Právě v tomhle letním období tak trochu ujíždíme na pizze! Ne že bychom ji neměli rádi kdykoliv během roku, ale zrovna v létě, kdy trávíme většinu času venku, je pizza ideální večeří. Dá se jíst naprosto skvěle v přítmí na zahrádce a k jejímu servírování nepotřebujete žádnou horu nádobí. Stačí jen dát pizzu na velké prkénko, vydrhnout dětem ruce od hlíny a může se stolovat.
Tahle pizza voní po oreganu a připomene vám dovolenou kdykoliv, kdy ji postavíte venku na stůl! Jsem si jistá, že příprava mojí oblíbené pizzy vás jednoduše okouzlí. Samotné těsto je velmi snadné a pokud se budete řídit všemi mými triky, zaručeně se vám pizza podaří přesně tak, jak si představujete ve svých italských snech. <3

Po několika letech pečení téhle pizzy jsem její přípravu vypilovala k dokonalosti a v dnešním receptu vás její přípravou provedu detailně krok za krokem. S těstem se snadno pracuje a jeho příprava je navíc bez hnětení, to díky vysoké hydrataci těsta. Rychleji se tak aktivuje lepek a těsto je pružné.
Jakou mouku můžu použít na těsto na pizzu?
Na pizzu se nejvíce hodí mouka, která má dostatek lepku a ačkoliv miluji celozrnnou mouku a mouku doma čerstvě namletou, tak na pizzu používám nejčastěji běžnou kupovanou bílou mouku. Mám s ní totiž nejlepší výsledky a díky tomu má pizza nádherně bublinkaté okraje, no kdo je nemiluje??
Těsto z bílé mouky se dá skvěle doplnit i celozrnnou moukou špaldovou, jednozrnkovou moukou nebo semolinou. Pro zachování jemnosti těsta doporučuju přidat “jiné” mouky přibližně ⅓.

Jak připravit mojí oblíbenou pizzu z droždí??
Note..: Pokud připravujete vlastní rajčatovou omáčku, uvařte ji ještě před samotnou přípravou těsta. Díky tomu vám tak akorát vychladne.
Na přípravu těsta nám stačí velká mísa a vařečka. Do velké mísy prosejeme všechnu mouku, sůl a promícháme metličkou. V mouce vytvoříme lžící důlek a rozdrobíme čerstvé droždí. Droždí zalijeme trochou vody a zamícháme vidličkou s trochou mouky v míse. Vznikne nám těstíčko připomínající těsto na lívance. Takto připravený drožďový kvásek necháme 15 minut nakynout, aby se droždí aktivovalo. Poté přidáme zbytek vody, 2 PL oleje a vypracujeme vařečkou hladké těsto. Těsto přikryjeme utěrkou nebo sáčkem a necháme kynout přibližně 45 minut. Pokud je velké horko, může být těsto nakynuté i dříve.



Teď si dáme heat the oven se dvěma plechy. Troubu zapínám na horkovzduch na nejvyšší stupeň 250°C a plechy dávám do té nejnižší a nejvyšší polohy. Tímto způsobem mohu obě pizzy upéct najednou. Pokud chcete péct pizzy postupně, dejte jen jeden plech do střední polohy.
Připravíme si další dva plechy a nebo velká prkénka a pokryjeme je papírem na pečení. Každý papír pokapeme trochou oleje a rozetřeme do stran. Na jeden plech vyklopíme všechno těsto a velkým nožem nebo ostřejší stěrkou rozdělíme na 2 poloviny. Ruce si potřeme trochou oleje a z každé poloviny těsta vytvoříme bochánek. S těstem se nejlépe pracuje, pokud ho jemně podebereme, držíme ve vzduchu a “spadlé” okraje zabalujeme do koule. Každou polovinu těsta dáme doprostřed každého plechu a necháme 10 minut odpočinout. Díky tomu se lepek v těstě zrelaxuje a půjde nám jednoduše vytvarovat pizza.



Když je těsto odpočaté, tak vytvarujeme pizzu. Postupně prsty a dlaněmi roztahujeme těsto od středu a podle potřeby točíme plechem či prkénkem. Uděláme, co největší pizzu lze a necháme trochu silnější okraje, pokud máme rádi křupavou kůrku.
Na vytvarované těsto naneseme lžící rajčatovou omáčku (nebo smetanovou) a přidáme sýr. Ideální sýr je tučný eidam, gouda v kombinaci s mozzarellou. Na sýr přidáme naše oblíbené toppingy – šunku, salám, houby, olivy, tuňáka, špenát, kukuřici, papriku, cibuli apod.

