Kuřecí polévka se smetanou a červenou rýží

Lahodný kuřecí vývar, spousta zeleniny, rýže „al dente“ a sladká smetana ve svěžím spojení s citronovou kůrou.

Tuhle polévku prostě nejde nemilovat! Krémová kuřecí polévka se smetanou, červenou rýží a spoustou zeleniny je u nás doma hit. Výborně zasytí a navíc pohladí na duši. Do polévky přidávám červenou rýži, která je nadupaná spousty vitaminů a minerálů. Má pevnější slupku a tak se v polévce nerozvaří a vždy zůstane krásně pevná. Opravdu, je to jako kdybyste kousli do malého oříšku.

Proč používám červenou rýži?

Červená rýže neloupaná, má krásnou rezavou barvu a pevnou slupku, která se po uvaření od zrnka neoddělí. Tudíž zůstává i po uvaření lehce křupavá a navíc se jen tak nerozvaří! Má lehce oříškovou chuť, která se skvěle snoubí s jakoukoliv zeleninou, a má univerzální použití. Po uvaření zůstává sypká a tak se hodí jak už v polévce, v salátu či ve směsi s „bílou“ rýží jako příloha. Výborná je i nasladko, kdy ji můžete přidat do ranní ovesné kaše nebo s ní vyzkoušejte třeba rýžový pudink nebo nákyp.

Řadí se k celozrnným obilovinám a obsahuje spoustu vlákniny, která je důležitá pro zdraví našich střev. Dále obsahuje velké množství železa, vápníku, hořčíku, antioxidantů a také má poměrně nízký glykemický index. Což znamená, že po jejím snědení se obsažené sacharidy uvolňují pomalu a tak nás nebude honit mlsná a nebudeme mít moc brzy hlad.

Výhody namáčení rýže a jiných obilovin

Před vařením je dobré červenou rýži nechat odstát ve vodě minimálně 2 hodiny,  ideálně přes noc. Máčením ve vodě se v rýži aktivují enzymy a dochází k neutralizaci kyseliny fytové, načež se stávají obiloviny pro nás mnohem lépe stravitelnější a obsažené živiny se lépe vstřebávají. Červená rýže také při vaření obarvuje vodu na hnědo, proto je lepší ji vařit zvlášť a do polévky ji přidat až pak. Pokud máte namočenou rýži přes noc, sníží se i doba vaření. Rýži to bude trvat přibližně 20 minut než bude měkká, té nenamočené asi 45 minut.

Kyselina fytová je přírodní antinutrient, který je obsažen v obilovinách, luštěninách, oříšcích, semínkách a ovoci. Pro člověka je kyselina fytová nevstřebatelná a vyznačuje se tím, že na sebe váže minerály, čímž brání tělu jejich plnému využití. Pro lepší vstřebatelnost živin z obilovin se doporučuje je namáčet do vody s kyselým prostředím (trochu octa nebo citronové šťávy) minimálně na 7-8 hodin. Kyselina fytová se částečně redukuje i vařením.

Jakou zeleninu můžu do polévky použít?

Do této skvostné kuřecí polévky se smetanou a červenou rýží dávám většinou kostičky mrkve, řapíkatého celeru, trochu cibule a hlavně hodně pórku! Můžete ale zeleninu zaměnit podle toho, co doma máte a nebo klině úplně vynechat. Místo mrkve zkuste v sezónně kostičky dýně nebo batátu, místo řapíkatého celeru můžete dát celer bulvový nakrájený na nudličky, žampiony nebo cuketu či lilek. A nakonec můžete do polévky vmíchat hrst mražené kukuřice nebo mladého hrášku na způsob chowderu.
 
Stejně tak je flexibilní i množství smetany a jíšky v polévce. Pokud chcete polévku krěmovější, tak udělejte více jíšky. Pokud chcete polévku jemnější, tak přidejte více smetany, klidně i 200ml, prostě dle chuti.
 

Co je to jíška?

Jíška se přidává do polévky proto, aby ji zahustila a vytvoří z ní tu nejkrémovější polévku pod sluncem. Tradičně se jíška připravuje z másla a pšeničné mouky v poměru 1:1, tedy přibližně 2 lžíce másla na 2 zarovnané lžíce mouky.
 
Postup na jíšku je jednoduchý – nejdříve se na pánvičce rozpustí máslo a za stálého míchání se do něj zašlehá mouka. Ze směsi vznikne taková kašička, kterou ještě opékáme dokud se nerozvoní a mouka se hezky neosmaží. Opékat stačí jen pár minut, jinak by nám vznikla jíška moc tmavá. 
 

Co můžu použít místo domácího vývaru?

Místo domácího vývaru se dá použít kvalitní kupovaný, dnes se dá pořídit dobrý vývar i v běžném supermarketu. I tak ale doporučuju uvařit si vývar vlastní třeba kuřecí, z kostí a nebo zeleninový. Není na tom nic složitého, a máte jistotu, že vývar obsahuje pouze ty správné živiny pro vaše tělo.
 

Jak uvařit kuřecí polévku se smetanou a červenou rýží?

Nejdříve dáme vařit rýži podle návodu na obalu. Nakrájíme si mrkev, celer a cibuli na kostičky a ve velkém hrnci opečeme na másle (nejlepší je ghee a nebo olivový olej). Mezitím si nakrájíme pórek na proužky a česnek na drobno a přidáme k zelenině spolu s kořením. Stále mícháme, aby se zelenina nepřipálila ale byla hezky zkaramelizovaná a pórek s česnekem zesklovatěli.  Dohromady opékání zabere přibližně 5-10 minut.
 
Když je zelenina tak akorát, přidáme všechen vývar. Pokud je vývar domácí, tak přidáme 1 zarovnanou ČL soli a necháme vařit přibližně 20 minut. Pak k ní přidáme scezenou vařenou rýži, obrané kuřecí maso, smetanu a necháme prohřát. 
IMG_0337_edited
Nakrájená zelenina před opečením
IMG_0354_edited
Zelenina uvařená na skus před zahuštěním polévky
IMG_0386_edited
Zasmažená jíška
Mezitím v pánvičce pripravíme jíšku. Rozpustíme máslo a za stálého míchání do něj zašleháme mouku. Vzniklou kašičku opékáme ještě pár minut, než se mouka opraží a rozvoní. Pak je potřeba jíšku rozředit. Vezmeme plnou naběračku polévky (vývaru bez rýže a zeleniny) a přilejeme k jíšce. Stále mícháme metličkou. Přidáme další naběračku, rozmícháme a ještě třetí naběračku a mícháme dokud se nepřestanou tvořit hrudky. Poté můžeme rozředěnou jíšku nalít do polévky. Nepřeskakujte tento krok rozřeďování! Vznikly by vám v polévce jíškové hrudky a polévka by se nezahustila.
 

Do zahuštěné polévky už jen přidáme šťávu a kůru z půlky citronu a hrstku nasekané petrželky a dále již nevaříme. Citronu se v polévce nebojte, příjemně ji osvěží. Pokud ale máte obavy, vyzkoušejte nejdříve menší množství. Přidat můžete vždycky!

Videorecept:

TIPY:

Pokud máte málo obraného masa, můžete jej doplnit kuřecím prsním řízkem.

Jakým způsobem maso přidat?

Pošírování – V hrnci zahřejeme čistý vývar těsně pod bod varu, vložíme do něj kuřecí maso a necháme ho 8-10 minut pošírovat. Poté vyjmeme na prkénko, necháme chvilku zchladnout a nakrájíme na tenké plátky. Vývar využijeme dále podle receptu a nakrájené pošírované kuřecí maso přidáme do polévky spolu s obraným masem na prohřátí.
Takto připravené maso je velmi jemné a šťavnaté a při samotném pošírování masa ve vývaru dochází k zesílení chuti.
Smažení – Maso lze také nakrájet na nudličky a opéct v hrnci spolu s mrkví a celerem. Opékáním se maso zatáhne a uvnitř zůstane šťavnaté a nevypéká se tolik do vývaru. Opečené maso má také výraznější chuť i strukturu a vývar se též posílí na chuti.

Recept

Recept – 6 porcí

Kuřecí polévka se smetanou a červenou rýží

Ingredience:

⦁    1,7 l kuřecího vývaru 
⦁    obrané kuřecí maso
⦁    2 PL oleje nebo ghee
⦁    2 řapíky celeru
⦁    2 střední mrkve
⦁    1 malá cibule
⦁    1 střední pórek, světlá část
⦁    1 velký bobkový list
⦁    1 ČL italské koření
⦁    0,5 ČL tymián
⦁    100-200 ml smetany ke šlehání 33%
⦁    150 g červené rýže neloupané 
⦁    kůra a šťáva z půlky citronu
⦁    2 PL (30 g) hladké mouky
⦁    2 PL (30 g) másla
⦁    petrželka
⦁    sůl a pepř

Postup:

    1. Do malého hrnce dáme vařit rýži podle návodu na obalu. Trvá to přibližně 45 minut (namočená rýže se bude vařit kratší dobu).
    2. Do velkého hrnce dáme olej a necháme ho rozpálit. Poté přidáme na větší kostky nakrájený řapíkatý celer, mrkev a cibuli  a pomalu opékáme, dokud nezačne zelenina karamelizovat – to trvá 5-10 minut. Při opékání můžeme přidat i špetku soli, zelenina tak pustí šťávu a začne dříve karamelizovat.
    3. Když je zelenina pěkně zbarvená, přidáme na kolečka nakrájený pórek, bobkový list, italské koření, tymián a pepř podle chuti a mícháme ještě minutku aby se koření rozvonělo. Zeleninu zalijeme vývarem a pokud je domácí tak přidáme 1 zarovnanou ČL soli a necháme vařit přibližně 20 minut.
    4. Poté do polévky přidáme vařenou rýži, obrané kuřecí maso, smetanu a necháme prohřát. 
    5. Mezitím si v malé pánvičce či rendlíku rozhřejeme 2 lžíce másla, přidáme 2 lžíce mouky a umícháme hladkou jíšku. Postupně pak do jíšky zašleháme naběračkou vývar se smetanou, postupně po jedné sběračce, přibližně 3x. Když je jíška rozmíchaná a netvoří hrudky, přilijeme ji do polévky a zamícháme. 
    6. Necháme pár minut povařit a dosolíme dle chuti. Stáhneme polévku z ohně, přidáme kůru a šťávu z půlky citronu a nakonec hrst nadrobno nakrájené petrželky.

Může se vám také líbit:

  • All Post
  • Kváskování
  • Přirozený domov
  • Vaření od píky
    •   Back
    • Snídaně
    • Polévky
    • Chléb a pečivo
    • Dezerty
    • Hlavní jídla
    • Ostatní
    • Přílohy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *