Jednoduché boloňské ragú

Poctivá omáčka jen z pár základních surovin!

Dokonale ochucené ragu z mletého masa je hitem celý rok, ale obzvlášť teď v létě ho děláme nejčastěji. Hustá omáčka se dá použít na jakýkoliv způsob a společně s kvalitními tagliatelle nebo špagetami se rázem ocitnete u moře, a s každým dalším posypáním parmezánu se přesunete do dovolenkové nálady. 

Takže jestli letos místo dovolené zůstáváte doma, udělejte si těstoviny s touhle lahodnou omáčkou! Rázem vám nebude vůbec nic chybět…

Domácí omáčky mají nezaměnitelnou chuť a také jsou v mojí kuchyni naprosto nezastupitelné. Já vím, že dnes lze koupit již spoustu omáček zavařených a to i ve skvělé kvalitě. Za pár korun získáte téměř jakoukoliv omáčku na kterou si vzpomenete, včetně té boloňské! Ale domácí výroba omáčky, u které víte naprosto přesně, co tam dáváte a přidáte do toho trochu té lásky, to je přeci jen alespoň o jeden kulinářský level výš. 

V téhle omáčce najdete jen samé zdravé suroviny, u kterých záleží hlavně na kvalitě. Ono tedy jakékoliv jednoduché jídlo ze základních surovin záleží hlavně na kvalitě. Mrkev, celer, a samozřejmě i maso by proto měli být co nejčerstvější a z ověřených zdrojů. 

Jak využít v kuchyni boloňskou omáčku aneb co z ní udělat?

Boloňské ragú je vcelku univerzální omáčka. Pojďme se společně podívat na to, jak ji při vaření využít!

  1. Lasagne – největší klasika jsou lasagne s boloňským ragú, skrývají v sobě lahodné vrstvy masového ragú, bešamelové omáčky a táhnoucího se sýra! Pro odlehčenou verzi můžete vyzkoušet také místo těstovin použít na tenké plátky nakrájenou cuketu nebo dýni!
  2. Špagety nebo tagliatelle – další italská klasika jsou špagety s boloňskou omáčkou, stačí je společně zamíchat a posypat notnou dávkou parmezánu. Těstoviny můžete také zapéct v podobném stylu jako lasagne. Smíchané těstoviny s omáčkou dejte do pekáčku, zalijte bešamelem a posypte sýrem. Po krátkém zapečení získáte velmi rychlé, tak trochu falešné lasagne. 
  3. Rizoto – smíchat můžete boloňské ragú i s rýží. V tomhle případě ale doporučuji dát si práci s pravým italským krémovým rizotem, do kterého na závěr vmícháte husté ragú a ani zde parmazánem nešetřete!
  4. Náplň do pečených brambor – Boloňské ragú je také skvělou náplní do velkých pečených brambor v alobalu. Doprostřed každé brambory dejte pořádnou dávku tohoto hustého masového ragú, přidejte zeleninu na odlehčení a zasypte sýrem!
  5. Náplň do tortill se sýrem – stejným způsobem jako pečené brambory můžete udělat také tortilly a nebo quesadilly!
  6. Boloňská „lasagnová“ polévka – na polévku přidejte do ragú ještě více vody, povařte jej s kostkou zeleninového bujonu, přidejte na uvaření nalámané lasagnové plátky nebo těstoviny dle vaší chuti, dochuťte lžičkou balsamika a nakonec přidejte ještě dvě hrsti nakrájeného špenátu! Mňam!
  7. Náplň do cuket nebo lilku – masovým ragú můžete naplnit také lodičky z cuket nebo lilku a zapéct je se sýrem. Vyzkoušet také můžete lahodné cuketové rolky! Nejlepší přílohou je k nim krajíc světlého pšeničného chleba s pořádně křupavou kůrkou!
  8. Pizza – Už vás někdy napadlo využít boloňské ragú jako omáčku na pizzu? Vyzkoušejte! Přidejte hrstku sýra a na to plátky žampionů, na kostičky nakrájenou papriku, tenké plátky cibule a pár žlutých zrnek kukuřice. Je to dobrota!

Zajímá vás více receptů z mletého masa? Vyzkoušejte i moje další oblíbené recepty!

Jak připravit jednoduché boloňské ragú?

Ve velkém hrnci necháme rozpálit olej a opečeme na něm nakrájenou cibuli, mrkev a celer dokud nezačne zlátnout. Pokud v téhle fázi přidáme sůl, bude zelenina rychleji opečená.

Do hrnce přidáme mleté maso a nadrcený česnek a opékáme, dokud se maso nezatáhne ze všech stran. Maso je lepší moc nerušit a nechat před každým otočením nebo zamícháním pořádně opéct, aby se opravdu zatáhlo. 

Nakonec přidáme konzervu rajčat a jednu konzervu vody, 1 ČL soli, pepř podle chuti a bazalku s oreganem. Vše zamícháme, přivedeme k varu a necháme probublávat na mírném ohni s napůl přiklopenou pokličkou přibližně 45 minut. Podle potřeby přidáváme vodu. Dle dalšího použití ragú se vám bude hodit buď hustší (na náplně do pečených brambor apod) a nebo a thinner sourdough starter omáčka třeba na lasagne, nebo jiné zapečené těstoviny.

postup_1
Nejdříve opečeme všechnu zeleninu dozlatova
postup_2
Poté přidáme maso, aby se zatáhlo

TIPS:
– do základu omáčky přidejte na kostičku nakrájenou slaninu nebo dobrou klobásku, ragú tím získá ještě lepší chuť
– stejným způsobem můžete přidat také nadrobno nakrájené instead of oyster nebo předem namočené sušené lesní houby
– chutě masového ragu prohloubíte také pomocí balsamikového octa, stačí jím zastříknout opečenou zeleninu před přidáním masa a nechat vypařit – zůstane vám jen lahodná chuť!

Recipe

Recipe 4-6 servings

Jednoduché boloňské ragú

Ingredients:

  • 0,5 kg mletého hovězího masa
  • 2 střední mrkve, na kostičky
  • 2 řapíky celeru, na kostičky
  • 1 medium onion, diced
  • 2 stroužky česneku, nadrobno
  • 1 tsp oregano
  • 1 tsp dried basil
  • 1 konzerva krájených rajčat (400 g)
  • 2 PL olivového oleje na smažení
  • salt and pepper

Instructions:

    1. Ve velkém hrnci necháme rozpálit olej a opečeme na něm nakrájenou cibuli, mrkev a celer, dokud nezačne zlátnout. 
    2. Do hrnce přidáme mleté maso a nadrcený česnek a opékáme, dokud se maso nezatáhne ze všech stran. 
    3. Nakonec přidáme konzervu rajčat a jednu konzervu vody, 1 ČL soli, pepř podle chuti a bazalku s oreganem. 
    4. Vše zamícháme, přivedeme k varu a necháme probublávat na mírném ohni s napůl přiklopenou pokličkou přibližně 45 minut. Podle potřeby přidáme další vodu.

You may also like:

  • All Post
    •   Back
    • Breakfast
    • Soups
    • Breads
    • Dessert
    • Main dishes
    • Others
    • Sides

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *