Žitné slepované cukroví s povidly

Zdravější verze všemi milované klasiky.

Křehká máslová sušenka a žvýkavý sladký povidlový střed tvoří to nejlahodnější cukroví těchto Vánoc.

Tohle rozkošné cukroví voní po másle, citronové kůře a povidlech. Díky celozrnné žitné a mandlové mouce jsou sušenky neuvěřitelně křehké a již během několika dnů se rozleží do naprosté lahodnosti. Žitné slepované cukroví je velmi jemné a sladké tak akorát a to díky obsahu datlového sirupu v těstě!

Já mám raději zdravější verze cukroví a tak je slepuju tentokrat povidly bez cukru. Těsto je ale úplně univerzální, takže jej můžete slepovat čímkoliv máte rádi! Je libo rybízová marmeláda a nebo některý z čokoládových krémů??

Proč používat do cukroví žitnou mouku?

Asi jako každý v mém věku jsem na Vánoce vyrostla s tím, že cukroví se dělá převážně z bílé mouky. Všechny druhy klasického vánočního cukroví ale lze vytvořit i z jiných druhů muk. Proč vyzkoušet zrovna to z žitné celozrnné mouky? Žitná mouka obsahuje menší množství lepku než mouka pšeničná. Díky tomu se naprosto skvěle hodí do křehkých těst, čímž linecké samozřejmě je. Dodá také cukroví krásnou zlatavou barvu a lehce oříškovou chuť.

Žitná mouka má vyšší obsah vlákniny než pšeničná a tím pádem i a lower glycemic index. Je také lépe stravitelná. To znamená, že docela dobře zasytí, takže jich nesníte hromadu na posezení a zaručuju vám, že po konzumaci tohoto cukroví vám určitě nebude těžko od žaludku!

Jak chutná cukroví ze žitné mouky?

Nemusíte se bát, že by cukroví chutnalo “jinak” nebo “nějak divně”, jak to může být někdy v případech drobného pečiva z pohankové mouky nebo ovesných vloček. Chutí je cukroví velmi podobné klasickému pšeničnému těstu. 

Proč peču zdravější cukroví?

Musím se přiznat, že jsem vždycky MILOVALA klasické slepované cukroví. Vždycky mě ale děsilo, kolik cukru a bílé mouky na Vánoce vlastně spotřebujeme. Zbožňuju pečení cukroví a líbí se mi jak hezky, jen pár kousků těchto drobných cukrovinek, umí vytvořit teplo rodinného krbu.

Tak jsem se jednou před lety rozhodla, že začnu tvořit zdravější cukroví, abychom se v té hoře cukru na Vánoce neutopili. A takové zdravější cukroví je, povím vám, opravdu super!

Na webu už mám spoustu receptů na cukroví – z celozrnné mouky, pohankové mouky or cukroví s příměsí nadrcených dýňových semínek, které dodají nádhernou barvu!

Také jsem se za ta léta naučila využívat na oslazení sirupy nebo sušené ovoce. Ráda vám tyto mé oblíbené recepty postupně předávám otestované a s klidným svědomím vám je mohu doporučit!

Co se týče těchto žitných slepovaných koleček, už teď mají v mém srdci svoje místo!

Jak upéct žitné slepované cukroví s povidly?

In a large bowl, prosejeme žitnou mouku. Přidáme mandlovou mouku pro zjemnění, špetku soli, najemno nastrouhanou kůru z 1 menšího citronu a metličkou promícháme. 

Do suché směsi přidáme studené máslo nakrájené na kostičky a rukama vypracujeme v drobenku. 

Nakonec do těsta přidáme dva žloutky a datlový sirup. Sirup můžete přidat dle chuti.

Nový rastrový obrázek_edited
Slepované cukroví voní krásně po citronu
Nový rastrový obrázek2_edited
Z mouky a másla vytvoříme drobenku
Nový rastrový obrázek3_edited
Nakonec přidáme žloutky a datlový sirup

Směs zamícháme vařečkou nebo lžící a pak přendáme na čistou pracovní plochu, kde ručně zpracujeme v těsto. Hotové těsto by mělo být hladké a nemělo by obsahovat žádná suchá místečka.