Pečící papír s pizzou opatrně sesuneme na rozpálený plech a pečeme cca 15 minut dozlatova.
Po upečení přendáme na servírovací prkénko a posypeme sušeným oreganem. Já dávám ráda oregano až takhle na konci, protože jinak se při vysokých teplotách v troubě lehko spálí a zhořkne. Pizzu můžeme ihned krájet na dílky a podávat.
TIPS:
– TĚSTO LZE TAKÉ PŘIPRAVIT DEN PŘEDEM: Večer smíchejte všechny ingredience na těsto, akorát droždí dejte přibližně 2-3 gramy. Vypracované těsto dejte do olejem vymazané mísy nebo plastového kontejneru a dejte přikryté in the fridge. Druhý den cca 1 hodinu před pečením pizzy vyndejte těsto z lednice a nechte ho zteplat na pokojovou teplotu. Dále pokračujte dle receptu.
Jak si připravit domácí omáčku na pizzu?
Jednu běžnou konzervu rajčat (krájených nebo vcelku) dejte do rendlíku, přidejte špetku soli, bazalky, popř. chilli omáčky, česneku nebo cibule dle chuti. Přidejte 1 PL oleje a špetku cukru. Promíchávejte a nechte bublat přibližně 20 minut. Poté rozmixujte a nechte zchladnout. Vznikne vám hustá omáčka.
Recipe

Recept na 2 ks
Moje oblíbená pizza z droždí
Ingredients:
for dough:
- 360 g hladké pšeničné nebo špaldové mouky (může být až 50% celozrnná)
- 2 tbsp olive oil
- 1 ČL mořské nebo himalájské soli
- 240 g vody
- 10 g čerstvého droždí
- další olej na vypracování těsta
na obložení:
- rajčatová omáčka (sugo) domácí nebo kupovaná
- sýr, který se dobře rozpouští (tučná sýr Gouda, Eidam v kombinaci s mozzarellou)
- zelenina na kostičky aj. (paprika, kukuřice, restovaný špenát, olivy, česnek, cuketa, lilek, žampiony, chřest, cibule,..)
- šunka, salám, restované kousky masa (nejlepší je kuřecí nebo mleté hovězí), tuňák z konzervy, pečený losos
- sušené oregano
Instructions:
Note: Pokud si chcete připravit vlastní sugo, začněte s tím ještě před přípravou těsta, aby se vám stihla omáčka provařit a vychladnout.
-
- Do velké mísy prosejeme všechnu mouku, sůl a promícháme metličkou.
- V mouce vytvoříme lžící důlek a rozdrobíme čerstvé droždí. Droždí zalijeme trochou vody a zamícháme vidličkou s trochou mouky v míse. Vznikne nám těstíčko připomínající těsto na lívance. Takto připravený drožďový kvásek necháme 15 minut nakynout.
- Poté přidáme zbytek vody, 2 PL oleje a vypracujeme vařečkou hladké těsto.
- Těsto přikryjeme a necháme kynout přibližně 45 minut, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
- Dáme si včas rozpálit troubu se dvěma plechy na nejvyšší stupeň cca 250°C. Používám horkovzduch.
- Připravíme si dva plechy a nebo velká prkénka a pokryjeme je papírem na pečení. Každý papír pokapeme trochou oleje a rozetřeme do stran. Na jeden plech vyklopíme všechno těsto a velkým nožem nebo ostřejší stěrkou rozdělíme na 2 poloviny.
- Ruce si potřeme trochou oleje a z každé poloviny těsta vytvoříme bochánek. Každý bochánek dáme doprostřed každého plechu a necháme 10 minut odpočinout.
- Poté vytvarujeme pizzu na co největší placku s trochu vyššími okraji.
- Na pizzu naneseme lžící rajčatovou omáčku, přidáme sýr a obložíme oblíbenými toppingy.
- Pečící papír s pizzou opatrně sesuneme na rozpálený plech a pečeme cca 15 minut dozlatova.
- Po upečení přendáme na servírovací prkénko a posypeme sušeným oregánem. Pizzu můžeme ihned krájet na dílky a podávat.
You may also like:
- All Post
- Back
- Breakfast
- Soups
- Breads
- Dessert
- Main dishes
- Others
- Sides