Výroba přání I: Jednoduchá africká fialka (vodovky + liner)

Vyzkoušejte malbu vodovkami! Krásný motiv africké fialky je jednoduchý a zvládne jej opravdu každý.
Chtěli byste někdy vyrobit vlastní přání a obdarovat jím milovanou osobu, ale nevíte jak na to? Tak přesně pro vás jsem vytvořila tuto sérii, ve které vám podrobně ukážu, jak si takové přání vyrobit. Jak jej namalovat vodovkami (které určitě máte doma i vy!), jak z obrázku vytvořit přání a jak si na něj vyrobit obálky, které celý dojem „homemade přáníčka“ podtrhnou!
Já osobně moc ráda dostávám doma vyrobená přáníčka a ještě raději je sama vytvářím! Dnes si namalujeme 2 jednoduché obrázky africké fialky na akvarelový papír a v dalších článcích s nimi budeme pracovat.
Na tento motiv vám budou stačit klasické školní vodovky s 12ti barvami, takže nepotřebujete žádné drahé barvy či štětce. Klasické vodovky stojí kolem 70ti korun a seženete je v každém papírnictví či větším obchodě. S vodovkami se pracuje prakticky stejně jako s akvarelem, barvy se dají smíchat a tak si můžete namíchat barvu podle vaší libosti.
Co budeme potřebovat:
- vodovky (paletka s 12ti či více barvami)
- papír na náčrt
- černý silný liner (velikost 5)
- barevné fixy nebo pastelky na náčrt
- akvarelový papír, ideálně s gramáží 300g/m2
- štětec kulatý se špičkou, velikosti 3 (může být i větší)
- skleničku s vodou
- hadřík nebo papírovou utěrku na otření štětce
- tužka a guma

Velmi důležité je pro akvarel či vodovky volba papíru. Ideální je malovat na akvarelový papír, který dokáže vsáknout více vody a i když jsou tyto papíry trochu dražší, určitě se vyplatí do nich investovat. Velmi doporučuji se zásobit akvarelovými papíry s vyšší gramáží (300 g/m2), které jsou na vyrábění samotných karet či blahopřání ideální, protože jsou dostatečně pevné.
Tentokrát začneme barevným náčrtem mimo akvarelový papír, který nám bude sloužit k rozvržení obrázku a ujasnění použití barev. Tentokrát používám štětcový fix, ale skvělý bude jakýkoliv jiný fix a nebo pastelky které máte po ruce.
Budeme vyrábět dvě karty. Jednu ve velikosti 10,5×15 cm, což je přibližně velikost A6. A druhou o velikosti 13x13cm, které jsem si vystřihla z akvarelového papíru.

Náčrt
Vyznačíme si dané rozměry na papír na kreslení a pomocí fixu si zakreslíme, kde bude náš motiv, jak bude velký a co na něm bude. Tento krok není nutný, ale je skvělé si takhle připravit obrázek nanečisto. Získáte větší sebevědomí pro to, co malujete a nezničíte si tak zbytečně drahý akvarelový papír, kdyby se vám obrázek náhodou nepovedl.
Začneme modrým motivem africké fialky. Motiv začíná ve spodní části (na širší hraně papíru) po celé délce a rozkládá se přibližně do ⅔ výšky. Naznačíme si modrým fixem kulaté květy o 5 či 4 lístcích oválného tvaru. V mezerách naznačíme ledabyle 1 či 2 lístky. Poté pomocí oranžové fixy naznačíme středy květů.
Na druhý motiv nakreslíme růžovým a oranžovým fixem stejné květy ale soustředíme je pouze do středu papíru. Kolem květů naznačíme zelenou barvou lístky, které jsou širší a oválného tvaru se špičkou na konci. Naznačíme také od některých květů a listů stonky.

Malba vodovkami
Překreslíme motiv vodovkami na akvarelový papír a začneme rozmícháním barev. Vodovky potřebují kvůli své suché struktuře hodně vody na rozmíchání, proto se obrňte trpělivostí. Modrou barvu můžeme smíchat s trochou fialové, aby nebyla barva tak křiklavá/výrazná a pomocí kulatého štětce se špičkou jimi nakreslíme květy. Ponechejte v květu bílý střed i některá místa v lístcích. Ke středům můžete přidat i trochu tmavší barvy navíc a naopak u květů, které se skládají jen z pár lístků, můžete barvu zesvětlit, stačí jen rozředěním barvy. Postupně také malujeme žluté středy květů. Barvu smícháme ze žluté s trochou oranžové pro ztmavení. Je hezké, pokud se barva nanáší ještě na vlhký papír a žlutá barva se lehce přimíchá do modré.

Stejným způsobem namalujeme květy i na druhém motivu. Tentokrát ale použijeme tmavě růžovou barvu, do které můžeme přimíchat trochu fialové. Nebojte se jednotlivé barvy mezi sebou míchat a vytvořte si tak pokaždé vlastní odstín na to, co zrovna potřebujete. Průběžně také vyplňujeme žluté středy květů.

Poté si připravíme zelenou barvu (opět smícháme trochu fialové pro tlumenější odstín) a namalujeme listy a stonky. Barvu můžeme ještě jednou ztmavit a doplnit listy o stíny či o detaily. Oba motivy necháme důkladně zaschnout.

Kresba linerem
Po zaschnutí si vezmeme silnější černý liner (používám velikost 5) a dokreslíme detaily. Na květech nakreslíme vnější linku jednotlivých lístků. Linka by se měla vlnit a není nutné obtahovat každou část. Květy tak vypadají přirozenějí. Do žlutých středů stačí nakreslit pár teček pro zvýraznění. Moc hezky vypadá, pokud se nechají menší, částečné, světlejší či okrajové květy bez linky. Obrázek tak získá na zajímavosti.
U motivu s růžovými květy také obtáhneme zelené lístky a stonky a do listů můžeme naznačit středovou čáru.

Pokud chcete přidat do motivu text, načrtněte si jej nejdříve tužkou, ať vidíte kolik místa vám zabere. Já tentokrát napsala do horní části modrého motivu nápis “k narozeninám”. Po přepsání černým linerem a po jeho úplném zaschnutí tužku vygumujeme. A je to!

Máme dva krásné jednoduché obrázky s motivem africké fialky na blahopřání! Doufám, že vás tento tutorial inspiroval k vlastní tvorbě a že dáte šanci i obyčejným vodovkám!
V dalších článcích vám ukážu, jak z těchto obrázků vyrobit krásná přání a jak si vyrobit papírové obálky!