Těsto zabalíme do folie a necháme na 30 minut v lednici ztuhnout. Těsto můžeme uchovávat v lednici několik dní, ale poté musíme počítat s tím, že před vyválením bude potřebovat cca 1 hodinu povolit.

Až budeme chtít sušenky péct, rozpálíme si troubu na 180°C na horní spodní ohřev. To se na drobné cukroví hodí lépe než horkovzduch.

Těsto vyndáme z folie a rozválíme na výšku cca 3 mm. Těsto je velmi křehké, takže nedoporučuji vyvalovat tenčí plát. Z těsta vypichujeme tvary dle libosti. Já použila kolečka o velikosti cca 4 cm. Do poloviny koleček vypíchneme ještě otvory, v mém případě ve tvaru malých srdíček. Vykrájené tvary dáváme na plech vyložený pečícím papírem. Tímto způsobem zpracujeme celé těsto. Všechny odkrojky vždy spojíme a vyválíme nový plát.

Nový rastrový obrázek4_edited
Těsto dáme do ledničky na chvíli odpočinout
Nový rastrový obrázek5_edited
Z těsta vykrojíme oblíbené tvary
Nový rastrový obrázek6_edited
Upečené sušenky slepujeme povidly

Sušenky pečeme v rozpálené troubě cca 12 minut, dokud nejsou okraje lehce růžové.

Pozor! Drobné tvary jako tahle kolečka se dopékají na plechu ještě po vytažení z trouby. 

Po vychladnutí slepujeme kolečka povidly vždy jedno plné kolečko a kolečko s vypíchnutým středem. Co se týče povidel nemusíte se bát obmazat kolečka velice štědře. 

Slepená kolečka dáme do vzduchotěsné krabice a necháme v chladu ideálně 3 dny rozležet.

TIPS:
– místo mandlové mouky lze použít najemno nastrouhané oříšky (vlašské a pekanové chutnají podle mě nejlíp!) a nebo dokonce rozemletá semínka jako konopná nebo slunečnicová
– jestli milujete spices, určitě těsto můžete ochutit i skořicí, vanilkou, tonkou, kardamomem či směsí perníkového koření
– pokud to jde, tak prosím NEVYNECHEJTE CITRONOVOU KŮRU, má v těstě dominantní chuť a bez ní by mohly být sušenky mdlé! A nemáte-li kůru citronovou, tak tam dejte pomerančovou! 🙂

Recipe

Recept na 33 ks

Žitné slepované cukroví s povidly

Ingredients:

  • 240 g celozrnné žitné mouky
  • 60 g mandlové mouky
  • 150 g studeného másla
  • kůra z 1 citronu, nastrouhaná najemno
  • pinch of salt
  • 2 egg yolks
  • 50 g datlového sirupu
  • povidla na slepení

Instructions:

  1. Do velké mísy prosejeme žitnou mouku. Přidáme mandlovou mouku, špetku soli, najemno nastrouhanou kůru z 1 menšího citronu a metličkou promícháme. 
  2. Do suché směsi přidáme studené máslo nakrájené na kostičky a rukama vypracujeme v drobenku. 
  3. Nakonec do těsta přidáme dva žloutky a datlový sirup a lehce vmícháme.
  4. Těsto přendáme na čistou pracovní plochu, kde ručně zpracujeme v těsto. Zabalíme jej do folie a necháme na 30 minut v lednici ztuhnout.
  5. Mezitím si rozpálíme troubu na 180°C na horní spodní ohřev.
  6. Těsto vyndáme z folie a rozválíme na výšku cca 3 mm.  Z těsta vypichujeme tvary dle libosti a do poloviny koleček vypíchneme ještě otvory. Vykrájené tvary dáváme na plech vyložený pečícím papírem.
  7. Sušenky pečeme v rozpálené troubě cca 12 minut.
  8. Po vychladnutí slepujeme kolečka povidly vždy jedno plné kolečko a kolečko s vypíchnutým středem.
  9. Slepená kolečka dáme do vzduchotěsné krabice a necháme v chladu ideálně 3 dny rozležet.

You may also like:

  • All Post
    •   Back
    • Breakfast
    • Soups
    • Breads
    • Dessert
    • Main dishes
    • Others
    • Sides

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *