.
  2. celozrnná mouka z obchodu – naprosto skvěle se daří založit kvas i z celozrnné mouky z obchodu, a to jak z mouky špaldové nebo pšeničné. I tak ale doporučuji nakoupit tu nejčerstvější mouku, jakou najdete.
  3. bílá mouka – teoreticky vám kvásek vzejde i z bílé mouky, jen je to asi nejméně vhodná mouka pro zakládání kvasu. Lepší variantou je založit si kvas na celozrnné mouce a poté dokrmovat pšeničnou bílou. Celozrnná mouka totiž opět obsahuje více živin pro bakterie a kvasinky neboť obsahuje i určité množství obalu a klíčku. 

Jak dlouho trvá založení pšeničného kvásku?

Založení kvásku je časově náročnější záležitost a i to možná často odradí, ale ono to uteče velice rychle! Navíc jej stačí založit pouze jednou! Stabilní aktivní pšeničný kvásek je hotový přibližně za 5 dnů.

4. den3_edited
4.den2_edited

Během procesu kvašení se vám může na hladině objevit i trochu vody – to už začíná být kvas hladový

Jak si založit pšeničný kvásek?

S mojí metodou založení kvásku získáte za 5 dnů necelý litr kvásku a to naprosto bez vyhazování a bez měření! Litr kvásku se ale i tak může zdát pro někoho možná příliš a pokud jste začátečníci, možná nebudete vědět co s ním! Proto na konci článku najdete ještě moje tipy na spotřebování vzniklého kvásku a samozřejmě i návod, jak jej dále krmit a udržovat ve formě! 

Ještě takovou malou, ale důležitou poznámku… Pět dnů je poměrně dlouhá doba a tak nespoléhejte jen na svou paměť! Doporučuju mít u kvásku kousek papírku a psát si do něj poznámky a to hlavně datum přikrmování a množství přikrmování. Zdá se to banální, ale je to velmi nápomocné! Zvlášť pokud máte trochu hektičtější život! Proto jsem vám rovnou do návodu k vytisknutí doplnila takovou malou rozkošnou tabulku na přípravu kvasu! :))

Kvásek je potřeba přikrmovat totiž každý den a ideálně i ve stejnou denní dobu (ráno, odpoledne nebo večer). 

1. den – Připravíme si velkou čistou sklenici nebo nádobu s víkem o minimálním objemu 1,1 l. Dále čistou lžíci a připravíme si také dostatek mouky na dokrmování. Do připravené sklenice dáme 1 PL mouky a 1 PL vody.

Pokud máte čerstvě namletou mouku, je lepší dávat lžíce vrchovaté, zatímo jeslti máte mouku z obchodu, je lepší dávat lžíce zarovnané. V této fázi zjistíte, jak moc vaše mouka saje a podle potřeby přidáte trochu vody nebo naopak mouky, abyste docílili konzistence husté kaše.

2. den2_edited
2. den_edited

Přibližně za 2-3 dny už se vám v kvásku vytvoří drobné bublinky

2. den – kvásek v této fázi voní jako těsto na palačinky a nekvasí  – přidáme 2 PL mouky a 2 PL vody. Teď už víte, jak moc vaše mouka saje vody, takže pro vás bude jednodušší odhadnout množství vody, abyste docílili opět oné kašovité konzistence.

3. den – kvásek už má malinké bublinky ale stále voní jako těsto na palačinky – jemně sladce a trochu ořechově. Přidáme 4 PL mouky a 4 PL vody a znovu zamícháme do kašovité konzistence.

4. den – kvásek v této fázi už má znatelné bubliny a voní jako kefír nebo jako zakysaná smetana, tak jako mléčně kysele. Tentokrát přidáme 8 PL mouky a 8 PL vody a zamícháme.

5. den – na hladině se může začít oddělovat voda, to je znak že je kvas už aktivní a v tomto případě už i hladový. Voní kysele po octu a má hodně bublinek i na hladině. Kvas přikrmíme 16 PL mouky a 16 PL vody. Nejdřív vám toho bude připadat hodně, ale v kvásku je hodně bublin a po zamíchání opět spadne. Ve výsledku mi vzniklo přibližně půlka sklenice kvasu po přidání mouky.

Na sklenici si můžete dát ještě gumičku, abyste pak mohli zkontrolovat, jestli se vám kvásek opravdu zvětšuje a bublá. Nejvíce aktivní je kvas, když má přibližně dvojnásobný objem.

Po šesti dnech máte plnou sklenici aktivního bublajícího kvasu

Co dělat se vzniklým kváskem? 

Tak teď máte hotový necelý litr aktivního kvásku a říkáte si, jak ho zpracovat. Tady máte pár tipů, jak jej použít. 

Nejlepší recepty na rychlé zpracování většího množství kvásku:

Pojďte vyzkoušet rovnou i nějaký ten chléb! Aktivní kvas lze použít také místo rozkvasu:

Více receptů najdete ZDE v rubrice Kváskování   🙂

Jak dokrmovat kvásek? 

Tak na tuhle otázku už mám zpracovaný celý článek a jsem si jistá, že tam najdete vše, co potřebujete vědět! Podívejte se ZDE, kde vám ukážu podrobný návod na moji jednoduše bezstarostnou metodu vedení kvásku bez vyhazování a bez měření!

Videonávod:

Návod

cca 1 litr

Jak si založit pšeničný kvas

Potřebujeme:

  • celozrnnou pšeničnou mouku (může být špaldová)
  • vodu
  • lžíci
  • sklenici či dózu s víkem o objemu min. 1,1 l

Postup:

  • 1. den – Do čisté dozy dáme 1 PL mouky (zarovnanou) a 1 PL vody (může být i z kohoutku) a zamícháme do husté kaše. Podle potřeby lze přidat navíc trochu mouky nebo vody, aby směs šla dobře zamíchat. Přikryjeme víčkem, ale neutěsníme, aby ke směsi mohl proudit vzduch.

    Kvas budeme nadále přikrmovat vždy ve stejnou denní dobu – tedy buď ráno, odpoledne nebo večer.

  • 2. den – Do sklenice přidáme 2 PL mouky a 2 PL vody, zamícháme a opět necháme přiklopené víčkem jen tak, aby ke směsi mohl proudit vzduch.

    Stejným způsobem budeme uchovávat náš budoucí kvas i nadále, jen budeme přikrmovat větším množstvím mouky.  

  • 3. den – Přidáme 4 PL mouky a 4 PL vody.
  • 4. den – Přidáme 8 PL mouky a 8 PL vody.
  • 5. den – V této fázi už by měl být kvas poměrně aktivní a lze použít i na kynutí chleba. Pro větší stabilitu kvasu doporučuji ještě jednou dokrmit Takže přidáme 16 PL mouky a 16 PL vody a necháme dalších 24 hodin prokvasit. 

17 názorů na “Jak si založit pšeničný kvas”

  1. Dobry den, mohu se prosim zeptat? Poprve zakladame psenicny kvas, a po patem dni se nezmenila hladina kvasu. Je stejna jako vcera. To je asi spatne. Predem dekuji, nashledanou JaM Buresove

    1. Dobrý den, hladina se pátý den ještě měnit nemusí, důležitým znakem je vůně a přítomnost malých bublinek. Pokud máte pocit, že je něco špatně, můžete zkusit založit kvas znovu a doporučuji vyzkoušet jinou vodu. Někdy může být v kohoutkové vodě příliš chloru, který kvasinkám nesvědčí. 🙂

  2. Dobry den, mohu se prosim zeptat?Zapomela jsem vecer dokrmit kvas. Tak jsem rano dokrmila. Pak jsem se rozhodla opet zacit unovu. Jen by me zajimalo, jak nejdele muzu mezi krmenim kvasu vynechat? Predem dekuji za odpoved. Pekny den nashledanou J. Buresova

    1. Dobrý den, pokud zapomenete kvas nakrmit, je dobré to udělat ihned co si vzpomenete. Jestli máte již aktivní kvas na dokrmování a chcete jej udržovat aktivní někde na lince v kuchyni, je dobré ho krmit každý den. Pokud jej dáváte do ledničky na zpomalení kvašení tak jej stačí krmit 1x za 3-5 dní, podle potřeby a toho, jak často pečete. Nevím, jak dlouho přesně je maximum času mezi krmeními. Běžně nechávají kvas klidně 2 týdny bez krmení v lednici. Obecně, pokud tam není plíseň, tak se dá vždycky znovu rozjet.

  3. Dobry den, pri zakladani kvasku se neco nevedlo uplne nejlepe. Paty den se hladina nemenila, kvasek nerostl. Sesty den jsem zapomela dokrmit vecer. Dokrmila jsem rano, ale to taky hladinu nemenilo. Nevadi, ted odlozim kvaskovani, a mozna nekdy vyzkousim. Dekuji za podporu. Rodina a prace me davaji zabrat, tak zapomenu, nebo zmeny a td ;o))))))))) Dekuji;o))))) Nashledanou J.Buresova

    1. Dobrý den, škoda, že se vám kvásek nevyvedl. Jestli budete příště zakládat, moc doporučuji si k němu udělat na papírek tabulku, kde budete mít přehled krmení. V takových hektických dnech se to velmi hodí. 🙂

  4. Tereza Uxová

    Dobrý den, mockrát děkuji za krásná inspirativní videa. Úplně jste mě kváskováním nadchla. Už jsem před pár lety kvásek zakládala, ale nikdo mi neukázal cestu, jak ho všestranně využít. Vaše videa jsou tak poklidná a milá. Děkuji za ně i Vaše tipy!!!

  5. Gabriela Zapletalova

    Ahoj, v neděli jsem dle návodu zalozila pšeničný kvásek. Dnes je to 4 den a zatím se mi nedělají žádné bublinky. Chci se zeptat jak pokračovat a kolik dále krmit aby se proces rozjel. Děkuji za info. Gábina

    1. Já bych zkoušela krmit dál. Ovšem pokud se vám do 4 dnů neobjevily bublinky, zamyslela bych se nad kvalitou a typem mouky, kterou používáte. Na kvas je nejvhodnější Bio celozrnná mouka. Pokud by se bublinky nerozjely, tak bych určitě vyzkoušela jinou mouku, popř. můžete založit žitný kvas (ten kvasí rychleji) a poté si ho překrmit na pšeničnou mouku. Zvažte také, jestli máte budoucí kvásek na místě se stálou teplotou, nebo jestli není v průvanu. Přeji ať se kvásek zadaří.

  6. Bara Purvis

    Dobry den, kvasek jsem zalozila v sobotu vecer a postupovala podle pokynu. V pondeli odpoledne jsem si vsimla, ze se v pulce rozdelil a je tam voda. Zamichala jsem a vecer Nakrmila 8+6 vody. S tim, ze je ji tam asi moc. Rano se ale zase v pulce udelala voda. Hezky voni a ma velke bubliny. Stalo se Vam to nekdy?
    Pouzila jsem Pernerku Bio Spaldovou celozrnnou hladkou.
    Dekuji

    1. Dobrý den, u pšeničného kvasu je výskyt oddělené vody zcela běžný. Většinou se dělá, pokud máte v bytě tepleji. Oddělenou vodu buď zamíchejte zpět nebo ji vylijte. 🙂

  7. Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat, jestli je možné si kvásek založit z poloviční dávky, pro mě jako začátečníka? 😊 Tudíž první den 0.5 PL mouky + 0.5 PL vody, druhý den 1 PL mouky a vody a tak dále další dny? Bude to fungovat?
    Předem moc děkuji za odpověď a děkuji za skvělé příspěvky. 😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *