Velikonoční nádivka s kopřivami

Nádherná mozaika a spoustu zdraví na talíři.

V této nádivce najdete všechno, co od dobré nádivky očekáváte! Je vláčná, nadýchaná, voní na míle daleko a je skvělá samotná, s vařeným bramborem nebo jako součást dokonale propracovaného nedělního menu s pečínkou! Tahle nádivka prostě nikdy nezklame! Kdekdo by se mohl bát, že je její příprava složitá. Není! Stačí znát pár malých triků, které z obyčejné nádivky udělají neodolatelnou dobrotu. A pak už je jedno, zda si do ní dáte jarní kopřivy, kopu masa nebo jen lahodně křupající mandličky.

Velikonoční nádivkou jsem byla už od mala tak trochu posedlá a každý rok jsem se na ni na Velikonoce těšila. Byla pro mě dokonce větším tahounem, než sladký mazanec! Moje snová nádivka ale musela být ta s kopřivama a co nejvíce vonící po másle! Máslo totiž v téhle nádivce opravdu nelze ničím nahradit!

Co potřebujeme na Velikonoční nádivku s kopřivami?

Dobrá nádivka samozřejmě začíná s dobrým chlebem! Jaký chleba na nádivku použít, ptáte se a po čem sáhnout? Ideálně po tom domácím kváskovým! Volte pečivo nebo chleba, které je ideálně čistě z pšeničné mouky. Pšeničná mouka totiž nejlépe saje tekutinu a zachová si při tom svůj tvar. Pro tu nejnadýchanější variantu také použijte raději pečivo z bílé mouky nebo jen z části celozrnné. Samozřejmě, bez semínek, chlebového koření a podobných příkras.. prostě “obyčejnej bílej“ chleba, veka nebo rohlíky jsou na nádivku ideální.

Co všechno lze přidat do nádivky? 

Nádivky jsou kouzelné v tom, že si do nich může každý přidat to, co má rád. Já v tomto období Velikonoc nedám dopustit na spařené mladé kopřivy a uzené tofu. Ano, uzené tofu! Mám ho prostě raději než uzené maso a i když nemá tu krásnou růžovou barvu, tak i tak hraje v nádivce krásný kontrast! Nezapomeňte jej ale před přidáním do těsta hezky opéct dozlatova!

Nádivku samozřejmě nemusíme dělat jen na Velikonoce. S mojí nádivkovou posedlostí si ji ráda připravím kdykoliv během roku a to hlavně špenátovou. Špenátu ale dávám pořádné množství a doplním plátky křupavých mandliček!

Nádivka se hodí skvěle i ke snídani.  Vždyť je to skoro takový zapečený sendvič! Vyzkoušejte přidat na kostičky opečenou šunku, vyškvařenou slaninu, restované růžičky brokolice, pórek, cibuli nebo sušená rajčátka! Přidejte také pár strouhnutí kvalitního sýra a úspěch máte zaručen.

Jak upéct velikonoční nádivku s kopřivami?

Ať už jsme si upekli vlastní pečivo z kvasu, droždí nebo máme rohlík z obchodu, tak je určitě nezapomeňte před použitím trochu vysušit! Budou pak lépe absorbovat žloutkovou směs a nádivka bude chutnější. Nejdříve si nakrájíme pečivo na kostky o hraně cca 1,5 cm. Kostky pečiva rozložíme na plech a necháme chvíli vysušit. Můžeme využít také troubu, kterou rozpálíme na nízký stupeň a pečivo trochu opečeme.

Mezitím si spaříme kopřivy nebo jiné zelené listí. Mezi moje favority patří kopřivy, špenát, bršlice a libeček. Zelené listí je jemné a tak jej stačí přelít horkou vodou. Můžete je ale také zblanšírovat. Tedy na chvíli dát do vroucí vody a poté do vody ledové. Lépe si pak zachovají svojí krásnou zelenou barvu.

postup1
Žloutky smícháme s mlékem a kořením
postup2
Do žloutkové směsi přidáme oschlé pečivo

Nakonec si ještě připravíme tofu. Nakrájíme na kostičky a opečeme na pánvi s trochou oleje, aby bylo zlatavé. Opéct můžete i uzené maso, pokud jej používáte ale není to nutné.

Z vajec oddělíme žloutky a bílky. Žloutky dáme do velké mísy spolu s mlékem, solí, pepřem, petrželkou a muškátovým oříškem a metličkou rozmícháme do jednolité směsi. Ke žloutkové směsi přidáme nakrájené (alespoň trochu vysušené) pečivo a stěrkou zamícháme. Snažíme se míchat opatrně, aby se kostičky příliš nerozbily a ideálně počkáme až pečivo nasákne všechnu žloutkovou směs. 

postup4
Do nádivky dáme spařené kopřivy a tofu
postup3
Nakonec přidáme sníh z bílků
Poté přidáme nakrájené spařené listy kopřiv a opečené kostičky uzeného tofu. Z bílků ušleháme pevný sníh a postupně po částech ho zamícháme stěrkou do žloutkové směsi s pečivem. Směs přendáme do vymazané a pečícím papírem vystlané formy (moje má rozměry cca 8x18x8 cm). Stěrkou uhladíme povrch a poklademe plátky másla. Pečeme v rozpálené troubě na  180 °C přibližně 45 minut, dokud není nádivka krásně zlatavá.

TIPY:
formu můžete před pečením ještě vymazat máslem a vysypat strouhankou
– nádivku si můžete připravit i den předem, stačí ji před pečením zakrýt alobalem a dát do lednice
– máslo můžete také zapracovat přímo do nádivky a to tak, že změklé máslo vyšleháte se žloutky. Samozřejmě v tom případě musí mít všechny ingredience pokojovou teplotu, aby se máslo nesrazilo.

Recept

Recept na 6-8 porcí

Velikonoční nádivka s kopřivami

Ingredience:

  • 350 g světlého pečiva (toustový chléb, veka, rohlíky,..)
  • 6 vajec, žloutky a bílky zvlášť
  • 2 hrsti mladých kopřiv (špenátu, bršlice, libečku,..)
  • 1 uzené tofu (200 g) nebo uzeného masa
  • 250 ml mléka
  • 1 ČL soli
  • 1 ČL sušené petrželky
  • špetka muškátového oříšku a pepře
  • pár plátků másla

Postup:

    1. Nejdříve si nakrájíme pečivo na kostky o hraně cca 1,5 cm. Kostky pečiva rozložíme na plech a necháme chvíli vysušit. Můžeme využít také troubu, kterou rozpálíme na nízký stupeň a pečivo trochu opečeme. 
    2. Mezitím si spaříme kopřivy nebo jiné zelené listí. Stačí je přelít horkou vodou nebo blanšírovat. 
    3. Tofu nakrájíme na kostičky a opečeme na pánvi s trochou oleje, aby bylo zlatavé.  Opéct můžete i uzené maso, pokud jej používáte.
    4. Žloutky dáme do velké mísy spolu s mlékem, solí, pepřem, petrželkou a muškátovým oříškem a metličkou rozmícháme do jednolité směsi. 
    5. Ke žloutkové směsi přidáme nakrájené (alespoň trochu vysušené) pečivo a stěrkou zamícháme. Snažíme se míchat opatrně, aby se kostičky příliš nerozbily a ideálně počkáme až pečivo nasákne všechnu žloutkovou směs. 
    6. Poté přidáme nakrájené spařené listy kopřiv a opečené kostičky uzeného tofu.
    7. Z bílků ušleháme pevný sníh a postupně po částech ho zamícháme stěrkou do žloutkové směsi s pečivem.
    8. Směs přendáme do vymazané a pečícím papírem vystlané formy (moje má rozměry cca 8x18x8 cm). Stěrkou uhladíme povrch a poklademe plátky másla. 
    9. Pečeme v rozpálené troubě na 180 °C přibližně 45 minut, dokud není nádivka krásně zlatavá.

Může se vám také líbit:

  • All Post
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *